2009.10.11. 07:59
A tej élet, erő, veszteség?
Bekövetkezett, amitől hiába óvtam az Európai Bizottságot, a magyar agrárminisztert, hogy ne szavazzák meg a tejkvóta emelését – hangsúlyozta egy lapinterjúban Glattfelder Béla, az Európai Parlament (EP) fideszes néppárti képviselője.
A gazdák itthon, de Európa-szerte is tartottak tiltakozó akciókat az alacsony tejfelvásárlási árak ellen. Az Európai Unióban az utóbbi másfél évben egyharmadával csökkent a tej ára. Magyarországon ennél is nagyobb, mintegy 45 százalékos volt a zuhanás. Mindeközben a gazdák költségei nem csökkentek. Emiatt a termelés tartósan veszteségessé vált.
A tejpiaci válság oka, hogy az Európai Bizottság (EB) 2007-ben rosszul mérte fel a piaci helyzetet. E hibás prognózisok alapján javasolta 2008-ban a tejtermelési kvóták többszöri emelését. Javaslatait a tagállamok agrárminiszterei megszavazták. A kereslet azonban visszaesett, és komoly, hazánkban 10–20 százalékos árcsökkenés volt tapasztalható.
Glattfelder Béla emlékeztetett rá, a döntés előtt parlamenti felszólalásában figyelmeztette az EB-t és az agrárminisztereket, hogy ne hozzanak elhamarkodott, megalapozatlan döntéseket. Magyarországnak különösen nem volt érdeke a kvótaemelés, hiszen nem tudjuk kihasználni saját meglévő nemzeti kvótánkat sem. A tejtermelő gazdák tiltakozásának fő oka, hogy az EB és a tagállamok kormányai nem hajlandók elismerni, hogy hibáztak.
Az újonnan megválasztott EP Mezőgazdasági Bizottsága első érdemi ülésén a tejpiaci válsággal is foglalkozott. Glattfelder Béla a megoldásra 12 pontos javaslatot terjesztett elő. Eszerint a tejpiaci válság oka, hogy a felvásárlási árak alig érik el a termelési költségek felét. Ez európai szinten a tejtermelő gazdáknak 14–20 milliárd euró veszteséget okozhat idén. Az a veszély fenyeget, hogy a tejtermelő gazdák tömegesen mennek tönkre.
Heves megyében is kevesebb a szarvasmarha
Heves megyében a 2007. év végi 7500 szarvasmarha helyett múlt év végén már csak 6100-at tartottak nyilván, mert a tej felvásárlási ára lezuhant, ami miatt minden literen 15–20 forint a termelő vesztesége. Az importtej Németországból literenként 18 eurócentért, 50 forintért érkezik hozzánk, ezzel nem versenyezhetnek a hazai termelők. Prázmári László, a tiszanánai Agrocentina Kft. ágazatvezetője, a Tej Terméktanács felügyelőbizottságának elnöke a tavaszi tejdemonstrációk idején azt mondta a Hírlapnak: a kétmilliárdos gyorssegítség elenyésző, amikor a 80 forintos önköltségi ár mellett 63 forintért veszik át tőlük a tejet. A feldolgozó sem tudja drágábban megvenni tőlük, mert az áruházak 20 százalékos polcpénzt kérnek tőlük. Így kerülhet a boltban 200 forintba a magyar tej. Szerinte be kell vezetni kötelezően a 80 százalék magyar terméket az üzletekben.
A képviselő kifejtette: az eddigi kvótaemeléseket azonnal vissza kellene vonni! Ám életben kell tartani a kvótarendszert 2015 után is. Ezzel együtt a kvótaalapú támogatásokat azonnal emeljék meg 50 százalékkal. Az unió ne törölje el az exporttámogatásokat 2013 után. Széles körben nyissák meg az exporttámogatási lehetőséget, és terjesszék ki minél több tejtermékre (például a sajtra is). A bizottság a tejtermékek intervenciós időszakát hosszabbítsa meg augusztus 31. utánra, emelje fel az intervenciós árakat, növelje a magántárolási támogatásokat.
Az iskolatej-program folytatásával, bővítésével és más, fogyasztást ösztönző intézkedésekkel lehetne növelni a belső felhasználást. Az uniós és nemzeti hatóságok tegyenek lépéseket, hogy csak valóban tejből készült termékeket lehessen tejtermékként forgalmazni. Elvárható lenne, hogy a bizottság, a tagállamok versenyhivatalaival együttműködve, indítson vizsgálatot az élelmiszerláncok tisztességtelen, árletörő kereskedelmi gyakorlata és árpolitikája ellen (elfogadhatatlan, hogy bár a termelői árak csökkentek, az élelmiszerláncok mégsem csökkentették a tej fogyasztói árát).
Szükséges még, hogy a bizottság javítsa piaci előrejelző képességét, mivel többször tévesen ítélte meg a várható agrárpiaci folyamatokat (a tej esetében azt prognosztizálták, hogy növekedni fog az ár, ám épp az ellenkezője történt). Glattfelder Béla személyi kérdést is említett: a tejpiac válsága miatt vállalni kell a politikai felelősséget, a dán Mariann Fischer Boel ne induljon újra az agrárbiztosi posztért.
Több támogatás jut majd a tejtermelőknek
Az EP Mezőgazdasági Bizottsága szavazott a 2010-es uniós költségvetésről. A bizottság támogatta Glattfelder Béla módosító indítványát, amely 450 millióról 600 millió euróra növeli a tejtermékek exporttámogatását. Indítványára másfélszeresére, 70 millióról 100 millió euróra növelnék az iskolatej-program támogatását is. A képviselő hangsúlyozta, hogy elutasítottak minden olyan javaslatot, amely a mezőgazdaságnak, különösen a tejtermelő gazdáknak szánt pénzeket csökkentette volna.
Az új tagállamok különösen szorult helyzetben vannak, hiszen a mezőgazdasági támogatások egyenlőtlensége miatt csupán a nyugati termelők kvótaalapú támogatásának 60 százalékát kapják – mondta el Tabajdi Csaba szocialista euroképviselő, az EP Mezőgazdasági Bizottságának tagja. Ennek ellensúlyozására javasolta a magyar kormány a kvótaalapú támogatások jelentős növelését, közösségi ármegfigyelő információs rendszer létrehozását.
A magyar agrártárca a hazai tejtermelők megsegítésére jövőre 14–15 forint literenkénti támogatást kíván adni nemzeti forrásból. Azért döntött így, mert az unió bizottsága lényegében nemzeti hatáskörbe utalta a tejpiaci gondok megoldását. Október 16-ra előrehozzák a tejtermelőknek jövő évre járó közvetlen kifizetéseket. Ez 16 milliárd forint többletforrás még az idén.
Be kívánják vezetni 2010-ben az állatjóléti támogatást, s az uniós források átcsoportosításával még további pénzeket szeretnének az ágazatnak juttatni. A direkt uniós pénzek 10 százalékát nemzeti hatáskörben át lehet csoportosítani. Ebből 35 százalékot szeretnének a tejágazatnak adni. Így jövőre literenként mintegy 22–23 forint támogatáshoz juthatnak a hazai tejtermelők.