Közélet

2013.03.29. 12:40

Húsvéti készülődés: ezekre figyeljen oda vásárláskor

Számos családban e napokban tervezik a húsvéti bevásárlást. Az ilyenkor elengedhetetlen sonka, tojás, édesség beszerzésekor nem árt ügyelni néhány apróságra.

Barta Katalin

Family Decorating Easter Eggs On Table Outdoors

Fotó: Getty Images/iStockphoto

Rögtönzött szemlénk során magunk is találtunk a nagyobb bevásárló-centrumokban olyan sonkát, amelynek kilóját 800–900 forintért kínálják, ám ha ezt tesszük a kosarunkba, túl nagy gasztronómiai élményre ne számítsunk. A rendes parasztsonkát, lapockát, füstölt tarját szakértők szerint legalább 8–9 hétig érlelik. A hús általában hat hétig áll a sóban, ezután újabb három hétig füstölik, érlelik. Ennek az árát azonban meg is kérik a hentesnél, hiszen kilója 1600 forintról indul. Láttunk kiváló minőségű tiroli sonkát is, amelynek kilóját 2400 forintért mérik. A hagyományos magyar parasztsonka kilója megbízható hentesnél 1500 forint körüli áron szerezhető be.

A tojásárak szerényebbek a tavalyiaknál. A kisebb tojások darabjáért 32-35 forintot kérnek, ám a szép nagy tyúktojásokat – amelyek díszítésre, festésre is alkalmasak – 40-45 forintért kínálják a piacokon.
Az édességfronton idén is gazdag a választék, ám a vásárlás előtti körültekintés itt is tanácsos. Csokitojást találtunk már hatvan forintért is, ez azonban igazi csokoládét alig tartalmaz. A kakaós tejmassza legfeljebb dekorációnak vagy tortabevonónak jó. A címkét ezeknél a termékeknél is érdemes alaposan megnézni.

Az egri Szabó család megközelítőleg 20-30 ezer forintot költ idén azokra az élelmiszerekre, amelyeket az ünnepi asztalra szánnak.
– A legtöbb pénz ilyenkor húsfélére megy el – árulja el a középkorú házaspár –, de ilyenkor bátrabban veszünk friss, primőr zöldségekből is, hiszen enélkül nem igazi a főtt sonka. Általában 40-50 darab tojást veszünk. A feleségem a lányommal együtt néhányat megfest a locsolkodóknak. A süteménybe is kell, és a sonkalében is megfőzünk párat. Húsvét előtt vásárolunk egy-egy üveg tojás- és csokilikőrt, valamint egy-két üveg finomabb bort is a vendégkínáláshoz.

A Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke szerint bár egyre nagyobb a választék, idén ismét az olcsó hústermékek lehetnek az ünnepi asztal „sztárjai”. Noha egyre több a kézműves, hagyományos eljárással dolgozó vállalkozás a piacon, idén (is) a kilónként 800-1000 forintért kínált gyorspácolt termékek lehetnek a befutók..., még akkor is, ha ezen készítmények élvezeti értéke jóval kisebb.

A tapasztalt háziasszonyok tudják, hogy minden füstölt sonkafélét érdemes kicsomagolás után alaposan, folyó vízben megmosni. A kedvezőbb ízhatás érdekében főzés előtt célszerű fél-egy órára langyos vízben áztatni. Az esetlegesen kiázott ízeket a főzőlébe tett fűszerekkel fokozhatjuk, illetve egyedivé varázsolhatjuk. Érdemes a hagyományokat követni. Bizonyos tájegységeken a mai napig a sonkalében főzik meg a kolbászt is, de a tojást mindenképpen, amit aztán abban hagynak kihűlni, így veszi át azt a jellegzetes füstölt „húsvéti” ízt. A maradék főtt sonka sokféleképpen felhasználható. Lefagyasztani e füstölt termékeket tilos.

Vásárláskor vegyük elő a szemüveget!

A sonkákat célszerű becsomagolt állapotban vásárolni, hiszen a csomagoláson kötelező feltüntetni az összetételt, a gyártási időt. Szakértők szerint érdemes figyelni a címkén szereplő feliratokat: ha a vásárló azt a szót látja, hogy hagyományos (érlelt, füstölt), akkor biztos lehet benne, hogy a kiváló minőség mellett ízük, állományuk is megfelel az ízlésének. A hagyományos főtt sonkánál az összetevők (a húson kívül) konyhasó és nátrium-nitrit lehet, míg a gyorspácolt terméknél akár tucatnyi összetevővel, adalékanyaggal is találkozhatunk. Egy hagyományos sonka akár 6 hónapig is eláll, a gyorspácoltak néhány hétig.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!