Alkoholizmus

2024.12.08. 06:55

Az ünnep azért van, hogy ünnepeljünk, mondta a siroki háziorvos

Fogyasztjuk, pedig rengeteg káros hatása van az egészségre. Az alkoholról, leszokásról és a közelgő ünnepek alatti alkoholfogyasztásról kérdeztük dr. Kristofori György siroki háziorvost.

Az alkoholfogyasztással kapcsolatban tette közzé a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Facebook-oldalán, hogy az érintettek gyakran nehezen néznek szembe a problémájukkal. A pszichiátriai és addiktológiai gondozókban a segítségre szorulóknak csak a töredéke jelenik meg. Fontos, hogy a betegek megértsék: kezelésre van szükségük, ami gyakran nem egyszerű feladat. Az alkoholizmus kialakulása több tényező együttes hatásának következménye. Tünetei, szövődményei sokfélék lehetnek, ezért komplex kezelésre van szükség: a testi károsodásokat éppúgy kezelni kell, mint az esetleges alkoholmegvonási tüneteket, valamint pszicho-szocio terápiát, rehabilitációt is magában kell foglalnia. A gyógyulás felé vezető első lépés, hogy felismerjük, problémánk van az alkohollal. 

Az alkoholról nem könnyű leszokni, és aztán sose szabad többet fogyasztani
Az alkoholról nem könnyű leszokni, és aztán sose szabad többet fogyasztani
Forrás:   Huszár Márk/Heol.hu

Gyakori, hogy közlekedési baleset oka az alkoholos befolyás alatt álló sofőr, de erőszakos cselekményeket is sokszor ittas állapotban követnek el.

Megkérdeztük mindezzel kapcsolatban dr. Kristofori György siroki háziorvost. Elmondta, hogy bőven van tapasztalata alkoholbetegekkel. 53 éves praxisa során dolgozott Kárpátalján, Borsodban, Karácsondon és most Sirokban. Úgy fogalmazott, hogy függőségnek akkortól nevezhetjük, amikor a beteg minden nap kívánja és fogyasztja is az alkoholt, nem tud ellenállni neki, nem tud nemet mondani.

- Az alkohollal egyszerűen jobban érzi magát: oldja a feszültséget, bizonyos esetekben jobban, mint a Frontin vagy a Xanax. Éppen ezért könnyű rászokni. Az átmeneti jó közérzet azonban elfedi a káros hatásokat. Embere válogatja, hogy ki hogy bírja, de előbb-utóbb mindenkinél károsodik az emésztőrendszer: a gyomor is, de a máj főleg. A máj detoxikál, az alkohol állandó jelenléte mellett egy idő után nem bírja a terhelést. Ennek jele, hogy romlik a májfunkció, emelkedik a bilirubin szintje, ami a szemfehérje sárgulásával jár. Sok esetben az alkoholista ember evés helyett is iszik, mert nem kívánja az ételt, ez a gyomornyálkahártyát teszi tönkre - mondta a háziorvos.

Mint kifejtette, az idegrendszer is károsodik. A központi idegrendszer károsodásának jele az, hogy az alkoholbeteg folyamatosan kívánja az alkoholt. Ennek eredménye a fehérláz, azaz a delirium tremens. Ekkor a beteg hallucinálni kezd, lát/hall dolgokat, amik nincsenek ott. A perifériás idegrendszer károsodása ugyanakkor a bizonytalan járásban nyilvánul meg. Itt a kezek-lábak lesznek bizonytalanok, a mozgást befolyásolja.

- Megfigyelhető, hogy a boros vidékeken elsősorban a májzsugor dominál. Volt olyan betegem, egy 100 kiló fölötti jól megtermett férfi, aki napi 3-5 liter bort fogyasztott el. Még 1977-78-ban a Bugát Pál Kórházban voltam, és 5 gyöngyöspatai halott várt boncolásra. Mind az 5 májzsugorban halt meg - fogalmazott dr. Kristofori György.

Mint részletezte, a nem boros vidékeken jellemzően a sör+rövidital a szokás, ezekben az esetekben az alkoholos elmezavar a a jellemző.

Nem könnyű leszokni az alkoholról

Amikor az alkoholról való leszokásról kérdeztük, a háziorvos kiemelte, hogy az ilyen beteg egyedül nem fog tudni leszokni, mindenképpen segítségre, időre és nagy akaraterőre lesz szüksége. 

- Volt régen a Nagyfa alkoholelvonó intézmény, a betegek sokszor 2 évig is bent laktak. Ők le tudtak szokni. Tapasztalatom szerint azok, akik csak bejárnak kezelésre, nem igazán tudnak. 

Ráadásul, aki mégis leszokott, az többé nem ihat alkoholt alkalmilag "csak egy kortyot" sem. 

- Volt egy páciensem, aki szerencsésen leszokott, de egy szilveszteri buliban 0,5 százalék alkoholtartalmú narancsbólét ivott. Ebből ivott meg egy litert, és visszaszokott az alkoholra. Az ilyen betegeket nem szabad, hogy utolérje a kísértés - fejtette ki a háziorvos.

Elmondta, hogy ismer olyat, aki megjárta az alkoholelvonót, le is szokott, de időnként, születésnapon, névnapon koccintott, és utána napokig alig tudták leállítani az alkoholról. Másik esetben egy kemény alkoholista leszokott, és ő nem is nyúlt a pohárhoz többet.

- A receptorok emlékeznek és könnyű újra a régi szokások rabjává válni - mondta dr. Kristofori György.

S hogy mit ajánl az ünnepekre?

- Az ünnep azért van, hogy ünnepeljünk. Mértékletesen, minőségi alkoholt fogyasszunk, elég nagy a választék ezekből akár borokról, akár másról van szó - mondta a  háziorvos.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában