2024.12.01. 11:09
Civileket vertek a huszárok
Vajon miről írtak egykor a megyénkben megjelent újságok? Mi foglalkoztatta leginkább az akkori olvasókat? Ha választ akar kapni mai kedves lapforgatónk, akkor kérjük, kövesse figyelemmel hetente megjelenő sorozatunkat, amelyben régi lapok írásait idézzük fel.
EGER. POLITIKAI S VEGYES TARTALMU HETILAP, MEGJELENIK MINDEN CSÜTÖRTÖKÖN. 1873. NOVEMBER 19.
Bensőséges eseményről, egy régi honvéd kitüntetéséről adott hírt a lap. Mint írták:
„Rapaics Dániel volt honvédezredes, kit egykor halálra itéltek, s ki olmüczi fogsága után költözött Tisza-Füredre, hol teljes elvonultságban, szigoru anyagi körülmények közt, de mindenkitől tisztelve élt eddig, e napokban Egerben költözendő, búcsút vett a régi baráti körtől. Mielőtt eltávozott volna, több tagból álló küldöttség rövid egyszerü beszéd kiséretében egy ezüst serleget nyujtott át neki emlékül. A serlegen e fölirat van: Rapaics Dániel honvédezredesnek, hazafiui érdemei elismeréseül – tiszafüredi tisztelői, 1873.”
Ennek immár 151 éve, s úgy tűnik, az egykori szabadságharcos, Heves megye későbbi főpénztárnoka, aki a Hatvani temetőben nyugszik, kevésbé maradt meg az utókor emlékezetében…
HEVESMEGYEI LAPOK. VEGYESTARTALMU HETILAP, MEGJELEN MINDEN VASÁRNAP. 1903. OKTÓBER 11.
Csendélet Gyöngyösön.
Katonák és képviselők harca tartotta lázban a várost jó 120 évvel ezelőtt. De lássuk, mi is történt azon az őszi napon?
„Gyöngyösön a huszárok nemrég megtámadták a rendőröket, sőt mi több a városházát is ostrom alá fogták. Vasárnap este ezt az attakot a vitéz urak megismételték a solymosi-utczában. Deák Imre, Krakovszky János és Csepány István György fia városi képviselők békésen haladtak hazafelé. Szemközt huszárok jöttek, és midőn mellettük elhaladtak, kardot rántva „üzsd a czibilt” kiáltással őket megtámadták. Természetesen a „czibilnek” is van annyi esze, hogy magát össze vagdalni nem engedi, tehát kövekkel védekeztek, egy pár huszárnak betörődött a koponyája. Az utczai harczra óriási közönség verődött össze és a huszárok közül kettőt elfogtak és a kardjukat is elvették. A harcztéren Deák Imre városi képviselő oly mély fejvágást kapott, hogy eszméletlen állapotban szállitották haza. A többi sebesült állapota nem veszélyes. A verekedés szinhelyén megjelent kevés létszámu rendőrség csak tehetetlen szemlélője volt az esetnek.
Hát ilyenek a viszonyok Gyöngyösön, a polgárokat szurják, vágják, ütik, verik, a polgárok oltalmára pedig nem történik semmi. És mi mindezekért Isten és ember előtt a polgármestert tesszük felelőssé, mert ő volt az, aki a közgyülésen ellenezte a rendőrség létszámának az emelését és eltüri ezeket a komisz állapotokat anélkül, hogy csak a füle bubját is megmozditaná, mert neki mindent szabad, neki nem parancsol se a közgyülés, se alispán, se főispán, senki.”
Ilyen súlyos incidens a későbbi időkben nem igen történt, a helyőrség megszűnése óta pedig katonát is csak elvétve látni a városban…
HEVES ÉS VIDÉKE. TÁRSADALMI, KÖZMŰVELŐDÉSI ÉS SZÉPIRODALMI HETILAP. 1910. DECEMBER 11.
Hol vannak már azok az idők, amikor a tágas termeket ellepték a táncolni, ismerkedni vágyó fiatalok. S hol vannak az egykori gardedámok – a falak melletti széksorokban üldögélő anyák, nagymamák -, akik suttogva pletykálták ki a bálozókat, miközben szigorú szemmel vigyázták a lányaik becsületét. A diszkók világában szinte már elképzelhetetlen, hogy milyenek is voltak azok a hajdani bálok…
„Az elkövetkezendő bálok izgalmától már izzó a levegő. A hevesi házakban és varróműhelyekben, pattog a varrógép s remekbe szabódik a suhogó selyem. Hószin fehérből varrják a ruhát, hogy a tenyerek egy-két skálányi árnyalatot hagyjanak rajta. A ruha tönkre megy, de nincs rajta búsulni való, mert a ruhaderék feketesége taxamétere a mulatásnak.
A lányok már előre fájlalják a lábukat, hogy igy meg ugy nem táncolnak. Fő az egészség! Meg aztán bolond dolog is a tánc. Ennek a gondolkodásnak az a kevés legény a szülőanyja. A hevesi anyák mintha évtizedeken keresztül csak lányokat szültek volna. Ez megbosszulja magát – mert máshonnan kell csábos ígéretekkel idecsalogatni a táncanyagot, hogy a petrezselyem ne árúltassék. (A sajtó ilyenkor kénytelen konstatálni, hogy mégis csak van némi idegenforgalom.)
Te hevesi legény, akit most tisztelettel öveznek körül a bakfis tekintetek, nézz bátran az elkövetkezendők elé s a tánc robotján, amikor pihen az ész, amikor megengedtetik, nyájas mosolylyal dijaztatik ideálod derekának átfogása; idézd magadra a költő szavát: Szeretek mert szenvedek s szenvedek mert szeretek.
Pouly”
Tallózta: Szilvás István