2024.11.14. 19:55
Megnyitott az egri MCC, Schmidt Mária beszélt a világrend alakulásáról
Megnyitott a Mathias Corvinus Collegium egri központja. A köszöntők után pódiumbeszélgetésen vitatták meg az amerikai választás eredményét, a világ rendjének változását: Schmidt Mária és Sztáray Péter is beszélgetett.
Vágner Ákos polgármester is beszélt a megnyitón
Forrás: Gál Gábor/Heves Megyei Hírlap
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) egri központjának ünnepélyes megnyitóján és tanévnyitóján csütörtökön dr. Pajtók Gábor országgyűlési képviselő hangsúlyozta, Eger és térsége számára nagy jelentőséggel bír az esemény, melyen részt vett Schmidt Mária, Széchenyi-díjas magyar történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, és Sztáray Péter, a biztonságpolitikáért felelős államtitkár is.
– Azzal, hogy az 1996-óta tevékenykedő MCC tevékenysége immár Heves vármegyében is kibontakozhat, erősíti a helyi szellemi tőkét, értéket teremt, inspirál és gondolkodásra ösztönöz. A sors akarta talán, hogy ebbe az épületbe kerüljön az MCC: Debreczeni Sixtus atyát ölte meg ezen a helyen az elnyomó rendszer, mert konzervatív keresztény értékekre tanította a fiatalokat – mondta az országgyűlési képviselő.
Felidézte, Klebelsberg Kuno korábbi oktatásügyi miniszter tevékenységét, aki népiskolákat, egyetemeket, kutatóközpontokat hozott létre. Mint fogalmazott, az MCC működése és az egykori miniszter politikája sokban hasonlít: erős, művelt polgári középosztályt képzelt el ugyanis.
– Elképzelései ma is inspirálnak, hasonlatosak az MCC filozófiájához. Hiszen a tehetségeinket képezni kell, hogy majd tehessenek a többség jólétéért. Az MCC-ben a tehetség számít, programja világos. Az általános- és középiskolások a legmeghatározóbb korban kapnak segítséget, hogy kibontakoztathassák tehetségüket. Nagy érték Egernek, hogy ez a központ az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem közelében fog működni. Eger nagy múltú, történelmi városában jó otthonra leltek – fogalmazott.
Az egri központ megnyitásával 30-ra nőtt az MCC képzőhelyek száma. Vágner Ákos, a város polgármestere hangsúlyozta, Eger nem csupán természeti kincseiről, történelméről híres, de iskolaváros is. Köszönetet mondott minden pedagógusnak, akik az egri gyermekekért végzik önzetlen munkájukat.
– Nemzetünk megmaradásának egyik zálogát jelentik a tehetséges fiatalok. Kíváncsiságukkal, akaraterejükkel megtalálják azt az utat, amiben kiteljesedhetnek – ebben segít a tehetséggondozás, ami az egyik legkiválóbb befektetés – mondta, majd sok sikert kívánt a tanulók és az oktatók közös munkájához.
– Nagy örömömre szolgál, hogy az MCC bevette Eger várát – kezdte Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója. – Eger komoly egyetemi város, ahol az egyházi és kulturális élet kiemelkedő. Ami Egerben történik az az egész ország dicsősége, tartja a mondás. Ez a 30. központ, ahol 10 éves kortól tanulhatnak a diákok, s a többi központ segítségével egészen az egyetemi képzésig folytathatják a tanulást. Jövőhéten nyitjuk az új szabadkai központunkat, ez immár egy teljes Kárpát-medencei oktatási hálózat. Az MCC olyan fiatalok helye, akikben van szorgalom és tenni akarás a hazájukért – húzta alá. Kiemelte, mindig nagy kihívás kiváló központvezetőt találni, de Egerben ez is remekül sikerült.
– Füleczki István nagy lendülettel vetette bele magát a munkába: 21 egri oktatási intézményben mutatkoztak be a központ képviselői. Azt tudom ígérni, az MCC mindig olyan dolgokat fog tenni, ami oktatási munkájukat segíti. Jelenkorunk kihívása, hogy az európai polgár alap értékeit kérdőjelezik meg – tette hozzá.
Az amerikai elnökválasztás hatásairól is beszélt Schmidt Mária
Világrendszerváltás – Hogyan alakul át a globális világrend? címmel megtartották az első pódiumbeszélgetést is: Schmidt Mária, Széchenyi-díjas magyar történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára, Sztáray Péter, biztonságpolitikáért felelős államtitkár, Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, a Mandiner lapigazgatója beszélt súlyos korszakos kérdésekről. A beszélgetésről később részletesen is beszámoltunk.
Mathias Corvinus Collegium egri központjának megnyitója
Fotók: Gál Gábor / Heol.hu