2017.07.18. 20:00
Trágya és szeméthalmok a föld alatt
Egy Heves megyei település aktuális problémájával fordult szerkesztőségünkhöz Molnár Attila, kerecsendi mezőőr.
A levélben egyebek mellett az áll, hogy a település az említett jelzőt a falu határában működő gombaüzemnek köszönheti, amely három évtizede keseríti meg az itt élő emberek mindennapjait. Közel három éve több mint egymilliárd forintos uniós forrásból ugyan átadtak egy zárt rendszerű gombatermesztő üzemet, a szaghatás csak minimálisan csökkent.
„Kerecsenden 2017 nyarán is büdös van és a politika azóta is szemet huny Rácz Józsefnek, az üzem tulajdonosának, aki Magyarország kormányának stratégiai partnere. A helyiek azonban mostanában kivételesen nem a szagok miatt háborognak” – áll a levélben –, hanem azért, mert „Rácz úr több száz köbméter veszélyes hulladékot hord ki a határba és miután egy kieső területen elhelyezi, saját munkásai és rakodógépei segítségével egy–három méter mélyen lefedi azt”.
A szemtanúk állítása szerint – akik fotókkal is dokumentálták a legutóbb észlelt környezetkárosítást – mindezt mindenfajta büntetés vagy szankció nélkül teheti a tulajdonos.
Molnár Attila állítja, számos helyen van tudomásuk illegális szemétlerakókról.

Próbálták betemetni a szeméthegyet
Megtudtuk: a minap le is fotóztak egy ilyen területet, s a Bükki Nemzeti Park egyik dolgozója is a helyszínen tartózkodott, amikor próbálták betemetni az egyik szeméthegyet. Rendőrt is hívtak a helyszínre, ám Rácz úr megbízottja azt állította, hogy csupán egy kis mennyiségű hulladékot rossz helyre öntött le az emberük, de már szedik is össze.
„Ez a 100 köbméter veszélyes hulladéknak az a része volt, amelyet nem sikerült időben elásni, így kilátszott a földből. A helyszínen lévő nemzeti parkos munkatárs szóvá is tette a rendőröknek, hogy a lényeg a föld alatt van, s ásni kellene, ám a nyomozók válasza az volt, hogy azt csak akkor, ha hatósági vizsgálat indul az ügyben” – áll a levélben.
A mezőőr állítása szerint azzal a ténnyel sem kívánt senki foglalkozni, hogy 50 méterrel lentebb egy „trágyatárolót” létesítettek, amelytől 10 méterre folyik a Laskó-patak, így a trágyalé folyamatosan az élő vízbe ömlik. Molnár Attila szerint szerették volna ezt a helyzetet úgy rendezni, ahogy egy normális országban szokás, de úgy véli, sajnos nem volt rá lehetőségük.
Azt szeretnék, ha mindenki betartaná a szabályokat
Sári László, Kerecsend polgármestere érdeklődésünkre elmondta: az utóbbi hetekben ismét több panasz érkezett arról, hogy nagy mennyiségű kommunális hulladékot helyeztek el a vállalkozás közelében, igaz, mindez nem kerecsendi közigazgatási területen történt. A rendőrség és a Bükki Nemzeti Park szakemberei bevonásával intézkedtek az ügyben.
– A másik, hivatalba érkezett jelzés a letermett gombatermőtalaj vélhetően szabálytalan tárolásáról szólt, amellyel kapcsolatban eljárást kezdeményeztem, mert szerintem ez trágyának minősül, ráadásul a környéken lakók szerint rendkívül büdös is – mondta Sári László hozzátéve: a korábbi években kértek már vizsgálatot és intézkedést a Heves Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi és Szakigazgatási Szervétől, s az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségtől is. Tudomása szerint a Heves Megyei Főügyészségen jelenleg is folyamatban van egy eljárás, amely azt hivatott tisztázni, hogy – sért-e és, ha igen, milyen jogokat – a gombakomposzt-keverő telep működése során keletkező bűz és az esetlegesen a levegőbe kerülő káros anyagok.
– Nem szeretnénk a vállalkozót ellehetetleníteni, mert sok munkahelyet létesített az utóbbi években, azt viszont igen, hogy tartsa be a szabályokat! – zárta mondandóját a falu polgármestere.
Közérdekű bejelentésként kezelik az ügyet
Megkérdeztük a Heves Megyei Kormányhivatal Egri Járási Hivatala Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztályát is, hogy mit tudnak a fenti ügyről. Válaszukban az áll, hogy a hatóság január elsejei felállítása óta a gombaüzem működésével kapcsolatos bejelentés nem érkezett, közérdekű bejelentéssel kapcsolatos hatósági eljárás jelenleg nincs folyamatban. A Heves Megyei Hírlap megkereséséhez csatolt, Molnár Attila mezőőr által írt levelet a területi környezetvédelmi hatóságként eljáró Egri Járási Hivatal a továbbiakban közérdekű bejelentésként kezeli.
– A kivizsgálás során felvesszük a kapcsolatot a bejelentővel, a Bükki Nemzeti Park Igazgatósággal, valamint az illetékes rendőrkapitánysággal. Amennyiben jogsértést álapítunk meg, a területi környezetvédelmi hatóság – szükség esetén az érintett társhatóságok bevonása mellett – hatósági eljárást indít – tudatta válaszában Kelemen Zoltán osztályvezető.

Rácz József szerint ismeretlenek szemetelnek
Természetesen megkérdeztük Rácz Józsefet is, mi történik az ominózus területen. Úgy reagált: a településen érezhető szaghatás megszüntetésével folyamatosan foglalkoznak.
– Több fejlesztést is megvalósítottunk, amelyből a legjelentősebb az ammóniaszűrő és biofilter, amely remekül működik. A szaghatás mérséklésére ez az elérhető legjobb technológia, amelyet Nyugat-Európából vettünk át. Fontos tudni, hogy ott sem mindenhol használják e drága módszert.
Annak okán, hogy a lakossággal való együttműködésünk teljes lehessen, még további tervezési és kivitelezési munkákba kezdtünk ezen a téren. Hangsúlyoznám, hogy a cégcsoport tevékenysége politikától független, továbbá stratégiai partnerei sem vagyunk a magyar kormánynak. Kiemelném azt is, hogy a környékbeli lakosság részére félezernél több munkahelyet biztosítunk, és családjuknak megélhetést, így valójában ők a mi stratégiai partnereink.
– A Laskó-patak és a mi területünk között, idegenek, általunk ismeretlen személyek, a hulladékgazdálkodás rendjét megsértve, lakossági hulladékot helyeztek el. Ezt mi is tapasztaltuk, illetve tudomásunk szerint a Bükki Nemzeti Park is figyelemmel kísérte a helyzet alakulását. Mivel már kritikusnak láttuk a helyzetet, illetve a mi érdekünk is az, hogy rendezett legyen a környezetünk, öntevékenyen megkezdtük a terület helyreállítását és a hulladékok begyűjtését és a talajból való kiszelektálását. Ez a tevékenység folyamatban van, várhatóan egy héten belül befejeződik, ami azzal zárul, hogy a kiszelektált hulladékot a szeméttelepen helyezzük el – fogalmazott.
Hozzátette: a cégcsoportnál keletkezett kommunális hulladékokat évek óta engedéllyel rendelkező, szerződött partner szállítja el legális hulladéklerakóba, az ennek gyűjtéséhez szükséges konténereket ugyanez a cég biztosítja.
– A fotókon látható hulladékok nem cégcsoportunknál keletkeztek, ezek háztartási hulladékok. A későbbiekben fokozottan odafigyelünk arra, hogy illetéktelen hulladék ne kerüljön a területünkre. Ennek érdekében minden eszközzel megpróbáljuk megakadályozni az ilyen tevékenységet, így külön a vadászok és mezőőrök figyelmét is felhívjuk, ha ezt tapasztalják, haladéktalanul jelentsék a terület tulajdonosának és a cégünknek is. A közelben, a Laskó-pataktól, mintegy 50–200 méterre található letermett gombakomposzt (amit mi helyeztük el átmenetileg) biológiailag már nem aktív, talajjavításra, illetve virágföldre használják, így a növényzet szempontjából jótékony hatása van, amelyet a későbbi feldolgozás során mi is így kívánunk hasznosítani. Szeretném a végén újból hangsúlyozni, hogy gazdasági tevékenységünket, mind a természeti, mind a társadalmi környezetünkkel együttműködésben és azzal összhangban folytatjuk – zárta szavait.
A BNPI nem illetékes
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságához (BNPI) is eljuttattuk az ügy részleteit, arra kérve az illetékeseket, fejtsék ki álláspontjukat. Rónai Kálmánné igazgató röviden reflektált. Levelében az áll, hogy az említett térség nem védett természeti terület és nem képezi részét a Natura 2000 hálózatnak. Az igazgatóság munkatársa az eset észlelésekor az illetékes hatóságot értesítette. Érintettség hiányában a BNPI további ügyben nem tud beszámolni és az olvasói levél megválaszolásában sem illetékes.
Barta Katalin