2025.01.31. 08:00
A Tisza-tóra mész horgászni? Ezt jobb, ha elolvasod!
A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Tisza-tavi kirendeltsége megválaszolta a Tisza-tavi horgászok legfontosabb kérdéseit.
A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Tisza-tavi kirendeltsége összegyűjtötte a Tisza-tavi horgászok által leggyakrabban feltett kérdéseket, és részletes válaszokat készített azokhoz, hogy megkönnyítsék a szabályok és lehetőségek átlátását. Az új horgászrendről ITT érhető el podcastünk, melyben Salamon Gábort kérdeztük.

Forrás: pecaverzum.hu
Milyen szabályok vonatkoznak a szonár (halradar) használatára a Tisza-tavon?
December 1-től február végéig a vermelő halállományok védelme érdekében szonárt használni tilos, egyéb időszakban engedélyezett (HHR 46. pont).
Tarthatok-e szonárt a vízijárművemben használatának tilalmi időszakában?
A szonár használatának tilalmi időszakában (december 1-től február végéig) kizárólag akkor lehet szonár a vízijárműben, amennyiben az beépített, de nincs üzembe helyezve (vannak vízijárművek, amelyekbe alapból be van építve a szonár biztonságos víziközlekedés érdekében). Levehető kijelzős szonárok esetében a kijelző nem lehet felszerelt állapotban a vízijárműben, ha abból horgászati tevékenységet folytatnak.
A december 1-től február végéig tartó időszakban a csónakos horgászat tilalma alatt (délután 18 órától reggel 6 óráig) horgászhatok-e parthoz kötött csónakból?
Igen, a parthoz kötött csónakból történő horgászat parti horgászatnak minősül.
Etetőhajót miért nem lehet használni a Tisza-tavon?
A helyi horgászrendben foglaltak értelmében a szerelék bejuttatása partról vagy csónakból elvégzett dobással lehetséges, illetve behúzásos vagy behordásos horgászat során kizárólag valamilyen vízijárműből vagy begyaloglással engedélyezett a végszerelék elhelyezése, és szükség szerint a hely etetése.
A Tisza-tavon március hónapban csalihallal (élő és élettelen állapotban egyaránt), haldarabbal, műcsalival és vertikális módszerrel horgászni tilos. A kuttyogató módszerrel történő horgászat beleértendő-e ebbe a körbe?
Ezzel a szabállyal összhangban a kuttyogató horgászatnál márciusban kizárólag nadály vagy giliszta használata engedélyezett.
Az inváziós fajok fogásával kapcsolatban van-e új szabályozás?
Igen, a 20 kilogrammot meghaladó elviteli, betárolt fogást (busa, ezüstkárász, törpeharcsa) minden horgász köteles bejelenteni a halőri bejelentő telefonszámon (+36-70-316-1979), amennyiben a tárolt hal mennyisége elérte a 20 kilogrammot.
Horgászhatok-e tovább, ha 20 kilogrammot vagy azt meghaladó mennyiséget fogtam ki az inváziós halakból?
Igen, a horgászat folytatható. Az inváziós halak kifogásának fokozottabb ellenőrzésére a horgászok bejelentései alapján azért van szükség, hogy a kereskedelmi célú elvitelük tetten érhető legyen, és az ilyen jellegű halfogást folytató horgászok pedig kizárhatók legyenek a Tisza-tóról.
A kősüllőre valóban nem vonatkozik szigorúbb méretkorlátozás?
Nem vonatkozik, mert a Tisza-folyó egységes halelviteli rendjéhez került igazításra a kősüllő elvitele, amely a jogszabályi méretben (25 centiméter) állapítja meg a legkisebb kifogható méretet (Vhr. 9. számú melléklet).
A további változásokról a Pecaverzum oldalán részletesen lehet olvasni.