2024.12.11. 17:28
Olyan közelről figyelhetik az egri tűzoltókat, ahogy csak kevesen látják
Ezentúl a rendvédelmi szervekhez is mehetnek duális képzésre a rendvédelmi technikus tanulók. A katasztrófavédelemhez gyakorlatra jelentkezőknek szeretnék csábítóvá tenni a tűzoltó hivatást.
Novemberben és februárban szakmai gyakorlatát az egri tűzoltóságnál tölti majd a Heves Vármegyei Szakképzési Centrum Egri Kossuth Zsuzsanna Technikum kilenc rendészeti technikumba járó diákja. Juhász Attila Heves vármegyei humánszolgálat-vezető szerint a duális képzési rendszerben korábban nem volt tapasztalata a katasztrófavédelemnek. Viszont hatalmas lehetőség, hiszen a fiatalok tanulmányaik alatt valós helyszínen szereznek tapasztalatot, belelátnak abba a szakmába, a tűzoltó hivatásba, amit korábban mindig szerettek volna elsajátítani.
- Ez egy hatalmas lehetőség, tiszta rálátást biztosít nekik arra, amit a jövőben szeretnének tanulni. Először egy közel egy hónapos elméleti felkészítés zajlik a Katasztrófavédelem Országos Képzési Központjában, majd visszajönnek a diákok az iskolába, és februárban szakmai képzést teljesítenek az Egri Tűzoltóparancsnokságon. Itt a helyi szakemberek fogják felkészíteni őket, illetve a korábban megszerzett elméleti tudásukat mélyítik el a gyakorlatban. Látni fogják, milyen szépsége és nehézségei vannak a tűzoltó hivatásnak, és reményeink szerint életpályát tud nekik ajánlani, amerre tovább tudják majd építeni az életüket, a karrierjüket – mondta Juhász Attila.
Gyakorlaton még nem vonulhatnak
Az alezredes szerint azok a hallgatók csatlakozhatnak a képzéshez, akik betöltötték 18. életévüket. A jelentkezést megelőzte egy általános tájékoztató és találkoztak a szülőkkel, az ő támogatásuk is kellett ahhoz, hogy most kilencen csatlakozzanak a programhoz. Egyelőre mindenki az egri Kossuthból van, de igyekeznek szélesíteni a kört. A cél a pozitív élmények szerzése, igyekeznek úgy felkészíteni a diákokat, hogy azokat az alapkészségeket ismerjék, amellyel adott esetben akár saját lakóhelyükön is tudnak segíteni, hogyha valami problémát tapasztalnak. Ez még tesztidőszak a tűzoltóknak is, remélik, hogy minél több végrehajtható feladatot tudnak a diákokra bízni.
- Vonulni ugyan nem vonulhatnak, de a laktanyában láthatják, milyen előkészületek előzik meg az éles bevetéseket, hogyan épül fel egy tűzoltó napi munkája, hogy néz ki a tűzoltóság élete, milyen eseményeknél vethetők be a tűzoltók. Elég sokoldalú lesz az a képzés, amit ez alatt a kétszer egy hónap alatt elsajátítanak majd – sorolta Juhász Attila.
Bemutatják a tűzoltó hivatást
A humánszolgálat-vezető elárulta, beosztott tűzoltókat keresnek, valószínűleg ebben a beosztásban tudnak majd számítani a technikusi papírt szerző diákokra. Ez egy remek ugródeszka lehet azoknak a fiataloknak, akik hosszú karriert terveznek a rendészetben, és adott esetben a legmagasabb beosztásokat is betölthetik. Aki a tűzoltóságot választja élethivatásának, és szeretne felvételizni hozzájuk a képzést követően, az egy bővebb szakképzésben fog részt venni a katasztrófavédelem szervezésében, és így szerzi meg azokat a képességeket, amellyel beosztott tűzoltóként tevékenykedhet majd.
A tűzoltóságra felvételizők száma jól mutatja a mindenkori társadalmi és gazdasági folyamatokat is. Az elmúlt évek alatt sikerült stabilizálni az igazgatóság fluktuációs helyzetét, sikerült olyan csapatot kialakítani, akik Juhász Attila reményei szerint még hosszú évtizedekig tudják szolgálni a vármegye lakosságát. Az a létszám, akit most beiskoláznak, körülbelül fedezi az éves fluktuációs igényüket. A túljelentkezés mértéke növekszik, egyre több fiatal tekint a katasztrófavédelemre valós karrierpályaként. Juhász Attila szerint egyébként változatos korosztályok jelentkeznek tűzoltónak, a 20-tól az 51 évesekig vannak felvételezők, a lehetőség nyitva áll mindenki előtt, minden korosztály más képességekkel rendelkezik, s mindenkinek meg lehet találni a helyét a szervezetben.
Jó tapasztalat a nyári tanfolyamon
Kaló József, a Kossuth Zsuzsanna Technikum oktatója, nyugállományú rendőr ezredes szerint a Belügyminisztérium elég régóta tervezte már, hogy a duális partnerek közé bevonja a rendőrséget, a katasztrófavédelem és a büntetés-végrehajtási intézményeket. Az idén elsőként, úttörő jelleggel történt ez meg. A szakember szerint a kapcsolat azonban közel egy évtizedes, a tanulók rendszeresen részt vesznek a nyári gyakorlataikon a katasztrófavédelmi igazgatóság által szedett ifjúsági tűzoltó tanfolyamon.
- Jól jár az intézmény, hiszen a tanulók valós körülmények közé kerülnek, a gyakorlati ismereteiket első kézből kapják, illetve ezzel egyben utánpótlást is biztosítanak valamennyi rendvédelmi szerv részére, ebben az esetben elsősorban a katasztrófavédelemnek. Országosan most 36 diák tölti gyakorlatát a katasztrófavédelemnél, ebből kilenc Egerben, ez egy nagyon szép szám – emelte ki Kaló József.
Szerinte a fiatalok azért elkötelezettebbek a katasztrófavédelem iránt, mert harmadéves korukban nyári gyakorlaton már részt vettek egy 35 órás tanfolyamon, és megismerték a külső körülményeket, a külső gyakorlati helyeket, a velük való foglalkozást, és mindenki óriási élménnyel jött vissza. Ez egy lehetőség egy biztos pályaválasztására.
- Szinte 100 százalékban rálátást kapnak az ottani életre, feladatokra, az időnormáktól a tűzoltó szerekig bezárólag mindennel fognak találkozni a fiatalok, fiúk és lányok is. Nyilván majd a katasztrófavédelem rendszerében mindenkinek meglesz a maga helye, mert pillanatnyilag vonulós tűzoltó nem lehet még lány, de szerintem eljön ez az időszak, mint a rendőrségnél, ahol közterületi szolgálatot is láthatnak el nők – mondta Kaló József, aki szerint nem elképzelhetetlen női vonuló tűzoltó, de megismerhetik a vezetői posztok betanulási időszakát is.
Szakirányba tanulnak tovább
Az oktatótól megtudtuk, érettségit követően a legtöbben a rendőrség irányába mentek tovább, majd a katasztrófavédelem és a büntetés-végrehajtás következett. A mostani gyakorlati jelentkezések alapján nőhet a tűzoltóság iránt érdeklődők száma. Szerinte a technikumi végzettséggel minden rendészeti szakmai területen előnyt élveznek a fiatalok. Vannak évről évre, akik egyetemen tanulnak tovább, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre évek óta 2-4 diákjuk jelentkezik sikerrel. Most is elsősorban a rendvédelem, és ezen belül a rendőrség, a NAV, illetve a honvédképzés területére jelentkeznek a diákjaik, de pillanatnyilag két olyan diákjuk jár az NKE-re, akik az elmúlt két évben jelentkeztek a katasztrófavédelmi szakra.
Az egri büntetés-végrehajtási intézmény megszűnése ellenére a képzési paletta nem változik, az elméleti részben ugyanúgy szerepelni fognak ezek az ismeretek. Óriási előnyt jelentett, hogy megyeszékhely vagyunk, s minden évfolyamot legalább egyszer el tudtak vinni a büntetés-végrehajtás intézményébe szakmai tapasztalatcserére, az ott töltött két-három óra elegendő volt arra, hogy megismerjék, mire vállalkozhatnak az oda belépő fiatalok.