Árvízvédelem

2023.02.23. 13:50

Teret adtunk a folyónak – véget ért a hullámtéri projekt a Közép-Tiszán

Lezárult a projekt, javították a térség árvízi biztonságát.

M. H.

Szuper programokkal készülnek a születésnap alkalmából

Forrás: Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság/Facebook

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivízig) konzorciumában, az Európai Unió és a Magyar Állam 18,1 milliárd forintos támogatásával valósult meg a Tisza hullámtér: Nagyvízi meder vízszállító képességének a javítása a szolnoki vasúti híd és Kisköre közötti szakaszon című projekt, amelynek záró rendezvényét február 22-én rendezték meg Szolnokon, a megyeházán.

A projektben az árvizek levonulását elősegítő hullámtéri beavatkozások, valamint 11 kilométer hosszan töltésáthelyezések történtek. A fejlesztéssel 376,5 hektár területet adtak vissza a folyónak, jelentősen javítva a térség árvízi biztonságát, egyúttal a természetes vízvisszatartás képességét.

A cél az volt, hogy az eddiginél szabadabb utat engedjenek a folyónak, így – árvíz esetén – gyorsabb, akadálymentes lefolyást biztosít. Ennek érdekében töltésáthelyezésekkel megszüntették a hullámtéri szűkületeket, elbontották az övzátonyokat, eltávolították az árvizek levonulását gátló tereptárgyakat, illetve az ugyancsak lefolyási akadályt képező, elburjánzott, nem őshonos, invazív növényzetet. Emellett a kibővült hullámtereken vizes élőhelyeket, halivó helyeket, vízmegtartó létesítményeket alakítottak ki.

A fejlesztés közvetve 49, közvetlenül pedig 15 települést érintett. Az utóbbiak: Besenyszög, Csataszög, Fegyvernek, Kisköre, Kőtelek, Nagykörű, Pély, Szajol, Szolnok, Tiszabő, Tiszabura, Tiszapüspöki, Tiszaroff, Tiszasüly, Törökszentmiklós.

A kritikus szűkületek megszüntetése végett megtörtént az árvízvédelmi fővédvonalak áthelyezése négy helyszínen: új földművek épültek a Tisza jobb partján, Szórópuszta és Doba között, 3 ezer 660 méter hosszan, Nagykörű közelében (2130 méter), továbbá a Tisza bal partján Szajolnál (360 méter) és Óballánál (4800 méter), Így összesen 376,5 hektár területet adtak vissza a folyónak, ezzel pedig számottevően nőtt a térség árvízi biztonsága, s nem utolsó sorban a természetes vízvisszatartás képessége.

A hullámtéri rekonstrukció az árvizek levonulását akadályozó terepalakulatok elbontását foglalta magába, de természetvédelmi célokat szolgáló munkálatok is zajlottak. Ezek közül kiemelendő a Tisza jobb part 398,45 folyamkilométer környéki Kanyari-csatorna menti depóniák visszabontása, a Pityóka depónia elbontása a Tisza bal partja a 360,9-361,8 folyamkilométer közötti szakaszon, a nyárigáttal védett Csatlói Holt-Tisza természetvédelmi célú vízpótló műtárgyának építése, valamint a pélyi Zsidófoki zsilip rekonstrukciós munkái a Patkós-holtág vízpótlása érdekében. A projekt részeként visszabontották a Tiszaroff-felsőréti nyárigátat, valamint felújítottak egy műtárgyat.

Több helyszínen is indokolttá vált az övzátonyok rendezése, így a Tisza bal partján, a kiskörei vasúti híd feletti szakaszon, a Tisza jobb partján, a Kanyari szakaszon, továbbá a Tisza bal partján, a nagykörűi kompátjáró alatti és feletti szakaszokon.

A projektben lefolyásjavító céllal csaknem 4000 hektárra kiterjedő erdészeti rehabilitációs beavatkozás (növényzetszabályozás) történt, nem őshonos fajokat távolítottak el a hullámtérről.

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában