2024.12.04. 13:30
Fontos szerepük van a gyógypedagógusoknak
Az elmúlt hat évben az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem legnépszerűbb szakjai közé került a gyógypedagógia képzés. Az intézmény konferenciáján a Fogyatékos Emberek Világnapja alkalmából a velük kapcsolatos tanácsadásra koncentráltak.
A Fogyatékos Emberek Világnapja és a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett konferenciát az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gyógypedagógiai Intézete. Dr. Dávid Mária intézetigazgató főiskolai tanár a rendezvényről és a világnapról elmondta, az egyetemen hagyományosan 2018 óta van gyógypedagógus képzés, és azóta minden évben igyekeznek megrendezni ezen a napon az ünnepi konferenciát, különböző témakörökben.
- Ez nem csak a fogyatékos emberek világnapjához kapcsolódik, hanem a Magyar Tudomány Ünnepe hónapjához is, annak zárásaként. Ebben az évben a tudományos tanácsadás, a társadalom szolgálata a mottója a tudomány ünnepének. Ez az, ami miatt most főként a tanácsadást és azoknak a speciális intézményeknek a munkáját helyeztük középpontba, ahol a különböző fogyatékossági területekkel élő gyerekek, fiatalok nevelődnek – mondta dr. Dávid Mária.
A legnépszerűbbek közt a gyógypedagógia képzés
Az egyetem gyógypedagógia szakára sokan jelentkeznek, a legnépszerűbbek között van a képzés. Az intézetigazgató szerint ennek oka valószínűleg az, mert nagyon nagy a munkaerőpiaci kereslet erre a szaktudásra.
- Az elmúlt időszakban eléggé elterjedtté vált az integrált nevelés, inkluzív nevelés, hogy ezeket a gyerekeket együtt neveljék a többségi iskolákban a többi gyerekekkel. Ezáltal szükség lenne arra, hogy szinte minden iskola, óvoda rendelkezzen gyógypedagógussal. Ez most még nincs így, de szerintem a fejlődés szemmel látható. Amikor elkezdtem dolgozni, a második logopédus voltam a megyében. Most már nem ez a helyzet, viszont fontos az, hogy több szakember legyen, és közelebb legyenek a gyerekekhez ott, ahol ők egyébként is vannak. Ne kelljen feltétlenül utaztatni a szülőknek egyik városból a másikba, a munkaidőbe a gyerekeket ahhoz, hogy fejlesztést kapjanak – fejtette ki dr. Dávid Mária.
Az EKKÉ-n a gyógypedagógia szakirányok közül három szakirányt oktatnak, logopédiát, pszichopedagógiát, azaz az érzelmi és viselkedési zavaros gyerekek speciális pedagógiáját, illetve a tanulásban akadályozottak pedagógiáját. Ezt kiegészíti egy szakiránybővítő modul, az inkluzív nevelés pedagógiája.
Fogyatékos Emberek Világnapja: fejleszteni szülőt, pedagógust is
- A konferenciára az egységes gyógypedagógiai módszertani intézményeket hívtuk meg. Ezek olyan speciális képző, fejlesztő helyek, amelyek egy-egy fogyatékossági terület ellátására szakosodtak nagyon sok esetben, illetve előfordul az, hogy több területet is ellátnak. A konferencián szó lesz a mozgáskorlátozottakról, a több dologgal foglalkozó, ózdi Csillagfürt EGYMI-ről, bemutatkozik a Szalaparti utazó gyógypedagógusi szolgálat. Az intézmények képviselői egy kerekasztal beszélgetésben arról is tanácskoznak, hogy a gyerekek fejlesztésén túl hogyan lehet a szülőket, esetleg a többségi pedagógusokat is támogatni a fejlesztésben – fejtette ki dr. Dávid Mária.
Az egyetem legalább száz intézménnyel áll már kapcsolatban amelyek főként gyakorlóhelyként fogadják a hallgatókat, akik nagyon szeretik ezeket a szakmai gyakorlatokat, nagyon hasznosnak tartják az intézetigazgató szerint. Az intézmények visszajelzései arról árulkodnak, elégedettek a hallgatókkal.
Dr. Dávid Mária szerint olyanok számára ajánlott a gyógypedagógia szak, akik általában az emberek iránt érdeklődnek, illetve a segítő szemlélet is benne van a gondolkodásmódjukban. Az egész képzés során az elfogadás, az egyenrangú partneri kapcsolat kialakítása - akár a többi szakemberrel, akár magával az érintett személlyel – a legfontosabb. Toleráns, empatikus embereket vár ez a hivatás, mivel nekik a speciális képességek fejlesztése a feladatuk. Azokban a képességekben nekik példát is kell tudniuk mutatni, aki logopédus szeretne lenni, muszáj, hogy ép legyen a beszéde.