2024.03.09. 20:16
Vitályos Eszter: az egyik legfontosabb kihívás a munkaerőpiaci aktivitás további növelése
Az egyik legfontosabb kihívás a munkaerőpiaci aktivitás további növelése annak ellenére, hogy Magyarországon soha nem látott mértékű a foglalkoztatottság – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára a 24. Nemzetközi Kőkonferencián elmondott köszöntőjében szombaton Pilisvörösváron.
Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára beszédet mond a Kőfaragó és Műkőkészítő Vállalkozók Országos Ipartestületének 24. Nemzetközi kőkonferenciáján a pilisvörösvári Friedrich Schiller Gimnáziumban 2024. március 9-én
Forrás: MTI
Fotó: Hegedüs Róbert
Vitályos Eszter hangsúlyozta:
az aktivitás növelésének fontos része a munkaerő folyamatos képzése és átképzése.
Felhívta a figyelmet arra, hogy keddtől újabb 15 milliárd forintos keretű pályázat nyílik meg munkahelyi képzések megvalósításához. Az uniós forrásokból megvalósuló program célja, hogy a vállalatoknak nyújtott, feltételesen visszatérítendő támogatásokon keresztül segítse a munkavállalóik képzését.
A támogatás hozzájárul a vállalkozások termelékenységének javításához és a munkavállalók kompetenciájának fejlesztéséhez. A program korábbi szakaszaiban eddig mintegy 1200 vállalkozás több mint 50 ezer munkavállalója részesült képzési támogatásban
– mondta.
Vitályos Eszter emlékeztetett arra, hogy a kormány kiemelt feladatának tekinti a tudásalapú gazdaság megteremtését, a versenyképesség javítását. Ennek egyik alapvető feltétele a képzett, a társadalmi változásokhoz és a munkaerőpiaci igényekhez alkalmazkodni képes és tudó munkaerő.
Hankó Balázs, a KIM innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára emlékeztetett:
2020-tól azért alakították át a szakképzést, hogy megfelelő utánpótlás legyen azokban a szakmákban és hivatásokban, amelyre a magyar társadalomnak, a magyar gazdaságnak alapoznia szükséges.
A szakképzés terveiről szólva kiemelte, hogy elindították a 21. századi szakképző iskolafejlesztési programot, és 96 milliárd forintot költenek arra, hogy 31 szakképző intézmény újuljon meg. Szavai szerint ahhoz, hogy a magyar gazdaság előre tudjon lépni, a jelenlegi 78 százalékról 85 százalékra kell emelni a foglalkoztatási rátát.
Az elkövetkező években is rendelkezésre áll a megfelelő forrás, amelynek segítségével a vállalkozásoknál dolgozók olyan gyakorlati képzést kaphatnak, ami magasabb szintre, innovációra teszi alkalmassá a vállalkozásokat.
A felsőoktatásban azt szeretnék, hogy 2030-ra legyen legalább egy olyan magyar egyetem, amely a világ legjobb 100 egyeteme közé kerül, és három, amelyet Európa legjobb 100 egyeteme között tartanak nyilván.
„Azon vagyunk, hogy a magyar innováció, a magyar kreativitás Európa legjobb tíz innovátor országa közé kerülhessen” – hangsúlyozta az államtitkár.
Fetter Ádám polgármester a tanácskozást üdvözölve emlékeztetett, hogy immár 24. alkalommal ad helyet Pilisvörösvár a köves szakma nemzetközi konferenciájának. A konferencia szervezője a Kőfaragó és Műkőkészítő Vállalkozók Országos Ipartestülete.