Gazdaság

2012.05.07. 04:13

Gyűjtsd a vasat és a fémet - újabb állami monopólium?

A fémkereskedők egyáltalán nem díjazzák az ötletet, hogy a színesfém-biznisz is állami monopóliummá válhat.

Sike Sándor

Fotós:

A parlamentben a közelmúltban ismét előtérbe került a „színesfémbiznisz” ügye. Ezzel összefüggésben az egyik fideszes képviselő azt javasolta, hogy a dohánykereskedelemben tervezetthez hasonlóan a színesfém-felvásárlás is legyen a jövőben állami monopólium.
Pócs János felvetése szerint a felvásárló telepeket a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal, valamint a rendőrséggel összeköttetésben kellene működtetni. Cséfalvay Zoltán államtitkár jelezte: a kormány olyan megoldást tud támogatni, ami biztonságot teremt, de a tisztességes kereskedőket nem hozza hátrányba.

Az „államosításnak” még a gondolatát is indulattal fogadták a kereskedők. Többen ugyan nem akartak névvel nyilatkozni, de az álláspontjukkal egybecseng az, amit Horváth Sándor telepvezető elmondott. Ő nem tartja elképzelhetőnek, hogy kivitelezhető az államosítás, és tisztességtelennek tartja még az ötletet is.

– Van olyan kereskedő társam, akinek több százmillió forintja áll benne. De még a mi kis cégünknek is 2,5 millió forintja kamatozik az államnak. Az adóhatóság helyett mi vonjuk le a 4 százalék SzJA-t is a lakosságtól. Tíz embert foglalkoztató vállalkozásként több mint egymilliót utalunk a NAV-nak minden hónapban – fejtegette vehemensen, feltéve a költői kérdést: az állam miért akarja, hogy munkahelyek szűnjenek meg?

– Nem a fémkereskedők hibája, hogy lopások vannak. Kenyérgondjai vannak az embereknek. A bűncselekmények felderítését mi mindenben segítjük. Nem véletlenül 99 százalékos a felderítési mutató. Már 13 kamerát telepítettünk, hogy ezzel is segítsünk a visszaélők leleplezését – hangsúlyozta Horváth Sándor.

Szlávik Mónika, a Fémkereskedők Országos Egyesületének elnöke úgy fogalmazott: a szakma nevében elutasítják, hogy a fémkereskedelem olyan szakterület, ahol folyamatos a szándékos bűnözés. Hozzátette: az állami monopólium azt is jelentené, hogy 700 gazdálkodó biztos csődje és 15-20 ezer, többnyire alacsonyan képzett ember munkahelyének elvesztése következne be.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!