Megelőzés

2022.06.16. 06:55

Rengeteg gyermek tűnik el, nem szabad késlekedni a bejelentéssel

Még mindig tartja magát az az általános tévhit, mely szerint az eltűnt gyermeket csak 72 óra elteltével kezdi keresni a rendőrség. A valóság ezzel szemben az, hogy a hatóságok szorgalmazzák az ilyen esetek mielőbbi bejelentését, ugyanis minél kevesebb idő telik el, annál nagyobb az esély a megtalálásra. Utánajártunk, leggyakrabban mi áll a szökések hátterében, s mi a szülők, gondozók teendője, ha nem jön haza egy gyermek.

Fekete-Vadászi Erika
Rengeteg gyermek tűnik el, nem szabad késlekedni a bejelentéssel

Fontos, hogy otthon orvosolják a kamaszkori kríziseket

Forrás: Shutterstock

Fotó: Hegyi Ádám tű. őrm.

– Az eltűnt gyerekekről szóló hazai statisztika első pillantásra azt a benyomást kelti, mintha komoly gyermekrablási veszély fenyegetné a magyar családokat. A valóság ezzel szemben az, hogy a bejelentett esetek számát a különböző nevelési intézményekből sorozatosan elszökött gyermekek ügyei emelik meg – közölte portálunkkal Mezeiné Kovács Nikoletta, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense. 

Elmondta, Heves megyében is megfigyelhető ez a jelenség, ugyanis az eltűnések többsége szűkebb hazánkban is a lakásotthonokban élő gyermekek szökéséből adódik. Szerencsére kevés számban fordul elő, hogy családból tűnnek el a fiatalok. 

– Tapasztalatok szerint a többségük rövid időn belül előkerül. Főként gyermekotthonokból szökötteknél jellemző, hogy még aznap, legfeljebb másnap megtalálják őket, vagy maguktól visszatérnek. Vannak azonban olyan esetek, melyeknél hetekig vagy akár hónapokig nincs tudomása a gondozónak a gyermek hollétéről. Annak ellenére, hogy minden lehetséges intézkedést megtettek a hatóságok a felkutatás érdekében – jegyezte meg a sajtóreferens. 

A gyermekotthonból eltűntek jellemzően családjukhoz, ismerőshöz szöknek, akik sokszor megnehezítik a hatóság munkáját azzal, hogy bújtatják a szököttet. Rosszabb esetben céltalanul csavarognak hasonló sorstársaikkal, barátnak hitt kortársaikkal vagy olyan felnőttel, aki kihasználhatják a gyermek, illetve kamasz sebezhetőségét. Ez nagy veszélyt rejt magában, mivel könnyebben válhatnak gyermekprostitúció vagy más bűncselekmény áldozatává vagy akár elkövetőjévé. 

Megoldást kínálhat a segélyvonal - Fontos, hogy mindenkinek kötelessége az eltűntek megtalálását, családba vagy otthonba történő visszatérését támogatni. Erre szolgál a Kék Vonal Eltűnt Gyerekek Segélyvonala. Ez a 116-000 telefonszámon várja az eltűnt, szökésben lévő vagy csavargást fontolgató fiatalok és az értük aggódó felnőttek hívásait is.  Nem csak telefonon, interneten is vállalják, hogy segítenek az [email protected] címen, ahol csetbeszélgetésre nyílik lehetőség. Közreműködnek az otthonról vagy intézetből eltűnt fiatal és gondozói közötti közvetítésben, s segítik a gyermek biztonságos helyre juttatását.  Határon átnyúló ügyekben kialakított kapcsolataik vannak más országok hatóságaival, civil szervezeteivel. Ha valaki eltűnt, arról személyes bejelentés tehető a helyi rendőrkapitányságon vagy a 112-es telefonszámon. Mezeiné Kovács ­Nikoletta szerint több minden is állhat az eltűnések hátterében. Kisebbeknél előfordulhat, hogy belefeledkeznek a játékba, vagy kalandvágyból felnőttként akarnak viselkedni, esetleg tiltott dolgokat akarnak kipróbálni, s ezért kóborolnak el. Családtagokkal, nevelőkkel történő veszekedés miatt is útra kelhetnek. Ezenkívül akár egy rossz bizonyítvány miatti félelem is hozzájárulhat ahhoz, hogy ne térjenek haza. A családon belüli erőszak is indokot adhat szökésre. 

Legfontosabb annak megelőzése, hogy a gyermeknek megforduljon a fejében, elkóborol. Kiemelte, hogy a szülőknek és a nevelőknek példát kell mutatniuk saját életvitelükkel és helyes értékrenddel. Időt kell szakítani az őszinte, nyitott beszélgetésekre, közös időtöltésekre, meg kell ismerni a barátait. Legfontosabb, hogy szeretetet és odafigyelést tapasztaljon. 

Ha eltűnik a gyermek, értesíteni kell a rendőrséget, és hatékonyan közre kell működni a hatósággal a felkutatása érdekében. Ezenkívül érdemes érdeklődni barátok, rokonok, iskolatársak és ismerősök körében, hogy mit tudnak róla, beszéltek-e vele. Ha igen, tudjuk meg, utalt-e problémákra, jelezte-e elutazási szándékát. Érdemes megnézni azokat a helyeket, amelyeket szabadidejében szívesen látogat a fiatal. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában