2025.06.04. 14:14
Hármas évfordulót ünnepel idén a Zeneakadémia
Hármas évfordulót, a Zeneakadémia 150., a Kodály Intézet 50., a jazz tanszék 60 éves évfordulóját ünneplik idén – mondta el Farkas Gábor, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora a jubileumi programokat ismertető szerdai sajtótájékoztatón Budapesten. A programok közül két koncertre hívta fel a figyelmet, amely „a Zeneakadémia életében nagyon fontos szerepet tölt be”.

Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE, vagy Zeneakadémia) szecessziós stílusú 1907-ben felépült műemlék épületének homlokzati része, az egykori felirattal, a főváros VI. kerületében, a Liszt Ferenc téren.
Forrás: MTVA/Bizományosi
Fotó: Branstetter Sándor
Liszt Ferenc születésnapján, október 22-én a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara előadásában Liszt és Camille Saint-Saëns művei szólalnak meg Takács-Nagy Gábor vezényletével, Szaniszló Attila (zongora) és Werner Lilla (orgona) közreműködésével.

Fotó: Máthé Zoltán / Forrás: MTI
A november 14-i ünnepi hangversenyen Liszt, Antalffy-Zsiross Dezső, Bartók és Bella Máté szerzeményeit adja elő a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara Gertler Teo (hegedű) és Szabó Balázs (orgona) közreműködésével, Teremi Dárius dirigálásával.
A rektor az intézmény jövőjét ismertetve elmondta: a
megújulás jegyében a szólistaképzés mellett a pedagógusképzésre és a zenekari zenészképzésre is kiemelt figyelmet fordít a Zeneakadémia.
Folytatódik A Zeneakadémia rejtett kincsei, a Klasszikusok vasárnap délután és A magyar kvartett tradíció című széria is – mondta el Csonka András programigazgató.
A Legendás koncertek című zongorasorozat régi, emlékezetes eseményeket idéz fel.
- Thomán István egykori tanszékvezető 1919-es Beethoven-estjét Farkas Gábor játssza el,
- Ránki Dezső saját, 1970-es debütálását idézi fel,
- jövő tavasszal Anda Géza 1941-es diplomahangversenyét Várjon Dénes,
- Cziffra György 1956-os szólóestjét Balázs János eleveníti fel.
Az épületlátogatás extra elnevezésű négyrészes sorozatban téma lesz az ikonográfia, az intézmény orgonája, a backstage és a Zeneakadémia anekdotakincse is.
A Bartók Világverseny idei zongora fordulójára 55-en jelentkeztek 19 országból – közölte Csonka András, hozzátéve: a döntőben a Magyar Rádió Szimfonikus zenekarát Kovács János vezényli majd, a versenyhez kapcsolódóan pedig a Zeneakadémia Közép-európai Zenetörténeti Kutatócsoportja megszervezi második nemzetközi konferenciáját.
A hangversenyek mellett tablókiállítás, városi séták és épületbejárások is várják az érdeklődőket,
emellett a Zeneakadémia idén is részt vesz a Művészetek Völgye programjain és a Pozsonyi Pikniken.