Adakozás

2022.12.10. 15:30

Jótékonyság okosan: mire figyeljünk, ha élelmiszert adományozunk?

A karácsony előtti ünnepi időszakban fokozottabban érzékenyek vagyunk mások problémáira, így többen jótékonykodunk, adományozunk a segélyszervezetek gyűjtési akcióin belül, vagy akár azon kívül is. Van, aki a jó állapotban lévő ruháit adományozza el, van, aki fölösleges otthoni dolgokat, plédeket, könyveket, játékokat és igen sokan élelmiszert. Hogy az élelemiszer-adományozáskor milyen szempontokat kell figyelembe vennünk, abban a Nébih segített.

M. Elek Andrea

Heves megyében is rengeteg jótékonysági kampány indult az adventi időszak kezdetével. A Főegyházmegyei Karitász Központ élelmiszer-adománya mellett más jótékonysági akciók is vannak: az Egererdő Zrt. csatlakozott a Szelíd Motorosok a Zaklatások Ellen szervezet plüssfigura gyűjtéséhez, de dr. Pajtók Gábor, Eger és térsége országgyűlési képviselője is gyűjtést szervez a polgármesterek segítségével, amelyhez folyamatosan egyre többen csatlakoznak. Ezeken kívül még sok kisebb-nagyobb szervezet is gyűjt a rászorulóknak: óvodák, iskolák tartanak jótékonysági akciókat, munkahelyek szerveznek a dolgozók számára adományozási lehetőséget.

Minden adományozásra szánt dologgal kapcsolatban, legyen az ruházat, játék, könyv, élelmiszer, van egy szabály. Ez pedig egyszerűen az, hogy olyan legyen, amit mi még használnánk. Ruha esetében ne szakadt, rongyos legyen, játék esetében ne törött, hanem használható, hiszen nem kidobjuk, hanem elajándékozzuk ezeket.

– Élelmiszer esetében is csak olyan élelmiszert adományozzunk, amelyet mi magunk is szívesen elfogyasztanánk! – figyelmeztetett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakembere. – Ezek a legális kereskedelemben vásárolt, a gyártói ajánlásoknak megfelelően (általában: hűvös, száraz, fénytől védett helyen) tárolt, magyar nyelvű felirattal ellátott, eredeti, bontatlan és sértetlen csomagolású élelmiszerek. Ajánlott inkább tartós, vagyis minőségmegőrzési idővel jelölt élelmiszereket adományozni. Legideálisabb termékek: liszt, cukor, rizs, étolaj, száraz tészta, konzervek, száraz hüvelyesek, tartós tej, csokoládé, édes és sós tartós sütemények (keksz, ropi, sajtos tallér stb.).

 

A szakember sorra vette, mi mindenre figyeljünk oda:

 

A fogyaszthatósági idővel jelölt, azaz friss fogyasztású, romlékony élelmiszerek a lejárat után egészségügyi ártalmat okozhatnak, ezért ekkor már nem fogyaszthatók – emelte ki a Nébih. – Kiemelten fontos tehát, hogy az ilyen termékeket különösen körültekintően kezeljük, a magas egészségügyi kockázat miatt pedig lejárt fogyaszthatósági idővel jelölt élelmiszert egyáltalán ne adományozzunk.

A minőségmegőrzési idő a tartós termékeken (például konzerv, száraztészta, csokoládé) szerepel, így a lejárta nem feltétlenül jelenti azt, hogy az élelmiszert ki kell dobni, az még a lejárat után is biztonságos marad. Épp ezért – részben az élelmiszerpazarlás elleni küzdelem jegyében – az idei évtől európai uniós szinten adományozhatóvá váltak a lejárt minőségmegőrzési idejű élelmiszerek. Az ilyen bontatlan, sértetlen csomagolásban, a gyártó ajánlásának megfelelően tárolt lejárt termékek akár még hetekkel, hónapokkal a lejárati idő után is elfogyaszthatók és táplálók. Abban, hogy az egyes termékeknek meddig érdemes „esélyt adni”, a Maradék nélkül program szakértői által összeállított lejárati útmutató nyújt segítséget mind a lakosságnak, mind az élelmiszer-forgalmazók és a karitatív szervezetek számára.

Hűtést igénylő vagy fagyasztott élelmiszert nem ajánlott adományozni, csak akkor, ha minden szakaszban (például az átadás során és azt követően is) biztosítottak a biztonságos tárolási körülmények. Ha csak ilyen élelmiszert tudunk felajánlani, érdemes egy, a közelünkben élő rászoruló családnak közvetlenül eljuttatni, a mihamarabbi elfogyasztás érdekében.

Saját készítésű ételek esetében fokozottan ügyeljünk a személyi higiéniára, az eszközök és a konyha tisztaságára, hiszen a rászorulók között lehetnek betegségekkel küzdő személyek, gyerekek, idősek és terhes nők, akiknek az immunrendszere gyengébb. Fontos, hogy az adomány igazi segítség és öröm legyen számukra, ne pedig kockázati forrás. Célszerű egy, az étel mellé tett, vagy ráragasztott cédulán feltüntetni a készítés idejét, valamint a felhasznált alapanyagokat, de legalábbis az allergiát okozó összetevőket. Különösen igaz ez, ha az ételt nem közvetlenül a fogyasztónak adjuk át, így nincs lehetőségünk szóban tájékoztatni.

Sokszor a figyelmesség és a kedvesség a kézzel fogható adományoknál is értékesebbnek bizonyul. A karitatív szervezetek munkájának segítése önkéntesként, vagy a környezetünkben élőkre való odafigyelés a mindennapok során épp olyan nagy segítség lehet, mint egy-egy adománycsomag. A Maradék nélkül program adventi kampányában további tippeket oszt meg a tudatosabb karácsonyi felkészüléshez a program közösségi média felületein: Facebook, Instagram.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában