kutatás

2025.03.27. 19:28

Hatvan környékén kereshet szénhidrogént a MOL

Véget ért a pályázat, a MOL kereshet kőolajat, földgázt Hatvannál. Az Energiaügyi Minisztérium újabb szénhidrogén koncessziók meghirdetését tervezi.

A belföldi kitermelés fokozása, az importkitettségek csökkentése érdekében öt év szünet után hirdetett meg újabb bányászati koncessziókat tavaly ősszel az Energiaügyi Minisztérium. A tárca közleménye szerint kiértékelték a januárban benyújtott jelentkezéseket és hat területen nyilvánították eredményesnek az eljárást. Hatvan mellett Buzsák, Csongrád, Kiskőrös, Kiskunhalas és Tamási térségében indulhat meg a szénhidrogén koncesszió értelmében a szénhidrogének kutatása, kitermelése és hasznosítása.

A MOL és az O&GD olajkútja Tura határában az elősző szénhidrogén koncessziós pályázat után nyílt meg
A MOL és az O&GD olajkútja Tura határában az elősző szénhidrogén koncessziós pályázat után nyílt meg
Forrás: Portfolio.hu

A legalább húsz évre szóló koncessziók megadásáról a törvényi rendelkezések szerint, a bíráló bizottság javaslata alapján döntött az energiaügyi miniszter. A nyertesek közé tartozik Hatvan és Kiskőrös területeken önállóan a MOL Nyrt., Buzsák és Tamási területeken pedig az olajvállalat és a TPOC Ltd. együttes pályázóként. Csongrádon a HHE Group Kft., Kiskunhalasnál pedig a CanCambria Hungary Kft. foghat hozzá a szénhidrogének kutatásához, találat esetén kitermeléséhez. Beérkezett ajánlat hiányában a Kalocsa és Tab területekre szóló eljárások eredménytelenül zárultak.

Újabb szénhidrogén koncessziókat adnának ki

A tárca emlékeztetett arra, hogy 2013 és 2019 között hét hasonló eljárást folytatott le a jogelőd minisztérium. A megkötött szénhidrogén és geotermikus energia szerződések összesen több mint 30 területre szóltak. A koncessziós díjakból és bányajáradékokból több tízmilliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, a pályázati lehetőség érdemben élénkítette az iparági beruházásokat. Az Energiaügyi Minisztérium a legutóbbi kiírás kedvező tapasztalatai alapján újabb koncessziós felhívások idei meghirdetését tervezi.

A hazai földgáztermelés a fogyasztás ötödét fedezi a minisztérium szerint, a kőolaj-kitermelés pedig tavaly meghaladta az egymillió tonnát, ami húsz éves csúcs.

A MOL Hatvan tágabb környékén már rendelkezik olajkúttal, a Mol és az O&GD közös kutatásának eredményeképp Tura közelében fedeztek föl lelőhelyet 2023-ban. A térségben Dány és Tóalmás közelében is van olajmező, hiszen Észak-Magyarországon az Északi-középhegységben és annak déli előterében egy paleogén medence húzódik, ahol évtizedek óta rendszeresek a szénhidrogén kutatások.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában