2024.12.29. 14:30
Ököllel verték a jegyvizsgálót, nőtt a vonatokon, buszokon a bántalmazások száma
Sajnos az idei évben is gyakran voltak kitéve erőszaknak a munkatársak a járműveken. Rendszeresen érték szóbeli vagy fizikai atrocitások a munkájukat végző autóbusz-vezetőket, vasúti jegyvizsgálókat, HÉV járművezetőket, rendészeket. A MÁV hangsúlyozza: a közfeladatot ellátó munkavállalókkal szemben a tettleges bántalmazás bűncselekménynek számít, az elkövető súlyos büntetésre számíthat, tette szabadságvesztést is vonhat maga után.
Az utóbbi két évben újra meredeken emelkedett a bántalmazások száma a vasúttársaság közfeladatot ellátó kollégáival szemben. 2023-ban 78 alkalommal szenvedtek el erőszakos támadást jegyvizsgálók, míg 2024. december közepéig 100 eset történt, ebből 59 alkalom tettlegesség, 39 tettleges becsületsértés, két esetben pedig nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett munkatársuk, egy esetben pedig életveszélyesen megfenyegették. A szóbeli fenyegetéseken túl többször előfordult, hogy leköpték vagy megdobálták, de volt példa arra is, hogy sörrel leöntötték a munkáját végző jegyvizsgálót, az agresszív utasok gyakran nem állnak meg a verbális erőszaknál, hanem lökdösik, megütik, megrúgják vagy akár késsel sebesítik meg a jegyvizsgálót. A járatokon egy esetben utastársukat bántalmazta egy jegy nélküli agresszív utas, míg 262 lopást regisztrált a vasúttársaság – írja a MÁV honlapján.

Fotó: Schutterstock
Idén egy támadás érte a MÁV-HÉV egyik járművezetőjét, egy utas a vállán megütötte. A HÉV-vonalakon rendészek látják el a személy- és vagyonvédelmi feladatokat. A MÁV-HÉV adatai alapján idén a legtöbb atrocitás a H8/H9-es vonalon történt, ezért ezen a vonalon jelentősen megnövelték a rendészek létszámát. A társaság szoros együttműködésben áll az illetékes rendőrkapitányságokkal, a Készenléti Rendőrséggel és a kerepesi, valamint egy gödöllői illetékességű polgárőr szövetséggel. A biztonság növelése érdekében számos állomásra és megállóhelyre térfigyelő kamerákat telepítettek, és a jövőben is folytatják ezek telepítését. Emellett testkamerákat szereztek be a HÉV rendészek számára, amelyek használata jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az intézkedés alá vont személyek együttműködők legyenek, és minimalizálják a fizikai és verbális erőszak előfordulásának lehetőségét.
A buszokon is történt egy és más
A Volánbusz szolgálatban lévő kollégái 2024-ben 224 alkalommal kényszerültek különböző okokból rendőri segítséget kérni munkájuk végzése során. Ebből 116 esetben kifejezetten autóbusz-vezetők elleni szóbeli atrocitás vagy fizikai támadás miatt kellett a hatósághoz fordulniuk, és 8 esetben meg is sérültek a közfeladatot ellátó munkatársaink, további három esetben pedig az állomásokon szolgálatot teljesítő biztonsági őrök is. Csak decemberben 13 alkalommal inzultálták az autóbusz-vezetőket, további 7 esetben pedig egyéb okok – például egymással összeverekedő utasok – miatt vált szükségessé a rendőri beavatkozás. Karácsony előtt pár nappal egy utas azt sérelmezte, hogy az autóbusz-vezető lassan vezet és emiatt lekéste a csatlakozást. Leszálláskor verbálisan bántalmazta és négyszer arcon ütötte a munkáját végző és a forgalmi viszonyoknak megfelelően közlekedő járművezetőt. Novemberben egy hölgy vette zokon az autóbusz-vezető felszólítását arra vonatkozóan, hogy hagyja abba a szemetelést, és társával együtt tettlegesen torolta meg a jószándékú figyelmeztetést. Augusztusban egy utas sérelmezte a járművezető intézkedését, ezért ülőhelyéről felállva fenyegetőzött, leköpte és több alkalommal megütötte, illetve ököllel arcon ütötte a buszsofőrt. Emlékezetes az a nagy sajtónyilvánosságot kiváltó júniusi eset is, amelynek során egy utas csavarhúzóval szúrta lábon az autóbusz-vezetőt.
A MÁV célja, hogy biztonságban legyenek a kalauzok és utasok is
Legtöbbször az utazási jogosultságok ellenőrzésekor alakulnak ki konfliktusok, amikor az utazni szándékozó személynek nincs menetjegye vagy nem a megfelelő menetjeggyel rendelkezik, és azt a helyszínen sem kívánja megvásárolni. Sokszor különösebb indok sem kell hozzá, többen ok nélkül, vagy ittasan, tudatmódosító szerek által befolyásolt állapotban zaklatják a járművezetőket és akár a többi utast is. A bántalmazó és garázda viselkedés a fizikai sérülések mellett lelki traumát okoz az áldozatoknak, és az utasok biztonságérzetét is rontja.
A fedélzeti-, állomási- és testkamerák segítségével, továbbá a rendőrség hathatós együttműködésének köszönhetően sikerül elfogni az elkövetőket, akiket akár gyorsított eljárással is felelősségre vonnak. A jegyvizsgálók, az autóbusz-vezetők, a mozdonyvezetők, a HÉV járművezetők és a rendészek is közfeladatot ellátó személyek, tettleges bántalmazásuk bűncselekménynek számít, az elkövető súlyos büntetésre számíthat, tette szabadságvesztést is vonhat maga után. A MÁV-csoport célja, hogy kollégái biztonságban végezhessék a munkájukat és egyetlen bűncselekmény se maradjon jogkövetkezmény nélkül. Bántalmazás esetén mind a munkavállaló, mind a MÁV-csoport kötelező jelleggel feljelentést tesz, és nyomatékosítjuk, hogy közfeladatot ellátó munkatársaival szembeni agresszió soha nem maradhat következmények nélkül.
Ököllel támadt a vasútőrre a jegy nélkül utazó részeg férfi
Ahogy mi is beszámoltunk róla, a Hatvani Járási Ügyészség vádat emelt egy büntetett előéletű budapesti lakossal szemben, aki rövid időn belül többször is megzavarta a köznyugalmat a városban. A terhelt tavaly októberben a Keleti Pályaudvaron érvényes menetjegy nélkül, ittasan szállt fel a Gyöngyösre induló reggeli vonatra. Itt behúzódott egy kupéba, és a lábait az ablak alatti asztalkán keresztbe vetve elnyújtózott az ülésen. A férfi a jegyvizsgálóval agresszívan viselkedett, ezért a kalauz a hatvani állomáson segítséget kért egy kollégájától, a peronon álló forgalmi szolgálattevőtől. A forgalmi szolgálattevő felszállt a vonatra, és felszólította a vádlottat, hogy mutassa a jegyét, vagy hagyja el a szerelvényt, de erre csupán durva káromkodás volt a válasz.
Az intézkedő, közfeladatot ellátó személynek minősülő vasúti dolgozó ezért segítségül hívott két vasútőrt a forgalmi irodából. Ezen férfiak egyike közölte a vádlottal, hogy „magatartása a MÁV üzletszabályzatába ütközik”, így le kell szállnia a vonatról. A renitens utas erre rátámadt a vasútőrre, akit mellbe lökött, majd ököllel többször megütött. Ezután leugrott a vonatról, és rövid dulakodás után kirohant az állomásról.
Durva balhé egy hevesi vonaton, bokszringgé változott az egyik kocsi
Nemrég írtunk arról, hogy egy ember egy induló vonatra érvényes menetjegy nélkül szállt fel és rövid időn belül elaludt – egyebek között ezt is tartalmazza az ítéleti tényállás. A vonaton dolgozó jegyvizsgáló a vádlott felszállást követő agresszív viselkedése alapján egyedül nem merte a menetjegyét ellenőrzésre elkérni, ezért a vasútállomáson a forgalmi szolgálattevőtől segítséget kért. A segítő felszállt a szerelvényre és a vádlottat felszólította, hogy szálljon le, amennyiben nincs nála érvényes menetjegy. N. A. ekkor káromkodni kezdett és fenyegetően közelített a forgalmi szolgálattevő felé, aki ezért ő maga szállt le és segítséget kért a forgalmi irodától.