Abasári ásatás - 3. rész

2025.01.30. 06:55

Kiderült végül, hogy közös őse-e Attila hun király az Árpádoknak és az Abáknak

Az Abák a kizárólag ázsiai típusú genomot magukban hordozó első generációs honfoglalók leszármazottjai. Az abasári ásatás leleteinek felmenői között hun személy is van. Vajon Attila, hun király az?

Az abasári ásatás leleteinek vizsgálati eredményeiről tartott legutóbbi konferencián dr. Varga Gergely István, a Magyarságkutató Intézet tudományos munkatársa a feltárt maradványok archeogenetikai vizsgálatának eredményeit foglalta össze. Portálunkon már beszámoltunk arról, hogy a kutatók először genetikai bizonyítékot szereztek arra, hogy Abasáron az Aba-nemzetség tagjai vannak eltemetve, akiknek a genetikai állományában 5-10 százalék közötti értékben kelet-ázsiai, az egykori hun birodalom központi területéig vezető bélyeg található. Dr. Varga Gergely István azzal folytatta előadását, hogy ha a testi kromoszómák figyelembe vételével a bioinformatika módszereivel vizsgálnak egy egyént, akkor azonosítani tudják az egyes ősöktől örökölt DNS-darabjait. 

Történelmi emlékhellyé vált az abasári ásatás - az archeogenetika és a bioinformatika vizsgálatai kimutatták az Aba-nemzetség hun felmenőit
Történelmi emlékhellyé vált az abasári ásatás - az archeogenetika és a bioinformatika vizsgálatai kimutatták az Aba-nemzetség hun felmenőit
Forrás:  Czímer Tamás / Heves Megyei Hírlap

– Mivel minden generációban keverednek a különböző forrásból származó genomrészletek, ezek törvényszerűen folyamatosan rövidülnek. Minden szülő-gyermek továbbadásnál aprózódnak a különböző forrásból származó darabok. Így, ezeknek a daraboknak a méretéből generációs távolságra is lehet következtetni. Ezen darabok mérete egyenesen arányos a két egyént egymástól elválasztó genealógiai távolsággal. Ezeket a darabokat azonosítottuk mind az abasári maradványok genomjában, mind pedig az elemzésbe bevont több ezer európai régészeti maradványnak a genomjában, és mindenkit mindenkivel összehasonlítottunk. Azonosítottuk az azonos őstől származó DNS-darabokat. Fontos ebben a helyzetben megemlíteni, hogy ez direkt genetikai kapcsolatot jelent. 

Tehát ha van valakivel egy ilyen azonos DNS-darabom, akkor vele van közös ősöm

Arra, hogy milyen régen élt, arra egyrészt a darab hosszából következtethetünk. Egy gráfon szoktuk ábrázolni a mintákat, az összekötő vonal vastagsága és számadata jellemzi, hogy mennyire közeli a genetikai kapcsolat. Minél közelebb helyezkednek el ezek a minták a gráfon, annál közelebbi rokonai egymásnak – részletezte a szakember. 

– Ez a vizsgálat is tökéletesen rekonstruálta a korábbi rokonsági vizsgálataink eredményeit, vagyis azonosíthatjuk a két Aba-nemzetségbeli családot ezen a gráfon. Azt is láthatjuk azonban, ennél a vizsgálatnál, hogy a korábbi, 5-öd fokig mérő vizsgálati módszer eredményével ellentétben ők mégis rokonai voltak egymásnak 6-7-ed fokon. Ebből megállapítottuk, hogy valóban a nemzetség két külön ágát találtuk meg ebben a temetőben. Ráadásul találtunk még két további mintát, akik távoli rokonságban álltak ezekkel a családokkal, akik elképzelhető, hogy esetleg az Aba-nemzetség további ágaihoz tartoztak. Azt tudjuk, hogy lealább a XIV. században minimum 3 különböző Aba-nemzetségibeli családhoz tartozott a monostor, nem meglepő, hogy ezeknek a tagjait megtaláljuk a temetőben – magyarázta dr. Varga Gergely István.

A kutató kiemelte, hogy az Abák Árpád-házi személyekkel is rokonságban álltak. Nekik is távoli rokonaik voltak 8-9-ed, esetleg távolabbi fokon. Ez azért nem meglepő, mert a középkori forrásainkban feljegyezték, hogy legalább egyszer történt házasság a két nemzetség között, tette hozzá az előadó. 

Az abasári ásatás leleteinek vizsgálata igazolta az Abák hun felmenői vonalát

– Ami viszont további érdekes rokoni kapcsolat – és erre eddig nem volt történelmi adatunk –, hogy az Abák rokonai voltak a Szilágyperecsenden korábban azonosított Báthoryaknak. Ráadásul, ez 7-8-ad fokú rokonság, tehát nem is annyira távoli. Ami azonban még ennél is fontosabb, hogy az Abák direkt genetikai rokonságban álltak a honfoglaló elit tagjaival. Ráadásul olyan honfoglalókról beszélhetünk, akik kizárólag ázsiai típusú genomot hordoznak magukban. Azaz, ők első generációs bevándorlók, akik bejöttek a Kárpát-medencébe. És az ő leszármazottaik az Abák, ami arra utal, hogy az Abák ősei a honfoglalók részét képezték – fogalmazott a kutató.

Az abasári ásatás még sok titkot rejthet a múltból
Az abasári ásatás még sok titkot rejthet a múltból
Forrás:  Czímer Tamás / Heves Megyei Hírlap

– Az abasári ásatás leleteinek archeogenetikai vizsgálatának eddigi összesített eredménye tehát az, hogy meghatároztuk az apai és az anyai leszármazási vonalaikat, azonosítottuk az Aba-nemzetség apai vonalát. A filogenetikai elemzésből arra következtetünk, hogy a nemzetség mongóliai eredetű, addig vissza tudtuk vezetni a leszármazásukat, mongóliai hun személy is tartozik ebbe a leszármazási vonalba. Mindez jól párhuzamba állítható az Attilától való leszármazás gondolatával, azonban meg kell állapítanunk, hogy az Abák apai vonala nagy mértékben eltér az Árpád-háziakétól. A két családnak nem lehetett közös őse Attila, legalábbis apai ágon – összegezte dr. Varga Gergely István. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában