2024.12.01. 11:25
A jó hír az, hogy vár ránk a mentőhajó, hangsúlyozta a lelkipásztor
Dr. Kádár Péterné református lelkipásztor a lelkünk megújulásának fontosságáról beszélt az egri református templomban. Advent idején a megváltó Jézus Krisztus születésére vár a keresztény világ.
A december elsején megkezdődött advent idején, amikor a keresztény világ a megváltó Jézus Krisztus megszületésére vár, az elcsendesedés és az önvizsgálat időszakát éljük, hogy megújult lélekkel örvendhessünk karácsony előestéjén az Úr közénk érkezésének. A közelmúltban dr. Kádár Péterné református lelkipásztor a megújulásról beszélt igehirdetésében az egri református templomban.
– Az 50-es években egy nagyhatású regény rázta meg a könyvolvasó világot: William Golding A legyek ura című regénye. Bár fiúkról szól, akik egy lakatlan szigetre vetődnek, valójában nem csak ifjúsági regény. Az emberi közösséget mutatja be, amikor visszakerül a természetbe, távol az emberi hagyományoktól és társadalmi normáktól. A fiúk a lakatlan szigeten együtt megálmodják az emberi élet közös rendjét, ám egy erőszakos csoportjuk kiválik közülük, nem hajlandók elfogadni a közösségi normákat, és üldözik azokat, akik ezek szerint akarnak élni. A felszínre törő zabolátlan indulatok lángba borítják a szigetet, és csak egy, a tüzet észlelő érkező hajó érkezése menti meg a megmaradtakat a pusztulástól. A legyek ura leleplező, mélyen biblikus szellemű mű. A címe a gonosz bibliai nevére, Belzebubra utal, ami a sémi nyelveken ezt jelenti: a legyek ura, azaz a dögvész, a pusztító ragály fejedelme. A regény híven ábrázolja az önző, másokat eltipró vadságot, amely az ember megromlott természetének a része. Egyúttal leszámol azzal az illúzióval, hogy ha az embert visszahelyezzük a természetbe, akkor tiszta és ártatlan, igazából csak az a társadalom rontja el, amelyikben él. Leszámol a felvilágosodás illúziójával is, hogy a gyermeki lélek ártatlan és tiszta. A regény a védőkorlátokért kiált, amelyek az ember szabadságát, a közösség együttélését, az életet oltalmazzák. Ezt egyetemes emberi törvénynek, normarendnek is nevezhetjük, az élet parancsának – a Tízparancsolatnak – mutatott rá dr. Kádár Péterné.
Pál apostol efezusiakhoz írt levelének 4. fejezete egy olyan világot leplez le, amelyben az emberek elszakadtak a normáktól, tette hozzá a református lelkipásztor.
– Az emberek önzővé, haszonlesővé váltak, csak önmagukat, saját élvezeteiket hajlandók szolgálni, nem számít a másik. Élj, ahogy neked jó, ahogy neked tetszik! Te mondod meg, hogy mi a jó! Csak te vagy, aki számítasz! Légy önmagad! Ugye, ismerősek ezek az állítások. Pál levélrészlete a mi korunkról is szólhatna: "elméjükre sötétség borult, elidegenedtek az Istennek tetsző élettől, mert megmaradtak tudatlanságukban, és megkeményedett a szívük. Mivel erkölcsi érzékük eltompult, bujákodásra adták magukat, mindenféle tisztátalanságot műveltek mohóságukban". A Pál korabeli Efezusban Artemisz istennőnek, a görögök termékenység szimbólumának, és egyben a szexipar védőszentjének nagy divatja volt. Özönlöttek a vándorok a városba, az élelmesek az istennő szobrának kicsinyített mását árulták nekik, jelentős pénzeket kaszálva. A mohóság és a züllés kéz a kézben járt akkor, és most is. A szenny és a gátlástalanság nagy pénzeket termel. Látjuk ezt ma a valóságshow műsorokban, az úgynevezett felnőtt oldalakon. Árad a közönségesség, irányítva a testet és a lelket. A látogatói kattintás, a nézőszám a fontos, és tódul is rá a tömeg. E szellemi környezetszennyezés félelmetesen pusztító társadalmi hatását már láthatjuk gyermekeinken, unokáinkon – emelte ki dr. Kádár Péterné.
Mint mondta, ha valaki nem hisz a Bibliának, akkor higgyen a klasszikusoknak: a Nobel-díjas író remekműve pontos látleletet ad arról, hova vezet, ha az emberek félredobják az ősi normákat, az Isten által adott törvényt.
– Ahhoz, hogy a pusztulást elkerüljük, fel kell ismerni a baj fő okát, ahogy Pál is teszi. Amikor emberek tömegei elhagyják az Isten útját, az ősi parancsolatok ösvényét, akkor elidegenedés, tisztátalanság és romlás vár rájuk. Ez a következménye, ha az ember kinövi, kinőni akarja az Istent. A világ kifordul önmagából, ahol szép a rút, és rút a szép, az emberek tömegesen térnek le a természetes útról, gátlástalanság, erőszak az úr. Lehet még erkölcsileg mélyebbre süllyedni? Mire fognak felnőni a gyerekeink? – tette fel a kérdést a lelkipásztor.
Advent idején is van út a valódi megújulás felé
Van út a valódi megújulás felé: ugyanaz az evangélium, amit Pál is felismert – újuljatok meg lelketekben és elmétekben, idézte az apostolt dr. Kádár Péterné.
– Ma divatja van a megújulásnak. Milliónyi életmód programmal, mentális meditációs praktikával találkozhatunk, távol-keleti transzcendens elmélkedésre buzdítanak a megújulás érdekében. De nem ez a lélek megújulásának az útja, hanem az, amire az evangélium hív bennünket. A Biblia efelől sem hagy kétséget: "öltsétek fel az új embert, aki Isten tetszése szerint valóságos igazságban és szentségben teremtetett". Mit értett Pál apostol Krisztus felöltözéséről? Krisztussal meghalni a régi énemnek, a bűnnek, és feltámadni, újjászületni vele egy új emberben – fogalmazott dr. Kádár Péterné.
Az idősebbek változást vártak bő 30 éve, a rendszerváltoztatáskor, fűzte hozzá.
– Azt gondoltuk, mennyire más lesz majd a világ, de nem lett az. A rendszer változása mit sem ér az ember változása nélkül. Az igazi változás az ember lelkében megy végbe, az hat a külvilágra. A valóságos változás az, ha az ember meghal az önzésnek, és újjászületik egy más életre – a szeretetre. A mindenre kiható igazi változás a lelkünkben az, amikor Jézus Krisztus születik meg bennünk. A személyes hitre jutás ez. De az igazi változás Krisztus felöltözésében nem áll meg az egyes ember határvonalán, hanem kihat a társas kapcsolatokra, gazdaggá teszi és széppé a közösséget, szeretetközösséget formál. Átjárja a közös lét minden területét, igazságosabb, emberibb viszonyokat teremt. S az igazi változás egy végső, örök és dicsőséges állapot előszobájává lesz, amelyből egyenes út vezet Krisztussal az öröklétbe – hangsúlyozta a lelkipásztor.
A legyek ura című regény végső jó híre, hogy megjön a mentőhajó az életükért küzdőkért.
– A jó hír ma is az, hogy van mentőhajó, van szabadítás: Jézus Krisztus meglátogatta ezt a világot. Meglátogatja a mi életünket is, és mielőtt végképp felszámolnánk az emberi lét alapjait, a családot, a társadalmi harmóniát, a természet rendjét, megment a végső pusztulásból. Hív a vele való közösségre. Aki az ő közelébe kerül, az szinte magától kezdi megtapasztalni az igazi változást. Jézussal leszünk olyanokká, amilyennek mindig is kellett volna lennünk igazi énünk szerint, amilyennek szeretett volna látni a mi mennyei Atyánk: valóságos igazságban és szentségben élőknek, Isten gyermekeinek. Erre még van lehetőségünk. Advent idején is vár ránk a mentőhajó – emelte ki dr. Kádár Péterné.