Pro és kontra

2024.11.17. 17:37

Gyógyszerek kontra homeopátiás készítmények, dúl a vita

Racionális-e a homeopátiába vetett hit? Többek között erre kereste a választ a Tudomány inFúzió soron következő előadása, amely együttgondolkodásra sarkalt és tudományos alapossággal, de megértéssel járta körbe az egyébként megosztó témát.

Harmadik alkalommal gyűltek össze a rendhagyó és érdekes tudományos témák iránt érdeklődő vendégek a Tudomány inFúzió soron következő előadására szerdán. A programsorozat legfőbb célja a tudományos ismeretterjesztés mondta el hírportálunknak Dr. Rázsi András, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adjunktusa, a Magyar Természettudományi Társulat Észak-magyarországi területi szervezetének titkára. Már első előadásukat is nagy érdeklődés övezte, amely a magyar fizikusok (Teller Ede, Neumann János, Szilárd Leo) tudományos szerepét  és jelentőségének fejtette ki, Szegedi Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem nyugalmazott professzorának segítségével. Ezt követően pedig Dobre-Kecsmár Csaba az Egeredő Zrt. vezérigazgatója volt az előadó, aki a fenntartható erdőgazdálkodásról tartott egy érdekes beszámolót. Rázsi András szerint a Tudomány inFúzió azért is különleges, mert az előadások számos gondolatébresztő beszélgetést generál néző és előadó között egy kötetlen környezetben.

A homeopátia sokakat érdekel
A homeopátia sokakat érdekel
Forrás: MW

A Fúzió borbárban szerdán este Dr. Stirling András az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem professzora beszélgetett kémikus szaktársával  Dr. Lente Gábor egyetemi tanárral, aki a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Kémiai Intézetének igazgatója. A szakember elmondta: azért vállalta el a felkérést, mert a tudomány népszerűsítését tartja legfontosabb munkájának, küldetésének.  A közönségnek azt is elárulta: 13 éve jelent meg a "100 kémiai mítosz Tévhitek, félreértések, magyarázatok" című könyv, amelynek egyik szerzője volt. Hozzátette: bár a kötetben nem ő, hanem szerzőtársa írt a homeopátiáról, ekkor keltette fel a téma iránt az érdeklődését mélyebben. 

–  A homeopátia sokakat érdekel, hiszen az egészségmegőrzés és a gyógyítás előbb-utóbb mindenki életében megjelenik – mondta, majd hozzátette: a homeopátiás szerekről nagyon sokat lehet hallani, gyógyszertárban is kaphatók, annak ellenére, hogy a tudományos vélekedés az, nincs tényleges hatásuk, ellentétben a gyógyszerekkel. Érdekességként megemlítette: a mintegy 300 éve létező homeopátiában a társadalom jelentős része mégis bízik.

Kiemelte: nem véletlen, hogy a gyógyszerekkel ellentétben a homeopátiás készítményeknek nem kell szigorú klinikai teszteken megfelelniük. Ennek oka  – vélte Lente Gábor – hogy hatóanyag híján, nincs hatásmechanizmusa ezeknek a szereknek. Más a helyzet a homeopátiás kezelésekkel  – tette hozzá  – amelynek csak egy kis része a készítményekkel való próbálkozás. Lente Gábor szerint a betegre irányuló figyelem, a páciens hozzáállása betegségéhez és a placebo hatás már tudományosan is ismert dolog. – Ha egy  beteg bízik a kezelésben, annak önmagában is gyógyító hatása van – jegyezte meg. 

Fontos megjegyezni, hogy egy bakteriális fertőzés esetén viszont teljesen hatástalanok a homeopátiás szerek – hangsúlyozta. Hozzátéve: a fájdalomcsillapításnál már más a helyzet, ebben az esetben érvényesülhet a placebohatás ezeknél a készítményeknél, mert az emberi szervezet bonyolult organizmusként, többnyire gyógyszerek nélkül is gyógyul.
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában