2024.02.15. 13:43
Összefogás jelentheti a borágazat sikerét az egri borász szerint + videó
Eger Wine Meetup kétnapos konferencián a szőlő- és bortermelés, a borkereskedelem és a piacépítés hazai és külföldi specialistái, kutatói, valamint olyan nemzetközi borászatokat irányító szakemberek vesznek részt, akik sikertörténetet írtak saját pincészetükkel. Az összefogás lehet a kulcs.
– Immár 2 évtizedes múltra tekint vissza ez a konferencia sorozat, melyben most egyetemünknek is fontos szerepe van – mondta dr. Pajtókné dr. Tari Ilona az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) rektora csütörtökön a Líceum dísztermében, ahol az Eger Wine Meetup konferenciát nyitották meg. Az egyetem ad otthont február 15. és 16. között az Eger Wine Meetup-nak. A kétnapos konferencián a szőlő- és bortermelés, a borkereskedelem és a piacépítés hazai és külföldi specialistái, kutatói, valamint olyan nemzetközi borászatokat irányító szakemberek vesznek részt, akik sikertörténetet írtak saját pincészetükkel.
– A cél, hogy az egyetem legyen az a hely, ahol az ágazat jeles képviselői találkozhatnak, új ismeretekre, tudásra tehetnek szert. Ez az egyetemnek és az ágazatnak is fejlődési lehetőség. A XXI. század kihívásai mellett nem egyszerű boldogulni, életünk minden területére hatással van például a globális felmelegedés vagy a háborús konfliktusok. Az idei konferencia súlypontja a közösség- és birtoképítés, hiszen fontos, hogy jó szakmai közösséget alkossunk. Ezek az előadások lehetőséget nyújtanak arra, hogy egymástól tanulhassunk – fogalmazott majd megköszönte a szervezők munkáját. Az egyetem szakmai partnere volt a Pannon Bormíves Céh, az Eger Borműhely Egyesület és a GrapePRODIGI.
Dr. Lőrincz György borász, az egyetem oktatója és a céh tagja elmondta, igyekeznek a helyi, egyedi borokra koncentrálni.
– Miközben részesei vagyunk a korszakos szőlő- és borágazatnak korszakos kérdésekre keressük a választ. Az összefogás sikerre viheti az ágazat jövőjét – fogalmazott.
Rókusfalvy Pál nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos a résztvevőknek elmondta, munkájukat nehéz időszakban kezdték, de a borászok bizalma segíti őket.
– Össze kell fognunk, szövetkeznünk kell borvidéken belül, országon belül és Európában is. Nem csak a borászoknak, termelőknek, de a borszakíróknak, a gasztronómiának és a turizmusnak is. Nem azért mert kicsik vagyunk, hanem mert tudjuk, hogy szükség van egymásra – fogalmazott. Hozzátette, fontos az alázatos hozzáállás.
– Néha úgy ártunk egymásnak, hogy észre sem vesszük. Összefogással komoly erő és tartalékok vannak a magyar borászatban – emelte ki.
A konferencia első napján Győrffy Zoltán az Olaszrizlingről, Matteo Bellotto a friuli borászatok közösségi marketingjéről, Heimann Zoltán a kékfrankosról, Hollósi Dávid pedig a 21. századi borászat, 21. századi üzlet és pénzügyi stratégia a világpiaci versenyhez témájában tartott előadást. Délután Antoine Roland-Billecart a Billecart-Salmon Champagne-ház örökségéről beszél majd dr. Fiáth Attila a versenyképesség nemzetközi kritérium rendszerét ismerteti. Antonella Bronca és Piero Balcon pedig a kényszerű generációváltás eredményeként létrejött borászat történetéről beszélnek: az apákról lányokra szállt a birtok fenntartásának terhe egy olyan korszakban, amikor az iparágat még teljes mértékben férfiak uralták. A Bronca nővérek felismerték a csúcsminőségű prosecco előállításában rejlő üzleti lehetőséget. Végül Bukolyi Marcell beszél a birtoképítésről termelői szemmel illetve kerekasztal beszélgetés és borkóstolások is lesznek.