2025.04.13. 06:55
A gyöngyösoroszi támadó sorra szedte áldozatait
Egy este alatt két nő került komoly bajba Heves vármegyében. Mindketten a gyöngyösoroszi támadó áldozatává váltak.
1985 őszén két fiatal nő vált egy szörnyű támadás áldozatává. Az egyikük Egerben, egy este, miközben hazafelé tartott, egy férfi, a gyöngyösoroszi Sz. L., rátámadt. A 24 éves férfi a nőt a földre döntötte, és közölte vele, hogy közösülni akar. A nő segítségért kiáltott, amit a szomszédja meghallott, és azonnal a helyszínre sietett, de a támadó elmenekült. Ugyanezen az estén még egy nő esett a gyöngyösoroszi támadó áldozatául.

Forrás: Teknős Miklós
A gyöngyösoroszi támadó sorra vadászta áldozatait
A támadás után nem sokkal később, a férfi egy másik nőt is megközelített a Faiskola utcában, és őt is követte, de a segélykiáltásokra ott is gyorsan elinalt. A két nő mindkét esetben pontos személyleírást adott a rendőrségnek, ami segített abban, hogy pár nappal később elfogják a támadót, Sz. L.-t, aki végül letartóztatásra került.A bűnügyi eljárás során a rendőrség a megfelelő szabályok szerint végezte el a felismerést. A jogszabályok előírják, hogy a tanúk számára olyan személyeket kell bemutatni, akik nem ismerik a gyanúsítottat, de hasonlítanak rá főbb jellemzőikben.
Ezek a jellemzők lehetnek olyanok, mint például:
- nem,
- kor,
- testalkat,
- bőrszín,
- ápoltság,
- öltözet.
Ha szükséges, a tanú védelme érdekében a bemutatás úgy történik, hogy a tanú ne ismerhesse fel a bemutatott személyt.
A büntetőeljárás során bizonyítandó tények igazolására alkalmas tárgyakat sorolja a Be. a XXXIII. fejezetében a tárgyi bizonyítási eszközök csoportjába. Ide tartoznak mindazok, köztük az iratok és az okiratok is, amelyek a bűntény bekövetkezésének, s a tetteseknek a nyomait hordozzák, bűncselekmény elkövetésével jöttek létre, azok megvalósulásához használtak eszközként. Iratnak tekintendő minden olyan tárgyi bizonyítási eszköz, amely műszaki, vegyi vagy más eljárással adatokat rögzít, papíralapú vagy elektronikus adatként létező szöveg, rajz, ábra. Az okirat olyan irat, amely valamilyen tény, adat valóságát, esemény megtörténtét, nyilatkozat megtételét bizonyítja. Tárgyi bizonyítási eszközök az elektronikus adatok is.
A kép és a hang bizonyító ereje
Dr. Schmidt Péter, az Egri Törvényszék büntetőjogi kollégiumának volt elnöke lapunknak korábban elmondta, hogy okiratként értékelhetők büntetőügyekben a kép- és hangfelvételek.
Három típusuk van: az első a titkos információgyűjtéssel a hatóságok által készített rejtett kamerás vagy hangfelvétel, amit a nyomozóhatóság csak bírói jóváhagyással alkalmazhat. Ha megfelelnek az előírásoknak, akkor a bizonyító erejük erős. A második változatba a spontán keletkező felvételek sorolhatók, amelyeket térfigyelő kamerák vettek fel. Ezek felhasználhatók, de a bizonyító erejük a minőségüktől függ. Minél rosszabb, annál csekélyebb. A harmadik kategóriába tartoznak az eljárás résztvevői által létrehozott felvételek, amelyeknek a bizonyítási erejét a megszerzésük körülményeinek törvényessége és hitelessége befolyásolja. Ha például megzsarolnak valakit, s ő rögzíti a pénzátadásról szóló beszélgetést, s a felvételt nem manipulálja, akkor ezt a bíróság elfogadja bizonyítékként. Ugyanígy a helyszíni szemléről készült videót is. Ha valakinek a vallomását videón rögzítik, utána már nehéz arra hivatkoznia, hogy azért tett vallomást, mert közben megverték, megfenyegették.
Az olaszliszkai bizonyítási kísérlet
A bizonyítási cselekmények igen sokfélék. Fontos közülük a szemle, amit a hatóságok akkor rendelnek el, amikor meg kell figyelni, tekinteni az adott helyszínt, személyt, tárgyat. A cél, hogy megismerjék a bizonyítandó tényt. Ekkor felkutatják, összegyűjtik a tárgyi bizonyítási eszközöket, s gondoskodnak a megőrzésükről. Az érintett emberrel, tárggyal vagy tárgyi bizonyítási eszközzel kapcsolatba került személyektől biometrikus mintát rögzíthetnek.
A helyszíni kihallgatást ott tartják, ahol a bűntény történt. Előtte a terheltet, illetve a tanút ki kell kérdezni arról, milyen körülmények között észlelte, miről ismerné fel a kérdéses helyet, cselekményt vagy tárgyi bizonyítási eszközt.
Különösen hasznos egy bűnügy okának, körülményeinek a tisztázásához a bizonyítási kísérlet. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Olaszliszkán 2006 őszén az egyik napon hét órára lezárta a rendőrség az egész falut emiatt. Abban az évben október 15-én kivégzésszerű brutalitással megöltek egy tiszavasvári tanárt, a két gyermeke szeme láttára. A férfi az autójával elsodort egy kislányt, aki a vízelvezető árokba esett, de nem sérült meg. A tanár segíteni szállt ki a kocsijából, de a kicsi hozzátartozói és ismerősei agyonverték őt, a halálát a fejét ért csaknem negyven ütés, rúgás okozta.
Azt vizsgálták, hogy a tragikus esemény az adott helyen, időben, módon, illetve körülmények között megtörténhetett-e. A bűntett miatt a bíróság első fokon a kislány apját életfogytiglani szabadságvesztésre ítélte. Öten kaptak 15 év fegyházbüntetést, köztük a kislány anyja és egyik bátyja. A két fiatalkorú vádlottra 10 év, fiatalkorúak börtönében letöltendő börtönbüntetést szabtak ki. A Debreceni Ítélőtábla másodfokon több vádlott büntetését súlyosította.
Műszerrel derülhet ki a hazugság
A bizonyítási cselekmények tárháza kiegészülhet műszeres vallomás-ellenőrzéssel. A közbeszédben emlegetett poligráfos hazugságvizsgálatot az ügyészség vagy a nyomozószerv munkatársai végzik el, ahhoz a tanúnak, illetve a gyanúsítottnak hozzá kell járulnia. Kötelező szaktanácsadó igénybevétele is, akit a megállapításairól a továbbiakban tanúként hallgathatnak ki.
Három esztendeje a szomszédos vármegyében, a miskolci Lyukóvölgyben alkalmaztak műszeres vallomás-ellenőrzést. Egy idős férfi a fiával lakott abban a házban, ahová a szépkorú asszony ment vendégségbe. Ő rendre pénzzel támogatta a vendéglátóit. Összevesztek, s a fiú úgy megverte a nőt, hogy az belehalt a sérüléseibe. Miután elfogták, az apjával együtt hetet-havat összehordtak a történtekről. Végül a gyanúsítottat poligráfos vizsgálatnak vetették alá, s nem ment át rajta…
Dr. Király Enikő büntetőjogi védőügyvéd közlése szerint a eljáró szerv rendeli ki ehhez a szakhatóságot a bűnügy dokumentációját megküldve. Szaktanácsadó dönt arról, hogy a kérdéses tanú vagy terhelt alkalmas-e a vizsgálat elvégzésére. Ezt kizárja korábban hasonló deliktum elkövetése, az illető fizikai reakciókat befolyásoló betegsége. Továbbá, ha vizsgálandó személy már a poligráfos vizsgálat előtt beismerő vallomást tett. A Be. alapján jelenleg a poligráfos hazugságvizsgálatra szaktanácsadói véleményként kell tekinteni, amelyet a rendőrség és az ügyészség figyelembe vesz, a bíróság pedig a bizonyítékok szabad értékelésének elve alapján figyelembe vehet, de figyelmen kívül is hagyhatja.
Kiugró értékű szorongás a válaszokban
A poligráf a görög poli és graph, sok és írás szavakból ered a Wikipédia szerint. Az első készüléket 1921-ben hozták létre e célra. Általános használata 1923-tól datálódik, amikor az USA-beli Marston elérte, hogy egy vizsgálat eredményét egy eljárás során figyelembe vegyék. A vizsgálattal a válaszadások során fellépő szorongás kiugró értékeiből arra következtetnek, hogy a válasz erős érzelmi reakciót váltott ki – ez pedig hazugság kísérőjelensége is lehet. Az Egyesült Államokban, s Európában már csak speciális eljárási ügyekben és egyes szervezetekhez kapcsolódó nyomozások alkalmával veszik igénybe. Kétezerben két svéd tudós a nemi erőszakot tevő személyek ilyen vallomásait vizsgálva tanulmányában kifejtette: a gyermekbántalmazók nagyobb arányban tesznek beismerő vallomást, mint más szexuális bűncselekmények elkövetői.