2024.10.08. 01:45
Kiderült, hogy használ-e a C-vitamin megfázáskor
Van olyan helyzet, amikor fontos a C-vitamin és használ is, de az nem a megfázás. Mutatjuk, miért.
Közkedvelt vélekedés, hogy a C-vitamin segít megfázáskor. Több kutatás is megpróbálta kideríteni, hogy ez csak legenda, vagy valóban így van. Először is: megakadályozza a napi C-vitamin a megfázást? 2013-ban sok különböző vizsgálat áttekintése után arra a következtetésre jutottak, hogy
a napi C-vitamin-bevitelnek nincs hatása a megfázás előfordulására az átlagos populációban.
11 306 résztvevőt érintő 29 vizsgálatot hasonlítottak össze.
További fontos kérdés, hogy a napi dózis kevésbé rossz lefolyásúvá teszi a megfázást? A 2013-as elemzés arról számolt be, hogy 31 tanulmány összehasonlításában, melyben 9745 megfázásos esemény szerepelt, a rendszeres kiegészítésnek mérsékelt, de konzisztens hatása volt a megfázásos tünetek tartamának csökkentésében. A rendszeres kiegészítések vizsgálata azt találta, hogy 0,2 gramm/nap, vagy több C-vitamin bevitele a megfázás időtartamát mérsékelten, 8 százalékkal csökkentette a felnőtteknél és 14 százalékkal a gyermekkorúaknál, ami nem tekinthető szignifikáns hatásnak.
Segít egy nagy adag, amikor kezdjük érezni a megfázást?
Az erre vonatkozó tanulmányok többnyire inkonzisztensek. Egy felnőtteken végzett nagy vizsgálat arról számolt be, hogy 8 gramm terápiás dózisnak jótékony hatása van a tüntetek kezdetén, két terápiás vizsgálat pedig 5 napos kiegészítést tartott jótékony hatásúnak, de sok más egyebet nem mutatott – tehát a bizonyítékok még homályosak.
A nagy dózisú C-vitamin-bevitel pedig lehet, hogy nem pozitív hatású, mert több mint napi 1 grammnyi mennyiség már gyomorproblémákat okozhat.
Van azonban bizonyíték olyan speciális körülményekre, melyekben a C-vitamin segít: a rövid ideig tartó súlyos fizikai gyakorlatnak és/vagy hideg környezetnek kitett emberek számára jótékony hatású lehet a rendszeres, több mint 200 mg/nap C-vitamin-bevitel az időtartam és a kitettség tekintetében is. Ez a mennyiség könnyen elfogyasztható kiegyensúlyozott diéta részeként.
598 rövid ideig extrém fizikai stressznek kitett (köztük maratoni futók és síelők) résztvevővel végzett öt vizsgálatban a C-vitamin felére csökkentette a megfázás kockázatát. Részben ez állhat Linus Pauling rövid dolgozatának hátterében, az Alpokban, a síiskolában végzett vizsgálatait tekintve.
Ha a C-vitamin nem igazán segít, számításba vehetjük a cinket. Néhány korai kísérlet azt mutatja, hogy a cinkcukorkák bevitele a tüntetek kezdetének első 24 órájában csökkenti a megfázás időtartamát, de a 7 napon túl perzisztáló tünetek előfordulását is csökkenti. Viszont mellékhatása a rossz szájíz, valamint hogy a dózis több mint 75 mg/nap kell legyen. A cink nem jól tanulmányozott, ezért konzultálni kell az orvossal, és lehetséges, hogy bizonyos alapbetegségek esetén ez nem lesz megfelelő a beteg számára.
Megfázhatunk, ha kihűlünk?
A Cardiffi Egyetem kutatói vizsgálatukban 90 önkéntesnek 20 percig hideg vízzel hűtötték a lábát, és a következő négy-öt napban azt találták, hogy csak 5 önkéntes maradt teljesen mentes a megfázás tüneteitől.
Lehetséges, hogy ez azért van, mert a hideg összehúzza a véredényeket és csökkenti a fertőzés leküzdésére való képességünket. Mivel állandóan ki vagyunk téve a vírusok, illetve más kórokozók támadásának és a hűtés sérülékenyebbé tette az önkénteseket erre, vagyis hogy megfáznak az elkövetkező napokban. Ez is az egyik oka lehet annak, hogy miért gyakoribb a megfázás télen vagy ősszel, amikor hirtelen lehűl az idő, és amire még nem készültünk fel. Hogy elkerüljük a megfázást, tartsuk magunkat melegen (különösen az orrunkat). Ha beáll a hűvös idő, vegyük elő a sálakat és a meleg ruhát – írja a BBC nyomán az Origo.
Bulvár-celeb
- Újabb munkaszüneti napokat vezetnek be jövőre
- Kiderült mikor temetik Forgács Gábort
- Stressz ellen is jó lehet: ez a legmegnyugtatóbb szín
- Amikor a sírás ragadós: Kapás Bogi fájdalmas örömében zokogott a dobogón
- Elképesztő fogás: gyönyörű tokhalat akasztott egy horgász Baján