2024.11.27. 19:59
Géppisztolylövések a káli vasútállomáson
Az elmúlt négy évtized kiemelkedő és nagyon tanulságos bűnügyei Heves vármegyében.
Egy intézkedő rendőrre támadtak rá a helyi vasútállomás közelében jócskán ittas egyének. Jellemző, hogy legalább százan nézték végig az esetet anélkül, hogy megkíséreltek volna segíteni a magára maradt hatósági személynek... Így számolt be a történtekről a Heves Megyei Hírlap 1991. január 15-én.
– Mi történt a rendőri jelentés szerint? – kérdeztük dr. Jónás Pál rendőr ezredest, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság vezetőjét.
– Január 12-én T. Z. rendőr őrmester Kálban teljesített szolgálatot. Fél egy óra tájban épp a MÁV-állomásnál járt. Ott tíztagú cigány társaság hangoskodott, elállták az utat, az úttest közepére sörösrekeszt helyeztek. A rendőr felszólította őket, hogy ne akadályozzák az úttesten a forgalmat. Ám a pityókás férfiak sértegetni kezdték őt, majd kezükben a sörösüvegekkel támadólag felé indultak. T. őrmester ismét figyelmeztette őket, ám hiába. Egyikük le akarta szakítani a rendőr váll-lapját, másikuk a nyakkendőjét rángatta. T. a gépkocsijáig volt kénytelen hátrálni.
– S ezután?
– Kivette az autóból a szolgálati géppisztolyát, azt csőre töltötte, s megint felszólította a részeg csapatot a cselekedetük abbahagyására. Ekkor már körbefogták őt, s felemelt palackokkal indultak felé. Az őrmester a géppisztollyal kétszer a levegőbe lőtt. Ellenfelei megtorpantak, majd újból folytatták az őrmester elleni támadást. Végül ő a támadók elé rövid sorozatot engedett a földbe. Beugrott a kocsiba, és rádión segítséget kért. A jelzésre Sz. I. rendőr zászlós, ügyeletes a helyszínre irányította az URH-járőrt és egy másik autót. Hamarosan előállították a Füzesabonyi Rendőrkapitányságra B. L. kompolti, ifj. B. G. és id. A. G. káli lakosokat. Velük szemben – közölte a főkapitányság vezetője – csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntettének alapos gyanúja miatt indult eljárás. A gyanúsítottakat őrizetbe vettük, az ügyészségi nyomozó hivatal kezdeményezte előzetes letartóztatásukat.
– Ön szerint jogos volt-e a rendőr fegyverhasználata?
– Kijelenthetem, körültekintően és határozottan járt el. Következetes volt az intézkedésében, azt tette, amit ilyen esetben a szolgálati szabályzat előír.
– Kétségbe vonható ugyanakkor, hogy a géppisztolyával nem veszélyeztette-e esetleg mások életét, testi épségét.
– Erről szó sincs, hiszen először felfelé lőtt, utána pedig kizárólag a támadói irányába, pontosabban eléjük a földre! Inkább az elgondolkoztató, hogy a történteket legalább százan szemlélték végig, de senkinek se jutott eszébe, hogy a polgárbarát rendőrségnek rendőrbarát állampolgár módjára segítsen. Sz. Z.