2025.05.12. 06:00
Halálon túli videóvallomást tett egy elhunyt a bíróságon
Egy mesterséges intelligenciával ábrázolt személy, aki pontosan úgy néz ki, mint a meggyilkolt férfi, felszólalt a bíróságon.

Christopher Pelkey MI-generált másolata pontosan olyan, mint az életben. De ő már nincs köztünk
Forrás: Christopher Pelkey családja
Digitális változata tanúvallomásában először is rögzítette, ő csak egy másolat, majd a következőket adta elő az arizonai bíróságon:
Gabriel Horcasitasnak mondom, aki lelőtt engem: szégyen, hogy azon a napon ilyen körülmények között kellett találkoznunk.
Christopher Pelkey mesterséges intelligencia által ábrázolt avatarja így folytatta: „Egy másik életben valószínűleg barátok lehettünk volna. Hiszek a megbocsátásban és a könyörületes Istenben. Még mindig hiszek.”
Az avatárt Pelkey nővére, Stacey Wales készítette. Ő és férje, Tim Wales a technológiai iparban dolgoznak, és korábban már használtak mesterséges intelligencia eszközöket.
Ez volt az első alkalom, hogy egy áldozat – jelen esetben egy halott férfi – mesterséges intelligencia által vezérelt avatarja bíróságon szólalt fel, ami számos kérdést vet fel a technológia alkalmazásával kapcsolatban.
Gabriel Horcasitas 2021-ben egy közúti incidens során ölte meg Christopher Pelkeyt. Horcasitast márciusban bűnösnek találták, és a bírósági eljárás részeként Pelkey barátai és családja nyilatkoztak, hogy a halála miként érintette őket. Az arizonai bíróság pedig ekkor fogadott el a világon első alkalommal tanúvallomásként mesterséges intelligencia által generált videónyilatkozatot: a generált avatar úgy nézett ki és úgy beszélt, mintha az áldozat lett volna jelen.
„Helló, csak hogy egyértelmű legyen, én Chris Pelkey verziója vagyok, akit mesterséges intelligencia segítségével hoztak létre a fotóm és a hangprofilom felhasználásával – mondta az MI készítette avatar. – Megosztom, ki is voltam az életben.”
Ekkor egy még az életében készült, valódi videó jött, amelyben a hadseregben töltött időszakáról és Istenbe vetett hitéről beszélt, majd visszatért az MI avatar:
El sem tudom mondani, mennyire hálás vagyok azokért, akik kiálltak mellettem, mindenkiért, aki támogatott engem és szeretteimet. Bárcsak ma veletek lehetnék.
Az ügyben eljáró bíró, Todd Lang azt mondta, meghatotta a videó: „Hatott rám a mesterséges intelligencia.”
Horcasitas ügyvédje is az avatarra hivatkozott, amikor kegyelmet kért: „Ahogy Pelkey úr avatarja mondta, barátok lehettek volna – közölte. – És elmondom önnek, mivel körülbelül három és fél éve ismerem Horcasitas urat, s átnéztem Pelkey úr telefonjának különböző tartalmait, sok hasonló érdeklődési körük volt, és hiszem, Pelkey-nek igaza volt, barátok lehettek volna.”
Stacey szerint a férje a videó elkészítéséhez Stable Diffusiont és egy finomhangolt LoRA modellt használt. „Ezután generatív mesterséges intelligenciát és mélytanulási folyamatokat használtunk, hogy az eredeti hangból hangklónt hozzunk létre” – magyarázta.
Példa nélküli, hogy halott újra megszólaljon a saját tárgyalásán MI által generált videón. A tárgyalás során drámai videófelvételeket vetítettek le Pelkey meggyilkolásáról is.
Horcasitas ellen az ügyészség mindössze kilenc évet kért a gyilkosságért. De Stacey a maximálisan kiszabható tíz és fél év börtönbüntetést kérte, és bíró ennyit szabott ki. A súlyosabb büntetést a MI-videó hatásának tulajdonítják.
A célunk az volt, hogy érzelmileg hassunk a bíróra. Ezért keltettük életre Christ.
Jessica Gattuso, az áldozat jogait képviselő ügyvéd elmondta, hogy Arizona állam törvényei tették lehetővé a mesterséges intelligencia általi vallomást.
Mesterséges intelligencia bírósági tárgyalóteremben?
Januárban egy wyomingi bíró megrótt egy ügyvédet, amiért a per részeként olyan nem létező jogesetekre hivatkozott, amelyeket a mesterséges intelligencia hallucinált össze. Márciusban egy másik ügyvédi csoportot szintén MI-hallucinációk miatt 15 000 dollár büntetés megfizetésére köteleztek.
Gary Marchant, az Arizonai Állami Egyetem jogászprofesszora megérti Pelkey családját. De figyelmeztetett, a technológia használata megnyithatja az utat, hogy mások is próbáljanak MI-generált bizonyítékokat használni.
„Komoly aggodalomra ad okot, hogy mélyhamisított bizonyítással egyre többen fognak próbálkozni – mondta. – Könnyű létrehozni ilyesmit, bárki megteheti akár telefonon, és hihetetlen hatása lehet: hiszen a bírák és az esküdtek, akárcsak mindannyian, hozzászoktak ahhoz, hogy azt higgyék el, amit látnak.”
Marchant egy nemrég történt New York-i esetre mutatott rá, ahol egy férfi mesterséges intelligencia által generált avatart használt, hogy videón érveljen a perben. A bírák szerencsére rájöttek, hogy a képernyőn keresztül hozzájuk szóló férfi egyáltalán nem is létezik.
Digitália
- Társas kapcsolataink is befolyásolják a fájdalomérzékelésünket?
- Magyarország legnagyobb nanoműholdja már adatokat küld az űrből - követhetjük az útját
- Pokoli képeken Izrael és Irán harca – tele hamisítványokkal
- Egyetlen tűzgolyóvá robbant a SpaceX Starship űrrakétája – szuperlassított videó
- A klímakatasztrófák már a csecsemők születése előtt károsítják az agyat