2024.11.11. 16:57
Mécsesek gyújtásával emlékeztek az első világháború áldozataira Gyöngyösön
1918. november 11-én 11 órakor lépett életbe az a fegyverszünet, amely véget vetett az I. világháború európai harcainak. Gyöngyösön mécsesekkel és gyertyákkal tisztelegtek a háborúban elesett gyöngyösi katonák emléke előtt is.
A háborúban elesett gyöngyösi katonák emléke előtt tisztelegtek
Forrás: Czímer Tamás / Heol.hu
Gyöngyösön mécsesek és gyertyák gyújtásával emlékeztek meg hétfőn 11 órakor az I. világháborút lezáró fegyverszüneti egyezmény aláírásának 106. évfordulójáról a Szent Bertalan templom falán elhelyezett világháborús emléktáblánál. 1918. november 11-én 11 órakor lépett életbe az a tűzszünet, amely véget vetett a négy évig tartó világméretű katonai konfliktus európai harcainak, hogy aztán a világ többi pontján is elhallgassanak a fegyverek. E nap a fegyverszünet napja, a világ számos pontján hasonlóan emlékeznek az áldozatokra. Az elnevezése az idők során a Megemlékezés napjára cserélődött.
Gyöngyösön mécsesek égtek az elhunyt 400 helyi katona emlékére is
Az I. világháború közel 20 millió ember életét követelte. A jelenlegi ismeretek szerint a harcokban elhunyt gyöngyösi katonák száma 400 körülire tehető, de több mint egy évszázad után is kutatás folyik a pontos adatok megismerésére – a hősi halottak többsége ugyanis a mai Magyarország határain kívüli egykori csatamezők térségében nyugszik, nem ritkán névtelen sírokban.
A Mátra Honvéd Kaszinó Kulturális Egyesület és a Gyöngyösi Helyőrségi Nyugállományúak Klubja szervezte megemlékezésen Nagy Gyula nyugállományú határőr alezredes arról beszélt, hogy az addig soha nem tapasztalt pusztításban elhunytakra, V. György brit uralkodó kezdeményezésére, két perces csenddel emlékeztek, kezdetben csak az angolszász országokban.
– A II. világháború után, az újabb áldozatokra emlékezve egyre több országban tartottak koszorúzásokat. A brit uralkodóház kezdeményezésére gyertyagyújtással, papírból készült piros pipacsok ruhákra kitűzésével színesítették a megemlékezést. A pusztító tüzérségi tüzek ugyanis a frontokon sokezer hektár termőföldet tettek terméketlenné, s a legenda szerint ezeken a pusztaságokon először a pipacs kelt és virágzott ki. Azt tartották róla, hogy az ott elesett katonák vére festette meg. Ezért visel ezen a napon a brit uralkodó és számos neves és hétköznapi ember piros papírpipacsot. Ezen a napon a Mátra Honvéd Kaszinó Kulturális Egyesület és a Gyöngyösi Helyőrségi Nyugállományúak Klubja nevében gyújtunk mécsest évről évre mi is az elesettek emlékére – foglalta össze Nagy Gyula.
A megemlékezés résztvevői ezután sorra elhelyezték gyertyáikat és mécseseiket a háborús áldozatok emléktáblája alatt, majd néma főhajtással tisztelegtek az elhunytak emléke előtt.