Eltűntek nyomában

2025.03.15. 20:01

Köddé vált a rengetegben: a Mátrában is keresik az édesapát

Az elmúlt néhány nap során többen is eltévedtek hazánk erdőiben. Az eltűnt túrázóka a Bükkből kellett kimenteni, az ő esetük szerencsésen végződött, de egy másik férfit azóta is keresnek. A legfrissebb információk szerint a Kékesben is lehet már. A férfi lánya a lakosság segítségét is kéri édesapja felkutatásában.

Az elmúlt napokban adtunk hírt két idős korú bajba került túrázóról. Mint írtuk, a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletét hívták fel csütörtökön a késő esti órákban azzal, hogy két nő eltévedt a Bükkben. Egyikük kimerült, rosszul érezte magát, és sajnos azt sem tudták, pontosan hol vannak. Az eltűnt túrázók keresésére riasztott bélapátfalvai önkormányzati és szilvásváradi önkéntes tűzoltók a Szalajka-völgy irányából indultak a Bükk-fennsíkra. A kutatást nehezítette, hogy a bejelentőt nem sikerült telefonon elérni, nem volt térerő –  olvasható az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Facebook bejegyzésében. 

eltűnt túrázók, erdei séta
Az eltűnt túrázókat akár napokig is kereshetik a mentésükre igyekvők. Képünk illusztráció.
Forrás: kemma.hu

Csak a szerencsének, és a mentésükre érkező, helyismerettel rendelkező szakemberek összehangolt munkájának köszönhető, hogy nem történt tragédia. Egyiküket átadták a mentőszolgálat munkatársainak, állapotáról egyelőre nem kaptunk információt.

Nem végződött azonban egyelőre szerencsésen az az eset, melyben egy 62 éves férfit keresnek a hatóságok, aki március 9-én tűnt el fővárosi otthonából és jelenleg ismeretlen helyen tartózkodik. A keresést az eltűnt férfi lánya a közösségi médiában is elkezdte, posztjához azt írta:
„Apukám van a képen. Depressziós, tegnap vagy tegnap előtt hagyott egy levelet az ismerősénél hogy a Börzsöny, Pilis, vagy esetleg Vértes környékén van, az erdőben. Nem tudom mi van rajta, esélyes hogy az erdőben éjszakázik, telefonját kikapcsolta, elérni nem tudjuk. Ha valaki túrázás közben látná, akkor írjon privátban vagy ide a bejegyzés alá hogy rendben van e. Köszönöm.” A rendelkezésre álló nyomok szerint akár a Kékes környékén is lehet. Még csütörtökön írta egy túrázós Facebook csoportban posztjának frissítéséhez az eltűnt férfi lánya: lehetséges hogy most azóta a Kékes környékén van. Amint friss információ áll rendelkezésre, azonnal tájékoztatjuk olvasóinkat.

A rendőrség egyébként rendszeresen közzéteszi a túraszezon kezdetekor azokat a tanácsokat, melyekkel minimalizálható, hogy az ember kellemes időtöltése rémálommá váljon:

Az eltűnt túrázók leggyakoribb mulasztásai

Fontos azonban, hogy a túrázásnak is vannak íratlan szabályai is, melyeket saját érdekünkben is fontos betartani. Erdőkben járva könnyen irányt téveszthetünk, hiszen távol az utaktól és településektől nehezebben találhatunk tájékozódási pontokat. Gyakorlatlan erdei kalandoroknak erősen ajánlott a kijelölt turista útvonalakat követve barangolniuk, de még ehhez is mindenképpen szükséges a különböző jelzések ismerete és magabiztos használata. Különben könnyen megtudhatjuk, mit élnek át a túrázás közben eltűntek.

A turistamagazin.hu internetes oldal témával kapcsolatos cikke hangsúlyozza, a megfelelő ruházat megválasztása önmagában is életmentő lehet, ha úgy alakul, hogy egy éjszakát a természetben kell töltenünk.

– Vannak, akik ezt előszeretettel tagadják, sznobizmusnak beállítva a dolgot, és pénztárcától függetlenül a vászonnadrágot és a pamutfelsőt viselik, pedig nyirkos, szeles és/vagy hideg időben ezek a holmik messze elmaradnak a korszerű alapanyagokból készült termékek képességeitől (például nedvességelvezetés, hőszigetelő képesség, tömeg-térfogat arány tekintetében). Utóbbi szempontok nagyban meghatározzák a természetben töltött órák minőségét. A kényelmen túl vészhelyzet esetén – ha úgy alakul, hogy kénytelenek vagyunk a szabadban éjszakázni – életet is menthet a megfelelő felszerelés. Talán mondanunk se kell, hogy az ideális túralábbeli mindig zárt, az adott terephez megfelelő talpú, télen pedig vízhatlan és meleg – foglalja össze a magazin cikke.

Ezen kívül nagyon alaposan fel kell készülni az ilyenkor a hátizsákunkba kerülő tárgyak listáját is: a magazin véleménye szerint a legtöbben az elsősegély-csomagot felejtik ki a túrázás kellékei közül. Vannak azonban olyan helyzetek, amelyek során a megfelelően megválasztott csomag – melyeket akár összeállított formában is lehet kapni a túrázós boltokban – akár életet is menthet. Azonban a telefon maga is alkalmas lehet életmentésre adott helyzetben – ezért kell különösen odafigyelni arra, hogy azt lehetőleg a túra teljes ideje alatt használni is tudjuk, ha szükség van rá:

– Ezért fontos indulás előtt feltölteni a készüléket, esetleg egy külső áramforrást magunkkal vinni, kikapcsolni a nem használt alkalmazásokat, a wifit és a mobilinternetet, amelyek folyamatos használata igen nagy mértékben merítheti az akkumulátort. A legegyszerűbb, ha aktiváljuk a repülőgépes üzemmódot, ettől még offline használhatjuk a telefonra letöltött térképet. A hátizsákban ugyanakkor még a 21. században is elfér a papírtérkép, amely a „tájékozódási segédleten” felül sok egyéb hasznos és érdekes infót is tartalmaz. Mint említettük: sokan már a legközelebbi hozzátartozó telefonszámát sem tudják fejből, ezért ajánlott felírni néhány elérhetőséget. Nincs annál keservesebb, amikor hozzájutunk egy működő telefonhoz, de nem tudunk senkit felhívni – foglalta össze a tudnivalókat a magazin.

Mit kell tenni, ha mégis bajba kerülünk?

Sérülés, rosszullét vagy egyéb vészhelyzet (például erdőtűz) esetén az Európában egységes, ingyenes segélyhívó számot, a 112-t kell tárcsázni. A diszpécser az elmondottak alapján intézkedik a megfelelő szervek helyszínre irányításáról. Érdemes elsősegélyhívó alkalmazást telepíteni a telefonunkra, amely meggyorsítja és megkönnyíti a mentőszervek tájékoztatását. Főként külföldi túráknál lehet hasznos és életmentő egy helyi app, amikor nincs helyismeretünk vagy nyelvtudásunk a megfelelő informáláshoz. Itthon töltsük le az ÉletMentő appot!

– tanácsolja a Turista Magazin cikke.

A tapasztalatok szerint a hazai terepen a legnagyobb veszélyforrások közé tartozik a felelőtlenség és a tapasztalatlanság. Rosszul mérjük fel saját képességeinket és teherbírásunkat, illetve könnyelműen döntünk a sokszor feleslegesnek tűnő biztonsági óvintézkedések megtételéről is: például nem keresünk olyan tereptárgyakat, melyekkel a tájékozódásunk könnyebbé válik.

– Magyarországon nehéz úgy túrázni, hogy legfeljebb pár órás gyaloglással ne akadjunk egy autóútra vagy településre. Szerencsére csak ritkán, de mégis hallani olyan esetekről, amikor valakire ráesteledett, ezért eltévedt, avagy olyan fizikai állapotba került, hogy segítség nélkül nem tudott kijutni az erdőből. Mit teszünk, ha a telefon nem működik, ha kezdünk bestresszelni? Bármilyen rémisztőnek is tűnjön az éjszakai erdő, csak a kihűléstől kell tartanunk, ezért ha tudunk, maradjunk mozgásban, próbáljunk tájékozódni, kövessük a turistautakat hegyről lefelé, és előbb-utóbb biztosan emberekkel fogunk találkozni. Fontos, hogy ne hagyjuk eluralkodni magunkon a pánikot. Ha teljesen kimerültünk vagy mozgásképtelenek vagyunk, kénytelenek leszünk várni. Tegyük ezt olyan helyen, ahol ránk találhatnak, időnként kiáltsunk segítségért, és valaki meg fog találni minket. Tegyünk meg mindent a kihűlés ellen. Ilyenkor értékelődik fel csak igazán a ruházat és a nálunk lévő felszerelés szerepe – hangsúlyozza a cikk.

Újabb részletek derültek ki a túrázók esetével kapcsolatban. 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában