2024.12.10. 10:10
Veszélyes növényektől óvták meg a szomolyai kaptárköveket
A riolittufából álló sziklák különleges látvánosságot jelentenek a Bükkalján. A szomolyai kaptárköveket a növényzet azonban károsíthatja.
A Szomolyai kaptárkövek természetvédelmi terület a Bükkalja egyik legrégebben, 1960-ban védetté nyilvánított területe. A közel 5 hektáros terület védelmét elsősorban az élettelen természeti értékek és kultúrtörténeti értékek indokolták. Mindezt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság osztotta meg Facebook-oldalán.
Mint írják, ezen a helyszínen a Bükkalján jellemző alapkőzetnek számító riolittufa a felszínből kúposan kiemelkedő csoportokban jelenik meg. A kopár sziklafelszíneken a növények nem képesek megtelepedni. A sziklák lábánál, a sziklákat behálózó kisebb-nagyobb repedésekben, hasadékokban azonban könnyen gyökeret eresztenek. A cserjék és fák gyökerei a résekben mélyre hatolnak és egyre jobban feszítik, tágítják a hasadékokat. Ez szélsőséges esetben nagyobb szikladarabok leszakadásához vezethet. Hosszú távon ezért a sziklaalakzatok és a fülkés sziklák is veszélybe kerülhetnek, írják.
Összefogtak a szomolyai kaptárkövek érdekében
Hozzáteszik, a kockázatok csökkentése érdekében a BNPI munkatársai rendszeresen eltávolítják a sziklákon megtelepedő cserjéket és fákat. Az idei évben ehhez komoly segítséget kaptak: a Debreceni Egyetem Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszéke több napos terepgyakorlatot szervezett a Bükk-vidék Geopark földtudományi értékeinek megismerésére. November közepén négy földrész tizenkét hallgatója ragadott vasvillát vagy ollót, és a Nyugat-Bükki Tájegység munkatársainak irányítása mellett látványos változásokat okoztak a sziklák megjelenésében.
- A növényzet eltávolítása után az alakzatok és fülkék látványosan megtisztultak. A kúpos sziklák és rejtélyes fülkéik a jövőben is várják az érdeklődőket - fogalmaznak.