2024.11.29. 15:29
Gyöngyösön nyílt napon adták át a szakképző iskola felújított kollégiumát
A Heves Vármegyei SZC József Attila Technikum és Szakképző Iskola szakmai kerekasztal-beszélgetést is rendezett. Gyöngyösön nyílt napon megtekinthető volt az iskola 100 millió forintból felújított kollégiuma.
Gyöngyösön nyílt napján rendezett szakmai kerekasztal-beszélgetést a Heves Vármegyei Szakképzési Centrum József Attila Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium (JASZK), és az iskola felújított kollégiumának átadására is sor került. A Szabó Zsolt országgyűlési képviselő védnökségével létrejött pénteki beszélgetés célja a vármegyei szakképzés, valamint a gyöngyösi középfokú iskola jelenének és jövőjének megismertetése volt, amelyre a környékbeli települési polgármestereket is meghívták. Köszöntőjében Szabó Zsolt kiemelte a kerekasztal-beszélgetés résztvevőinek, hogy a szakképzés, a munkaerő-ellátottság, a munkaképes korúak foglalkoztatottsága közös ügyünk.
– Nagyon gyakran találkozunk azzal a ténnyel – akár a polgármesteri hivatalok is –, hogy nem találni megfelelő szakembert egy elvégzendő feladathoz, munkakörhöz. A magyar kormány az elkövetkező időszakra a zászlajára tűzte az általános iskolát el nem végzettek bevonását is valamilyen szakképzésbe, de a felnőttek átképzését is. A probléma nagy: hiába dolgoznak 4 millió 800 ezren az országban, még 500-600 ezer aktív korú munkavállalóra szükség lenne. A kormány célul tűzte ki emellett a kis- és közepes vállalkozások fejlesztését. A cél az, hogy a kisvállalkozások közép-, utóbbiak pedig nagyvállalkozássá nőhessék ki magukat. Ez is létszámigénnyel jár, ugyanis a hazai gazdaság egyharmadát vivő magyarországi, magyar tulajdonú vállalkozások a foglalkoztatás kétharmadát teszik ki. Éppen a kis- és középvállalkozásoknál van tehát a legnagyobb lehetőség a foglalkoztatásra – emelte ki Szabó Zsolt.
Gyöngyösön nyílt napon volt szó a szakképzésről
File Sándor, a Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (HKIK) főtitkára szűkebb hazánk aktuális munkaerőpiaci, gazdasági helyzetét vázolta fel a hallgatóságnak, Vitkóczi Marianna, a HKIK oktatási irodavezető pedig a kamarához tartozó vállalkozásoknál folyó a duális képzések rendszeréről beszélt. Milibák-Veres Erika, a vármegyei szakképzési centrum főigazgatója a JASZK szerepét ismertette a vármegyei szakképzésben, de képet kaphattunk a teljes vármegyei képzésről is.
– A szakképzés feladata, hogy a fiatalok igényelte tempóval felvegye a versenyt. Képesek legyünk megszólítani azokat a fiatalokat, akik az általános iskolákban tanulnak, annak érdekében, hogy a jövőben ki tudjuk elégíteni a munkaerőpiaci igényeket. Mi nem a múltban és nem a jelenben, hanem a jövőben élünk. Előre kell, hogy tervezzünk, legalább öt éves ciklusokban gondolkodunk. Azok a gyerekek ugyanis, akik jelentkeznek a szakképzésbe, szakmától függően 3-6 év múlva léphetnek ki a munka világába. A jövő érdekében már nemcsak beszélünk a robotikáról, informatikáról, 21. századi követelményekről, ez a technológia ott van a osztálytermeinkben. A Heves Vármegyei SZC a vármegye állami szakképzését fogja össze, hét intézmény tartozik hozzá. Ezen iskolák 4762 tanulója 23 ágazat 68 szakmáját sajátíthatja el. A tudás elsajátítását 408 oktató biztosítja. A szakképzési centrum 279 duális partnerrel működik együtt. Ezen belül a gyöngyösi iskola 37 oktatóval és 18 segítő kollégával végzi a munkáját – részletezte Milibák-Veres Erika. Hegyi István, a Heves Vármegyei SZC kancellárja a gyöngyösi tanintézmény kollégiumának felújítását ismertette. Mint mondta, a földszint és az első emelet felújítása történt meg. A második emelet kihasználására nem mutatkozik kollégiumi igény.
– Amikor megtekintettük a kollégiumot, egyértelmű volt, hogy nem maradhat olyan állapotban, ahogyan az ukrajnai háború elől menekülők itt elszállásolásának befejeződése után volt. A teljes berendezést ki kellett pakolni. Felújítottuk a szobákat, azok laminált burkolatot kaptak, a beépített szekrényeket is kicseréltük. A fűtési rendszert korszerűsítettük. Emellett felújítottuk a folyosókat és a vizesblokkokat is. Kialakítottunk egy teljesen új teakonyhát. Ősszel a nyílászárók cseréje történt meg az érintett szinteken, és új szellőztető ventilátorok kaptak helyet az épületben. Most már valóban 21. századi körülmények között lakhatnak itt a kollégisták. Végül a festéssel fejeződött a korszerűsítés. Az eddigiek 85 millió forintból valósultak meg. További 15 millió forintból a társalgó új bútorzatot kapott, új a padlózat is, egységesek most már a belső nyílászárók. A kollégium zöldfelületeinek rendezése tavasszal történik meg, az arra megfelelő időjárás beköszöntével. Az idei évben mintegy 600 millió forint keretösszegből gazdálkodhattunk, ebből fordítottunk 100 milliót a gyöngyösi szakképző iskola kollégiumának megszépítésére – foglalta össze Hegyi István.
A kollégium ünnepélyes átadását követően a vendégek megtekinthették az épületet, de az iskola bejárására, a tanműhelyekkel való ismerkedésre is volt lehetőségük.