Tűz

2022.08.30. 14:31

Elképesztő pusztítás Heves megyében: 100 hektárnyi védett terület égett le

Az idei év rendkívül aszályos időjárásának köszönhetően számos helyen és körülmények között tapasztalhattunk meg természeti környezetben tűzeseteket, az Alföldön, dombvidéken és hegyek között. Száraz fű, nádasok, zsombékosok, borókások, erdőterületek, fasorok és facsoportok égtek, nincs is talán olyan hely és életközösség, amely ne szenvedett volna kárt az idén és még nincs itt az év vége…

HEOL

Óriási pusztítást végeztek a lángok

Forrás: BNPI

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén nemrég a Dél-Hevesi Tájegységben csaptak fel a lángok, Átány közigazgatási határában. A Nagy-fertői mocsár néven ismert területrészen két nap leforgása alatt megközelítőleg 100 hektárnyi természeti terület „szenesedett el” – írta honlapján a Bükki Nemzei Park Igazgatóság. A Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi Körzet szerves részeként ismert szikes pusztai táj gyepekkel, zsombékosokkal és mocsarakkal tarkított síkvidéki környezet. A tájra alapvetően a legelő állatállomány és a gazdag madárvilág jellemző. Találkozhatunk itt a nagyon megritkult dél-hevesi túzokállomány utolsó példányaival, az élőhelyek átalakulása miatt egyre veszélyeztetettebb hamvas rétihéja költő egyedeivel, a fiókáit vadászni tanító parlagi sasokkal, de a világ egyik leggyorsabb madarával, a kerecsensólyommal is.

A katasztrófavédelmi szakemberek megtettek mindent a lehetőségeikhez mérten, hogy csökkenteni tudják a károkat, de a fokozódó hőmérséklet és a megélénkülő szél újra és újra lángba borította a füves területet. A szebb napokat megélt mocsaras részeken most óriási repedések tátonganak, az elszenesedett zsombékok között nem fog búvóhelyet találni a réti fülesbagoly vagy a sárszalonka. A rovarvilág és a rágcsálók egy része a tűz martalékává vált. Amik túlélték, azokat másnap a ragadozók szedték össze könnyedén, menedék híján. Nem mondható ki biztosra, hogy a tűz eredete mire is vezethető vissza, de ami tény, az ember akarva-akaratlanul is hozzá szokott járulni az ilyen eseményekhez. Kerti bográcsozás a falu szélén, az autóbók kidobott csikk, mindenfelé széthajigált műanyag és egyéb üvegek, számos, végtelenül sorolható emberi könnyelműség…

Nagyon nagy nyomás nehezedik a változó és egyre szélsőségesebbé váló időjárási körülmények közepette a természeti környezetünkben megmaradt növény- és állatvilágra egyaránt. A rendkívül gyorsan átalakuló környezetünkben a velünk együtt élő fajok megóvása és a jövő nemzedékek számára való fenntartása a természetvédelmi szakemberek rendkívüli feladata és a XXI. századi ember felelős kihívása is egyben. Tegyünk hát ennek érdekében a hétköznapok során is és óvjuk, védjük együtt természeti környezetünket!

Az országos tűzgyújtási tilalom továbbra is érvényben van. Senkit ne tévesszen meg a változékony időjárás, még mindig tilos tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban, de még a kijelölt tűzrakóhelyeken is!

  • A saját kertjében mindenki bográcsozhat és grillezhet, de a tüzet nem szabad magára hagyni.
  • A kirándulók, autósok ne dobják el a cigarettacsikket, mert az út menti száraz növény könnyen meggyulladhat.
  • A kerti zöldhulladékot pedig csak ott szabad elégetni, ahol és amikor ezt az önkormányzat rendeletben engedélyezi. Ahol nincs ilyen önkormányzati rendelet, ott ez tilos.
  • Tarlót égetni sehol sem szabad.

Idén hazánkban már több mint 14 ezer tűz keletkezett a szabadban, amelyeknél 67-en sérültek meg, 7 ember pedig életét vesztette. Vegyük komolyan a tűzgyújtási tilalmat, a természeti környezetünk megóvása közös érdekünk!

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában