Emelkedés

2024.11.21. 19:42

Drágultak a szántók Hevesben

A bérleti díjak alacsonyabbak lettek tavaly Heves vármegyében, de az eladási árak növekedtek. Heves megyében a harmadik legalacsonyabb a szántóföld ára a megyék között.

2023-ban kismértékben lassult a termőföldárak, benne a szántóföld árak emelkedésének üteme a KSH szerint. A mező- és erdőgazdasági területek ára átlagosan 7,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az értékesített termőföldek területe 11 százalékkal haladta meg az előző évit. Összesen 66 ezer hektárnyi föld cserélt gazdát, az ország mező- és erdőgazdasági hasznosítású területeinek 0,9 százaléka.

A szántóföld ára országszerte emelkedett 2023-ban
A szántóföld ára jobban növekedett 2023-ban, mint a bérleti díj
Fotó: Makovics Kornél / teol.hu

 

A gazdát cserélt termőföld kétharmada szántó volt, az erdő 18, a gyep 12, a szőlő és gyümölcsös 3,4 százalékos arányt képviselt a forgalomból. Szőlőből és erdőből egyébként kevesebbet adtak el tavaly, mint a megelőző évben. 2023-ban kilenc vármegyében nőtt az értékesített terület nagysága az előző évhez viszonyítva. A legtöbb termőföldet Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében forgalmazták, ezután Bács-Kiskun és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye következett (6200, 6100 és 5900 hektár). Heves vármegyében körülbelül 1900 hektárnyit adtak el tulajdonosaik. Minden megyében a szántó volt a meghatározó, ebből Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében adták el a legtöbbet (5400 hektár), Szabolcsban értékesítették a legtöbb erdőt (1400 hektár) és gyümölcsöst (400 hektár), Bács-Kiskunban a legtöbb gyepet (800 hektár) és legtöbb szőlőt (400 hektár). Hevesben az eladott területek több mint fele volt szántó, negyede pedig szőlő, gyümölcsös, illetve erdő, a többi pedig gyep.

Áremelkedés minden művelési ágban

A földárak tovább emelkedtek, ezúttal átlagosan 7,9 százalékkal, ami alacsonyabb a korábbi ütemnél, az áremelkedés mértéke a gyümölcsös kivételével minden művelési ágban 10 százalék feletti volt, a szántóé 11 százalékkal, így egy hektárnyi átlagosan 2,3 millió forintba került. A legdrágább művelési ágak, a szőlő és a gyümölcsös egy-egy hektárjáért 3–3,4 millió forintot kellett fizetni. A gyep és az erdő hektáronkénti átlagára 1,2 millió forint volt 2023-ban.

Míg a szántóföldek Hajdú-Bihar, Békés és Tolna vármegyékben voltak a legmagasabbak (2,8–2,9 millió forint hektáronként), addig Nógrád, Zala, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyékben a legalacsonyabbak (1,3–1,6 millió forint). A megyei átlagárakat az adott évben eladott földek minősége, mennyisége határozta meg, megyén belül is nagy árkülönbségek voltak. Hevesben például 610 ezer és 1,97 millió forint között alakult a hektáronkénti ár, a medián érték pedig 1,64 millió forint volt. A Heves megyei átlagárat 1,58 millió forintra számolta ki a KSH, ami 7,4 százalékos emelkedés a 2022-es 1,47 millió forinthoz képest. Az utóbbi tíz évben egymillió forinttal drágultak a megyei szántóföldek. A korábbi részadat még csökkenést mutatott.

Heves északi részén a legalacsonyabb a szántóföld ára és aranykorona értéke

A KSH mikrokörzet-térképet is készített, a megyén belül a természeti adottságok, döntően a föld termőképessége alapján körülhatárolt, e szempontok szerint viszonylag homogén területi egységeket ábrázolta. Az ország egész területét lefedő 82 mikrokörzet közül 2023-ban is a Hajdú-Bihar vármegyei Hajdúság nagyon jó adottságú szántóinak az átlagára volt a legmagasabb (3,7 millió forint), míg a legalacsonyabb, 770 ezer forint Heves megyében a Mátra-Bükk északi vidékén. A legalacsonyabb aranykorona értéke is utóbbi földeknek volt az országban, 8,8.

Heves megyében a Mátra-Bükk déli lejtőinek átlagban 16,4 aranykorona értékű földjeinek 1,74 millió forintos volt az átlagára tavaly, Közép-Heves 24,4 aranykoronás szántói átlagban 1,8 millió forintért cseréltek gazdát, míg a Heves-Tiszavidék átlagosan 15,4 aranykoronás földjei 1,43 millió forintos átlagáron forogtak.

Kevesebb volt a bérleti díj

A bérleti díjak emelkedése – a terményárakhoz kötöttsége miatt - lassult, sőt, több megyében, így Hevesben is csökkentek. Országosan 1,4 százalékkal nőttek a szántók bérleti árai, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében volt a legnagyobb, 5,7 százalékos növekedés, Hevesben pedig a legnagyobb, –4,9 százalékos csökkenés. A legmagasabb, százezer forint feletti bérleti díjakhoz képest az egyik legalacsonyabb, 63,3 ezer forintos volt a díj Hevesben. Megyénkben viszonylag magas, 4 százalék volt a bérleti díj földárhoz viszonyított aránya.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!