2025.03.25. 13:07
Szintet léptek a csalók Hevesben, könnyebb bedőlni nekik, mint eddig bármikor
Azzal hívják fel a gyanútlan áldozatokat, hogy a hazai bankokra vonatkozó ügyfél-elégedettségi kérdőíves felmérést végeznek. Új csalás terjed.
Újfajta adathalász trükk terjed. A Kiberpajzs tájékoztatója szerint az újfajta csalás ütötte fel a fejét, az ezzel próbálkozó bűnözők azt állítják, hogy a jegybank nevében telefonálnak, majd a beszélgetés során az adott ügyfelektől megtudakolják számlavezető bankjuk nevét és e-mailes elérhetőségüket is elkérik – hívja fel a figyelmet a Bama.hu. Az állítólagos „felmérést” követően nem sokkal az érintett ügyfelek egy része olyan adathalász e-mailt kapott az MNB nevében, amelynek mellékelt linkjét megnyitva a csalók számára számítógépéhez távoli hozzáférést biztosító alkalmazás töltődött le. Más ügyfeleket rövidesen saját bankjuk nevében hívtak fel a kiberbűnözők azzal, hogy gyanús tranzakciókat látnak bankszámlájukon. A csalók ezekre hivatkozva és „banki segítséget” ajánlva próbálták megtudni az adott fogyasztók bizalmas banki azonosítóit, belépési jelszavait.

Forrás: Gál Gábor/Heol.hu
A Kiberpajzs által közzétett felhívás szerint az MNB nyomatékosan felhívja a lakosság figyelmét, hogy nem végez semmiféle ügyfél-elégedettségi kérdőíves felmérést az ügyfelek között, a kiberbűnözők a jegybank nevének ismertségével élnek vissza. A kereskedelmi bankok sem telefonon, sem e-mailben vagy sms-ben soha nem kérik el az ügyfelek bizalmas azonosítóit és nem töltetnek le azok gépére „vírusirtó” alkalmazásokat, amik a valóságban kémprogramok.
Most újabb felhívás érkezett, melyet a Heves vármegyei rendőrség is megosztott, miszerint a csalók a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nevével visszaélve káros csatolmányt tartalmazó e-maileket küldenek. A káros levél megtévesztően hasonlít egy valódi Ügyfélkapus értesítő üzenetre, és a levél feladója is valódinak tűnik. A különbség, hogy a hamis e-mail tartalmaz egy csatolmányt.
Csalás: Hevesben sem ritkák a próbálkozások
Legutóbb arról írtunk, hogy kilenc helyszínen tartottak egy időben kutatást a Füzesabonyi Rendőrkapitányság, a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai és a Terrorelhárítási Központ műveleti egységei csaknem 90 rendőr részvételével Heves vármegyében is 2020 májusában. A Mezőszemerén, Szihalmon és Ózdon végrehajtott összehangolt akció során bűnszervezetben működő netes csalókra csaptak le.
De a teljesség igénye nélkül felidézhetjük azt az esetet is, amikor Recsken, Dormándon és Egerben is pórul jártak, sajnos rendszeresen károsították meg a Heves vármegyében élőket az online csalók. Fontos, hogy mindenki megismerje a csalók módszereit, és ne dőljön be nekik, ezért a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai ismételten óvatosságra intenek:
- Az online piacterek, aukciós oldalak, internetes szolgáltatók nem vállalnak felelősséget a közzétett ajánlatok tartalmáért, ezt fontos észben tartani!
Soha ne adjuk ki se telefonon, se e-mailben, se üzenetben a bankkártya adataikat, a háromjegyű, biztonsági CVC-kódot, a PIN-kódot, illetve a netbanki belépési adatokat ismeretleneknek! - Ismeretlen eredetű programot soha ne telepítsünk vagy töltsünk le a számítógépükre, illetve a telefonjukra, bárki is javasolja azt!
- Soha ne utaljunk pénzt, ha mi vagyunk az eladók (mert akár csomagküldéssel is megpróbálhatnak minket becsapni)!
- Legyünk éberek! Ahhoz, hogy a bankszámlánkra pénzt utaljanak, nincs szükségünk semmilyen programra, és a bankfiókunkba sem kell bejelentkeznünk! Utalás fogadásához elegendő megadni a bankszámlaszámot és a tulajdonosa nevét.
- Soha ne kattintsunk e-mailben, üzenetben küldött hivatkozásokra, és ne nyissuk meg a mellékleteket, csak ha megbízható ismerősüktől kaptuk.
- A csalás és a tényleges, jogosulatlan átutalás között akár napok is eltelhetnek, ezért amint észrevesszük, hogy csalás áldozatává váltunk, azonnal jelezzük a bankunknál, és tegyünk feljelentést a rendőrségen!

Készül a terep az új üzletnek a vasútállomás mellett, van egy tippünk, hogy mi épül