2024.12.06. 13:55
Idegenlégió helyett a fogdába került
Az elmúlt négy évtized kiemelkedő és nagyon tanulságos bűnügyei Heves vármegyében.
Izgalomban tartotta az országot a hír: a Ferihegy II. repülőtérről fegyverrel megszökött egy sorköteles határőr. A fiatalember utáni hajsza egy napon át tartott, Szarvaskő közelében sikerült elfogni. A történtekről a Heves Megyei Hírlap 1991. május 18-i száma tájékoztatott Egyszer sem dördült a katonaszökevény fegyvere címmel.
A magas, jóvágású fiúnak alig érteni a szavát.
– Belátom, hülyeséget csináltam – mormolja kérdésünkre az egri rendőrségi fogda kihallgatóhelyiségében. Kiderül: 1971-ben született Sajószentpéteren. Miskolcon tanult volna szakácsnak, ám abbahagyta. Beiratkozott a szakmunkásképzőbe, onnan eltanácsolták a rengeteg igazolatlan mulasztása miatt. – Miskolcon lettem a kórházban műtős – folytatja –, majd Pesten a Blaha téren csöveztem. Tavaly vonultam be katonának, Balassagyarmaton kutyás járőr lettem. Az őrszázadnál szolgáltam a Ferihegy II. repülőtéren.
– Mi vezette a szökésben?– Franciaországba akartam menni. Az idegenlégióba.
– Meséljen május 16-a éjszakájáról!
– Ketten voltunk járőrszolgálatban, én voltam a parancsnok. Megparancsoltam a társamnak, hogy aludjon. Amikor elszunnyadt, elvettem a géppisztolyát, s elindultam. Vecsésig jutottam. Hajnali hat tájban leintettem egy kocsit. A vezetője megijedt, de utána elvitt Gödöllőig. Kérdezte, meddig vigyen még. Mondtam, hogy Egerig, végül Szarvaskő mellett szálltam ki. Szerencsét kívánt, cigarettát is adott…
Az ország rendőri szervei ezalatt gyűjtötték az információkat. Azokról dr. Lantos Bálint rendőr alezredes, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság (HRFK) vezetője tájékoztat:
– A sajószentpéteri Sz. István Zsolt a Ferihegy II. repülőtéri őrszolgálatából egy AK géppisztollyal szökött meg. Két teli tárat – negyven lőszert –, egy Maros-D típusú rádiót és egy spray-szóróval kombinált gumibotot vitt magával. Vecsésen kényszerítette a munkába igyekvő Cs. K.-t: menjenek a lakására, és az autóján vigye el őt. Közölte a férfival és annak anyósával, hogy túszok… Közben dr. Túrós András rendőr vezérőrnagy, az Országos Rendőr-főkapitányság közbiztonsági főigazgatója elrendelte csapaterő alkalmazását a felkutatására 240 résztvevővel. Köztük voltak Heves megye bűnügyi és közrendvédelmi munkatársai.
– Szarvaskőnél találkoztam egy öregemberrel – mondja ismét az egri fogdában Sz. –, aki kaját adott, borral is megkínált. Utána úgy döntöttem, egy faluban feladom magam a körzeti megbízottnál. Ahogy a műúton haladtam, jött velem szemben egy rendőrségi autó. Szalutáltam nekik, ők visszaintettek. (Ekkor még nem rendelték el a kutatást… – A szerk.) Később mentő ért utol. A sofőrjével megbeszéltük, hogy szökött katonát keresnek. Kapjátok el minél előbb! – mondta nekem… Utána egy dombon beástam magam, hogy aludjak. Átugrott fölöttem két muflon, akkor húztam fel a géppisztolyt.
– Nehezítette a keresést, hogy késve szereztünk pontos információt, mivel csak este hat után hozták el a férfit, akit kényszerített a katona – magyarázza dr. Lantos Bálint.
– Ő mutatta meg, hol szállt ki a fiú az autójából. Ezután csapdákat, ellenőrző-átengedő pontokat állítottunk fel.– Hol bukkantak a nyomára?
– Az egercsehi elágazó és a tardosi sporttábor között félúton.
– Hogyan viselkedett?
– Ledobta a fűre a géppisztolyt, a gumibotot, a rádiót. Mindkét kezét feltette, s lefeküdt az úttestre. Este hét előtt került szíjbilincs Sz. kezére. A csőre töltött Kalasnyikovban benne volt a tár, a tűzváltókart sorozatra állította.
– A határozott fellépésnek is köszönhető, hogy egyszer sem dördült el a katonaszökevény fegyvere – szögezi le a HRFK vezetője.
A Büntető törvénykönyv szerint a minősített szökés bűntettért 2-től 8 évig, a személyes szabadság megsértése miatt három évig terjedő szabadságvesztés-büntetés szabható ki.