Szerelem, szerelem

2025.02.14. 06:55

Ezer eurót szerzett a nőtől a romantikus csaló - így tudod elkerülni őket

A Valentin-nap közeledtével sok szingli érezheti erősebben a késztetést, hogy párt találjon, ezzel pedig rosszindulatú emberek könnyen visszaélhetnek. A romantikus csalók ellen azonban felvértezhetjük magunkat az alábbi módon.

A Nemzeti Kibervédelmi Intézet Facebook-oldalán figyelmeztet mindenkit a közelgő Valentin-nap apropóján, hogy legyünk nagyon résen és figyeljünk oda a romantikus csalókra. A probléma ugyanakkor nem csak az évnek ebben a szakaszában van jelen, bármikor áldozatul eshetünk az érzelmeinkkel való visszaélésnek, ha nem figyelünk eléggé.

Itt a Valentin-nap, támadnak a romantikus csalók
Itt a Valentin-nap, támadnak a romantikus csalók
Forrás: Ladóczki Balázs/Nool.hu

Az ilyen típusú átverések során a csalók a csábítás erejét használják ki, hogy elnyerjék áldozataik bizalmát és szimpátiáját, majd kihasználva jóindulatukat ráveszik őket, hogy pénzt küldjenek a számukra – írják a posztban, majd felhívják a figyelmet, hogy weboldalukon adnak tanácsot, hogy hogyan tudjuk megelőzni, hogy csalás áldozattá váljunk, illetve mit tehetünk, ha megtörténik a baj.

A weboldalukon kiemelik, hogy bedőlni a csalók kifinomult trükkjeinek nem szégyen, bárki lehet érintett – a legfontosabb, hogy legyünk egymással megértők, és segítsük egymást a csaló által okozott traumák feldolgozásában.

Hogyan tudjuk megelőzni, hogy átvágjanak?

A weboldalról megtudhatjuk, melyek azok a jelek, amik csalásra utalnak. Ezekre érdemes egy kezdődő kapcsolat elején már odafigyelni:

  • Alaposan ellenőrizzük annak az ismeretlennek a profilját, aki váratlanul szeretné felvenni velünk a kapcsolatot. Az alábbi kérdéseket érdemes szem előtt tartani: az illető profilja friss, hiányosan került kitöltésre, és képei mesterségesnek, túlságosan sematikusnak és egyszerűnek tűnnek, illetve rövid időn belül sok (például 1-2 ezer fő) ismerősre tett szert.
  • Ha a kapcsolatfelvétel már önmagában szokatlan, esetleg az illető azonnal bókol, vagy életszerűtlen, nem szokványos üzenetet küld (például csak emojikat), az már gyanús lehet. Ismerkedésnél az első benyomások igen meghatározóak, így ha a másik fél első üzeneteiben például tolakodó, esetleg automatizáltnak, robotikusnak tűnik a közeledés, az kételyeket ébreszthet bennünk a szándékaival kapcsolatban.
  • Gyanús az is, ha az üzeneteiben látszik, hogy nyelvi nehézségekkel küzd, esetleg közvetlensége már-már bizalmaskodó (például az első üzenetek között belátást enged a mindennapjaiba, mondjuk részletesen elmeséli, mit fog csinálni aznap, vagy egy traumatikus élményről mesél, például özvegység). Ezekre az életszerűtlen tényezőkre érdemes figyelni, mielőtt komolyabb kapcsolatba kerülnénk a másik féllel. Így már azelőtt megmenekülhetünk egy esetleges csalástól, mielőtt érzelmileg is belebonyolódnánk a helyzetbe, és elveszítenénk a tisztánlátási képességünket a „rózsaszín ködben”.
  • Ha kétségeink vannak afelől, hogy az üzenetek küldője valóban az, akinek mondja magát, érdemes ellenőrizni a személyazonosságát. Ezt fordított képkereséssel is megtehetjük, illetve megnézhetjük az illető profilját egyéb internetes platformokon, közösségi oldalakon, de kérhetünk videóhívást is tőle.
  • Soha, semmilyen körülmények között ne osszunk meg személyes tartalmakat interneten, mert visszaélhetnek vele.
  • Ha a másik fél nem hajlandó személyesen találkozni, vagy a már megbeszélt találkozókat különféle kifogásokkal mindig lemondja, az megint csak gyanús. Ez nyilván nem egy-két alkalomra vonatkozik, hanem a sorozatos elutasításra.
  • Számtalan romantikus csaló vet be manipulatív eszközöket áldozataik megtévesztésére (özvegynek állítja be magát, így megnyerve az áldozat szimpátiáját; ENSZ katonának vagy orvosnak adja ki magát, akinek egy szerette kórházba kerül), ezekkel arra készteti őket, hogy pénzt küldjenek számukra. Ha úgy érezzük, hogy partnerünk sürget, esetleg az érzelmeinkre próbált hatást gyakorolni és pénzt kinyerni belőlünk, vegyük egy intő jelnek: egy külföldön állomásozó ENSZ békefenntartónak nem a mi anyagi segítségünkre van szüksége ahhoz, hogy Magyarországra költözhessen (ez az egyik leggyakoribb hazugság, viszont egy csalónak egy utalás is elég ahhoz, hogy hozzáférést nyerhessen bankszámlánkhoz és további nem kívánatos tranzakciókat indítson a nevünkben.

Hevesben is volt, aki romantikus csalónak esett áldozatul

Soltész Bálint, a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője a Heol.hu kérdésére elmondta, hogy Hevesben is vannak ilyen esetek.

– Ismeretlen tettes ellen tett feljelentést az a nő, akitől ezer eurót csaltak ki – ismertette az esetet a szóvivő. – A nő a Facebook-on ismerkedett meg a férfival, majd WhatsApp-on folytatták a beszélgetést. A férfi elmondta, hogy egy olajfúrótornyon dolgozik és ez alatt az idő alatt több millió dollárt keresett, amit miután megkapott, egy cégnél letétbe helyezett.

A romantikus csaló ezek után azzal állt elő, hogy a cég a pénz megőrzéséért is pénzt kér, neki azonban nem maradt már több, így a nőtől kért segítséget, aki ezer eurót utalt neki két részletben. A hölgy ugyanakkor kiemelte, hogy végig Facebook-on és WhatsApp-on beszéltek, személyesen egyszer sem találkoztak.

Mit tehetünk, ha romantikus csalónak estünk áldozatul?

A Nemzeti Kibervédelmi Intézet honlapján arra is találunk útmutatást, mit tehetünk, ha már megtörtént a baj:

  1. Tegyünk feljelentést a lakhelyünk szerinti illetékes rendőrkapitányságon! Amennyiben a csaló hozzáférést szerzett bankszámlánkhoz, esetleg a románc anyagi veszteséggel is járt, vegyük fel a kapcsolatot számlavezető bankunkkal, és tegyük meg a javasolt ellenintézkedéseket. Ha van rá mód, készítsünk minél több felvételt a beszélgetésről bizonyítékként és csatoljuk azokat is a bejelentésünk mellé.
  2. Tiltsuk le a hamis profilt, és a kifotózott bizonyítékot (amennyiben rendelkezésünkre áll) csatolva jelentsük az adott közösségi média/társkereső ügyfélszolgálata felé is!
  3. Figyelmeztessünk másokat is a csaló kilétéről. Manapság számtalan platformon (pl. Facebook csoportokban, akár anonim módon) megoszthatjuk tapasztalatainkat ha csalás áldozatává váltunk, ezzel megelőzhetjük, hogy más is bedőljön ugyanazoknak a trükköknek. A félreértések elkerülése érdekében fontos, hogy csak olyan felhasználókat vádoljunk meg csalással, akiknek megtévesztő szándékáról személyesen is meggyőződtünk!
  4. Amennyiben áldozattá váltunk, bátran kérjünk szakértői segítségét a trauma feldolgozásához. Ehhez ajánljuk az Áldozatsegítő Központ szolgáltatásait, amelyek 0-24 elérhetőek a bajbajutottak számára. 

Korábbi cikkünkben mi is beszámoltunk arról az esetről, amikor a férfi elhitette a nővel, hogy közös életet fognak kezdeni, ha külföldről haza tud jutni, ehhez pedig pénzre van szüksége. Repülőjegyre és ügyvédre közel 7 ezer dollárt kért, az átutalások megtörténtek. Két hónappal később kiderült, hogy minden hazugság volt, ekkor tett feljelentést a sértett. Ebben a cikkünkben olvashatnak erről:

 

 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában