Súlyos következmények

2025.06.04. 20:22

Ukrajna uniós csatlakozása: veszélyben a magyar mezőgazdaság jövője

„Ukrajna az Európai Unióhoz való csatlakozása a magyar agrárszektorunk trójai falova lenne” – mondta a szerdai sajtótájékoztatóján Szél István a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Csongrád-Csanád vármegyei elnöke. Az elnök arra figyelmeztetett, hogy a jeenleg háborúban álló ország uniós csatlakozása súlyosan veszélyeztetné a magyar mezőgazdaságot.

Ukrajna uniós csatlakozása: veszélyben a magyar mezőgazdaság jövője

Ukrajna uniós csatlakozása beláthatatlan következményekkel járhat a magyar mezőgazdaságra nézve, mondta Szél István

Forrás: delmagyar.hu

Fotó: Karnok Csaba

Szél István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Csongrád-Csanád vármegyei elnöke szerint Ukrajna uniós csatlakozása súlyosan veszélyezteti a magyar mezőgazdaságot, mivel az ukrán agráróriások dominanciája és a szabályozatlanság miatt a magyar gazdák versenyhátrányba kerülhetnek – számolt be a sajtótájékoztatóról a Csongrád-Csanád vármegyei hírportál. 

Ukrajna uniós csatlakozása tönkretenné a magyar gazdákat - hívta fel a figyelmet Szél István
Fotó: Karnok Csaba / Forrás: delmagyar.hu

Magyarországon egy átlagos gazdaság 29 hektáron működik, Ukrajnában ez az arány 485 hektár – emelte ki az elnök, aki arról is beszélt, hogy 

az ukrán mezőgazdaság szabályozatlansága, az elavult vegyszerek használata, a tiltott GMO-k alkalmazása miatt versenyhátrányba kerülnének a magyar gazdák. 

A legnagyobb veszélyként jelölte meg azt, hogy Ukrajna csatlakozása után az uniós agrártámogatások jelentős része az ukrán agráróriásokhoz kerülhetne, amelyek gyorsan képesek átállítani termelésüket különböző szegmensekbe. 

Európa így egy agrárgyarmattá válhatna, amelyet külföldi kézben lévő ukrán cégek irányítanak

– vélekedett. 

Szél István hangsúlyozta, hogy 

a magyar mezőgazdaság a minőségre, hagyományra és biztonságra épít, míg az ukrán modell az olcsóságot és a profitot helyezi előtérbe. 

A csatlakozás után Brüsszel nemcsak támogatást vonna el Magyarországtól, hanem az élelmiszerbiztonságot is veszélyeztetné, mivel silány minőségű termékek kerülhetnének az uniós piacra. Ezért fontos, hogy a magyar gazdák és döntéshozók kiálljanak az érdekeikért, és megvédjék a hazai agráriumot – mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Csongrád-Csanád vármegyei elnöke, aki a Voks 2025 fontoságára is ráirányította a figyelmet. 

A delmagyar.hu eredeti cikkét ide kattintva tudja elolvasni. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában