Vérszívók

2022.09.27. 13:55

A vérszívók ősszel is támadnak: nem szünetel a kullancsszezon megyénkben sem

A klímaváltozás miatt a kullancsok késő ősszel is aktívak maradhatnak, vagy tél végén már aktívvá válhatnak.

Molnár Helga

A kullancscsípést a legtöbben időszakos veszélyforrásnak tartják, pedig a klímaváltozás következményeként hosszabb lett a kullancsszezon és már késő ősszel, sőt télen is aktívak maradhatnak, ezek az akár súlyos betegségeket terjesztő élősködők. Amikor kimozdulunk a természetbe, érdemes előre tervezni megfelelő ruházattal és kullancsriasztóval, de az agyvelőgyulladás ellen védőoltással is védekezhetünk – közölte a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. közleményben.

Sokan még mindig úgy gondolják, hogy leginkább tavasszal, nyáron, esetleg kora ősszel kell tartaniuk a kullancscsípéstől. A klímaváltozás miatt azonban a nappali középhőmérséklet még az első őszi hónapokban is magas lehet, valamint a telek is egyre enyhébbek. Több téli napon előfordul akár 6 Celsius fok feletti napi középhőmérséklet, így a kullancsok aktívak maradhatnak, vagy tél végén már aktívvá válhatnak.

Az már köztudott, hogy a közönséges kullancs csípése önmagában – általában – nem veszélyes, de ha az élősködő fertőzött volt, az már komolyabb gondot jelenthet, és többféle betegséget okozhat. A közönséges kullancs hazánkban is gyakori. Legnagyobb számban az erdőkben, valamint egyéb, bokros-fás, sűrű aljnövényzetű területeken fordul elő, de az ország más régióiban is fontos az elővigyázatosság, hiszen mára már kertjeinkbe, városi parkjainkba is beköltöztek ezek az élősködők. Kertjeinkbe a háziállatok, elsősorban a kutyák, különböző madarak és vadon élő kisemlősök által kerülhet be.

Közép-Európában – így Magyarországon is – a két legfontosabb idegrendszeri tüneteket okozó, kullancsok által terjesztett megbetegedés az agyvelőgyulladás és a Lyme-kór. A fertőzött emberek egy részénél 7-14 napon belül influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek, amely jellemzően izomfájdalommal, fejfájással és lázzal jár. Ezt követően – egy átmeneti láztalanságot követően - a kór egy új fázisba léphet, mikor eléri a központi idegrendszert. Ekkor alakulhat ki az agyvelőgyulladás. Ebben a fázisban a leggyakoribb tünetek a nyak merevsége, szédülés, hányinger és hányás, valamint érzékszervi zavarok. Súlyosabb esetben komolyabb idegrendszeri tünet is feltűnhet. 

Ezzel szemben a Lyme-kór jellegzetes tünete a – kokárdaszerű – vándorló bőrpír, ami jellemzően a kullancscsípés környékén helyezkedik el. Ehhez később további tünetek csatlakoznak, láz, hidegrázás, izom- és ízületi fájdalmak. Az ennél súlyosabb tünetek akár hónapokat is várathatnak magukra, ami további vándorló bőrpírt, arcbénulást, szabálytalan szívverést, a végtagok zsibbadását és bizsergését, valamint ízületi, és csontfájdalmat jelenthet.

A Lyme-kór általában sikeresen kezelhető antibiotikumokkal, ám előfordulhatnak hosszú távú következményei, mint az ízületi gyulladások, valamint egyéb idegrendszeri szövődmények. Az agyvelőgyulladás viszont sem vírus elleni gyógyszerrel, sem antibiotikummal nem gyógyítható, támogató terápiával kezelik a tüneteket, azonban védőoltások segíthetnek megelőzni a fertőzést. 

Dr. Kristofori György, siroki háziorvos maximálisan támogatja a kullancsok által terjesztett vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás ellen védő vakcina felvételét.

– Kétfajta vakcina létezik, mindkettő használható, ezeknek van junior és felnőtt változata. Az alap immunizálás három védőoltásból áll, mely a kullancsok által terjesztett vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás ellen véd, a Lyme-kór ellen viszont nem. A folyamatos védelem biztosítása érdekében fiatalabb korban ötévente, 55-60 év felett pedig háromévente meg kell ismételni az oltást az immunrendszer természetes öregedése miatt – fejtette ki a doktor.

– A kislányomnak egyévesen kullancscsípés miatt kellett egy hónapig antibiotikumot szednie – mesélte Kiss Erzsébet. Szerencsés kislány, mert észrevették, s eltávolították a kullancsot, amint felfedezték. Két héttel később, amikor megjelent a jellegzetes bőrpír a bal bokáján, tudták, Lyme-kór lehet. Így időben kapott a kicsi célzott antibiotikumos kezelést, s így mára elfelejthette, hogy fertőzött kullancs csípte meg – mesélte. Kirándulás után mindenki alaposan vizsgálja át gyermekét, magát, s ha kullancsot távolít el a bőréből, figyelje később, nincs-e bőrpír. Ez is része a megelőzésnek.

A Heves Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya korábban arról tájékoztatta portálunkat, hogy megyénkben tavaly nem fordult elő kullancs által okozott agyvelőgyulladás (encephalitis), míg 2020-ban négy esetet jelentettek az egészségügyi szolgáltatók. Ezek a betegek a kezelés után gyógyultan távoztak a kórházból. Heves megyében Lyme-kór fertőzést 2021-ben ötven, míg 2020-ban 42 esetben jelentettek. Ezen betegek közül tavaly és tavalyelőtt is két-két ember szorult kórházi ápolásra.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában