Védd a bőröd

2025.05.22. 11:31

Halálos veszélyt is hoz a nyár, az egri orvos elárulta, hogyan előzheted meg a bajt

Két hét múlva hivatalosan beköszönt a nyár, és a melegebb napokkal együtt a napsugarak ereje is fokozódik. A fényvédelem ilyenkor nem luxus, hanem alapvető szükséglet. Dr. Ládi Éva bőrgyógyász arra hívja fel a figyelmet, hogy fokozatossággal, tudatossággal és a megfelelő fényvédő kiválasztásával sokat tehetünk bőrünk egészségéért – már most, tavasszal is.

A hosszú, sötét tél után nemcsak a lelkünk, hanem a testünk is vágyik a napfényre – különösen a bőrünk, amely ilyenkor érzékenyen reagálhat a hirtelen UV-terhelésre. Dr. Ládi Éva, a Heves Vármegyei Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet allergológus főorvosa szerint a D-vitamin természetes pótlása valóban fontos, de a napozás során be kell tartani a fokozatosság elvét. A fényvédelem már tavasszal is kulcsszerepet játszik: a megfelelő fényvédő krémek használatával nemcsak a leégést, hanem a hosszú távú bőrkárosodást is megelőzhetjük.

fényvédelem fontossága, leégés, Dr. Ládi Éva
Dr. Ládi Éva szerint nem csak nyáron kell figyelni a megfelelő fényvédelemre. 
Fotó: Huszár Márk

Mit tehetsz a bőrödért a fényvédelem jegyében? A szakember válaszol

Nagyon fontos a fényvédelem minden évszakban, de főleg nyáron. A bőrünket fokozatosan kell hozzászoktatni a napfényhez, nem szabad hirtelen sokáig napon tartózkodni

 – mondja Dr. Ládi Éva bőrgyógyász. A napozásnak nemcsak esztétikai, hanem komoly egészségügyi kockázatai is vannak, ezek ellen csak tudatos védekezéssel lehet fellépni.

A megfelelő fényvédő krém kiválasztása kulcsfontosságú. Aki világos bőrű és könnyen leég, indulásként legalább 50 faktoros (SPF) készítményt válasszon. Az SPF szám azt mutatja, mennyire véd az UVB sugarak ellen – például az SPF 50 az UVB sugárzásnak csak az 1/50-ed részét engedi át. Emellett fontos, hogy a termék UVA elleni védelmet is biztosítson (ezt a PPD érték jelzi), mivel ez a sugárzás is károsítja a bőrt - osztotta meg portálunkkal a szakember. 

Nem csak vízparton kell védekezni

Sokan csak nyaraláskor használnak naptejet, pedig a napsugárzásnak kitettség tavasszal és ősszel is jelentős. A szabadon hagyott testfelületeket – mint az arc, a nyak, a karok vagy a dekoltázs – ilyenkor is célszerű bekenni. 

A fényvédő kiválasztásánál figyelembe kell venni a bőrtípust is, amelyet I-től VI-ig osztályozunk. Kerti munkához érdemes sapkát, szalmakalapot is viselni

 – javasolja a bőrgyógyász.

Fizikai vagy kémiai szűrő?

A készítmények lehetnek fizikai vagy kémiai fényszűrősök. A kémiai szűrőket tartalmazó krémek könnyebben felszívódnak és kevésbé hagynak nyomot, ezek általában felnőtteknek ajánlottak. A fizikai szűrős krémek viszont visszaverik a napsugarakat, nem szívódnak be, és gyakran fehér réteget képeznek a bőrön – ezeket főként gyermekeknek, csecsemőknek szánják.

Mire figyeljünk még?

Fontos, hogy a fényvédő krém lehetőleg illatanyag- és parabénmentes legyen, így csökkenthető az allergiás reakciók esélye. 

A fényvédők használata mellett sajnos előfordulhatnak különböző allergiás, illetve túlérzékenységi reakciók is. Ennek nagyon sok oka lehet. pl.: fényérzékenyítő gyógyszer szedése mellett ne menjünk a napra! Kozmetikai szert ne használjunk. Nagyon sok különböző napfény provokálta bőrgyógyászati betegség is beindulhat. Az otthon illetve a gyógyszertárban kevert fényvédőket kerüljük, ezek fotostabilitása, illetve fényvédő erőssége nem megbízható.

 – hívja fel a figyelmet Dr. Ládi Éva. 

A fényvédő krémet nem elég egyszer felkenni: különösen strandoláskor érdemes kétóránként újrakenni, még akkor is, ha a készítmény vízálló.

A bőr emlékszik

A napsugárzás okozta károsodások hosszú távon is hatnak – a bőr valóban „emlékszik”. A szakember szerint a 18 éves kor előtt elszenvedett UV-sugárzás okozta DNS-károsodások a korai bőröregedés mintegy 40–50%-áért felelősek.

Nagyon fontos az anyajegyek védelme nyáron. Ha 1 vagy 2 nagyobb van nyugodtan ragasszuk le a napon. Akin nagyon sok anyajegy van, az lehetőleg póló nélkül ne tartózkodjon a napon és évente menjünk el anyajegy szűrésre! 

– figyelmeztet a bőrgyógyász. Az UV-sugárzás bőrbetegségeket is provokálhat, ezért is fontos az elővigyázatosság.

Mi a teendő, ha mégis leégtünk?

Enyhe leégés esetén antihisztamin tartalmú tabletta, valamint bőrnyugtató krémek segíthetnek. Súlyosabb esetben azonban érdemes szakorvoshoz fordulni.

Bőrünk egészsége egész életünkre kihat – így hát ne csak barnulni, hanem védekezni is tanuljunk meg a napon.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában