Vonultak a tűzoltók

2024.12.03. 18:07

Felcsaptak a lángok az egri belvárosban, oltottak a tűzoltók + fotók és videó

A Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzvédelmi bemutatóval hívta fel a figyelmet. A lakástüzek advent idején égve hagyott gyertyáktól, zárlatos fényfüzérektől keletkeznek gyakran.

Kedd délelőtt a Gárdonyi térre vonultak a tűzoltók Egerben. A téren már jónéhány csapat gyermek várta a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzvédelmi bemutatóját. A lakástüzek advent idején ugyanis gyakoriak, évente átlagosan 30 ilyen eset van a vármegyében, többségében felügyelet nélkül hagyott, égő gyertyák, zárlatos, rossz minőségű fényfüzérek okozzák.

Lakástüzek advent idején gyakran keletkeznek
Lakástüzek advent idején gyakran keletkeznek Fotó: Gál Gábor/heol.hu

Egy konténerben rendezték be a lakást, amiben voltak bűtorok, elektronikai cikkek és egy adventi koszorú. A leégett gyertyától először a koszorú, majd annak környezete lakott lángra. A füstjelző a nyitott helyiségben is szinte rögtön jelzett, ekkor még nem volt nagy a baj A katasztrófavédelem megmutatta a gyerekeknek, ezért is jó, ha van a lakásban, ugyanis a lángok percek alatt elérhetik annak minden szegletét. Már néhány ezer forintért lehet olyan
füstérzékelőt kapni, amely nemcsak hangosan sípol füst esetén, hanem a WIFI hálózatra csatlakoztatva az okostelefonra is jelzést küld. Egyedül élő idős hozzátartozóinkhoz ilyet érdemes beszerezni. Elmondták a fiatalaoknak azt is, hogy a tűz még kicsi, akkor tűzoltó készülékkel vagy egy erősen vizes törölközővel oltható. Ha viszont átterjedt már, akkor a menekülésre kell koncentrálni.

Megmutatták a gyerekeknek, milyen puszító a tűz Fotó: Gál Gábor/heol.hu

A bemutatóra készült lakásban aztán egyre nagyobb lett a tűz, hőkameráva mutatták, 700 fok van bent, majd megérkeztek a tűzoltók. A konyhai tűz sem ritka a nagy sütés-főzések közepette karácsony táján. A tűzoltók azt is megmutatták, hogyan kell helyesen oltani, a lángoló olajra például sose öntsünk vizet. Nagy Csaba, a vármegyei katasztrófavédelem szóvivője elmondta, tavaly 26 tűz keletkezett, s az elmúlt 5 év statisztikái szerint mindig átlagban mindig 30 körül volt ez a szám. Minden napra jut egy tűzeset a vármegyében.

Lakástüzek adventkor: így előzzük meg

– Ha nincs a gyertyák alatt fém alátét, amint leég a gyertya, meggyullad a koszorú is, és ha nem észleljük időben a tüzet, a lángok a bútorokra, majd a szobára is átterjednek. Akár vásárolunk, akár magunk készítjük az adventi koszorút, ügyeljünk rá, hogy a gyertyák alatt legyen gyertyatüske. Ha nincs ilyen, inkább ne gyújtsuk meg gyertyákat. A koszorút olyan helyre tegyük, ahol nincsenek éghető tárgyak és anyagok, az égő gyertyát pedig egy percre se hagyjuk felügyelet nélkül. A karácsonyfának szánt fenyőket jóval a megvásárlás előtt kivágják, így a fűtött lakásban hamar kiszáradnak. Egy kiszáradt fenyő olyan jól ég, hogy ha egy ponton meggyullad, néhány másodperc és az egész fa, nem sokkal később pedig a környezete is lángokban áll. Késleltetni tudjuk a fenyő kiszáradását azzal, ha díszítésig egy vödör vízben tároljuk, illetve vannak olyan fenyőtalpak is, amelyekben vízben áll a fenyő. Így magasabb a nedvességtartalma és nehezebben gyullad meg. A karácsonyfát fütőeszköztől és más hőforrástól legalább másfél méterre tegyük. Ne díszítsük gyertyákkal, csillagszórókkal, hagyományos izzójú fényfüzérekkel, inkább LED égősort tegyünk rájuk, és ezt is kapcsoljuk ki éjszakára – sorolta.

Konyhákban is könnyedén keletkezik tűz
Forrás:  Gál Gábor / heol.hu

Felhívta a figyelmet, hogy ne használjunk silány minőségű, hibás, piacon, vagy aluljáróban vásárolt fényfüzéreket, égősorokat, karácsonyi díszkivilágítást. Amelyik terméken van CE jelölés, az megfelel az uniós biztonsági előírásoknak, és tűzvédelmi szempontból is biztonságosabb. Külső helyen csak kültéri fényfüzért használjunk dekorációként. Ha a díszkivilágítás sérült, megtört a vezetéke, vagy a hosszabbítónk hibás, eldeformálódott, megolvadt, akkor ne használjuk, mert csak idő kérdése, hogy mikor okoz tüzet. Ha hosszabb a fényfüzér vezetéke, vagy a hosszabbító, mint amilyenre szükségünk van, akkor is ki kell fektetni. Ha összetekert állapotban helyezzük
feszültség alá, felforrósodik, majd meggyullad.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában