2024.11.04. 17:24
250 éves az egri egyetem, szentmisével, musicalbemutatóval ünnepeltek
Egész napos programsorozattal készültek. 250 éves az egri egyetemi ház, ezt ünnepelték.
250 évvel ezelőtt Borromei Szent Károly ünnepén, 1774. november 4-én, nyitotta meg kapuit a Domus Universitatis, azaz az egyetemi ház Egerben. A jeles jubileum alkalmából az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) díszünnepséget szervezett, amely november 4-én Eszterházy Károly emléktáblájának koszorúzásával kezdődött a Líceum épületében, majd könyvbemutatókkal folytatódott. 250 éves az egri egyetem, méltón ünnepeltek.
Az egyik kötet Bartók Béla, Makai János és Nagy Andor munkája Az egri Líceum a magyar oktatás történetében címet viseli. E kötetet Ft. Dr. habil. Dolhai Lajos, az Egri Hittudományi Főiskola rektora és Gebei Sándor, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem emeritus professzora mutatta be. Ez a reprezentatív kivitelű, gazdagon illusztrált kötet tudományos igénnyel, ugyanakkor olvasmányos stílusban mutatja be az egri líceumi oktatás történetét az 1774. évi kezdettől 2021-ig, az Egri Főegyházmegye fenntartásába kerülésig.
– Újszerűsége a korábbi, hasonló témájú kiadványokhoz képest nemcsak abban áll, hogy időben azoknál tovább, szinte napjainkig terjed, hanem abban is, hogy helyenként a szerzők saját kutatási eredményei ebben jelennek meg először, továbbá, hogy a mindenekelőtt a 20. és a 21. századi eseményekhez kapcsolódó képek – amelyek, amellett, hogy a leírtakat hitelesítik, egyszersmind kortörténeti dokumentumként is szolgálnak – egy része még sehol nem jelent meg – mondta.
A másik kötet Hadobás Eszter, Szögi László Az egri felsőoktatás intézményeinek hallgatói II: 1850-1918. Eger címet viseli, ezt a kötetet Pap József, az EKKE professzora mutatta be. Ez a kötet a 19. század második felének az I. világháború végéig terjedően az egri Jogakadémia és az Érseki Szeminárium hallgatói névsorát tartalmazza. Az összesen 3011 személy esetében azonban nem puszta névjegyzékről van szó csupán, hanem minden olyan további információról is, amelyeket az akkori beiratkozási anyakönyvek tartalmaztak. Ezek – és a mintegy 40 oldal terjedelmű bevezető tanulmány, továbbá a hely- és névmutató – nagyszerű intézmény- és társadalom-, továbbá karriertörténeti kutatások lehetőségét kínálják.
A kötetbemutatók után egy kiállítás is megnyílt a Tittel Pál Könyvtár előtti folyóson. A Kétszázötven éve az oktatás szolgálatában című tárlatot dr. Juhász Tibor rektorhelyettes nyitotta meg. Mint mondta, 250 év már több mint egy emberi lépték.
– Országos jelentőségű kezdeményezés volt az egyetem létrehozása. 2016 óta egyetemi rangra emelkedett, majd 2021-ben egyházi fenntartásban működik már. Az is unikális, hogy 250 éve ugyanabban a városban, ugyanabban az épületben létezik Egerben a felsőoktatás – emelte ki. A tárlat, mely ezt a 250 évnyi oktatást hivatott áttekinteni, december 20-ig tekinthető meg.
Jubileumi díszünnepség - 250 éves az egri egyetem
Fotók: Huszár Márk/Heol.hu250 éves az egri egyetem, szentmisét celebrált az érsek
Délután szentmisével folytatódott a program a Bazilikában. Ott dr. Pajtókné dr. Tari Ilona rektor köszöntötte a megjelenteket. Mint mondta, Eszterházy püspök korának egyik legműveltebb személyisége volt, aki megépítette Egerben az egyetemi házat.
– Az alapító szándéka beteljesült, hiszen máig az oktatást, a tudományt és a lelki fejlődést szolgálja az intézmény – emelte ki. A múltat felidézve rátért a jelenre is, ismertette az elért eredményeket, sikereket, s elmondta, továbbra is cél a keresztény értékrend továbbítása. Dr. Varga-Bajusz Veronika, felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár úgy fogalmazott, régi új intézményt ünneplünk, mely sok viszontagságon van túl.
– Az elmúlt év az egyetemeink, a magyar tudomány éve volt, s az erős hitre pedig jó példa az EKKE – húzta alá.
Ezt követően hálaadó szentmisét mutatott be dr. Ternyák Csaba egri érsek, az egyetem nagykancellárja, aki homíliájában elmondta, ma itt minden az Eszterházy örökségről szól.
– A tudománya a tettekben mutatkozott meg, öröksége pedig tettekre sarkall bennünket is – hangsúlyozta.
Az ünnepi nap vége felé az Örökség című, Eszterházy Károly püspök életéről szóló musicalt láthatta először az egri közönség a Gárdonyi Géza Színházban, majd állófogadással zárult a nap.