2025.01.09. 13:55
Akkora szeméthegyet találtak Hevesben, hogy bújócskázni lehetne benne – mutatjuk a megdöbbentő fotót
Az új év hatalmas szeméthegy felfedezésével kezdődött Karácsond határában. Az illegális hulladék lerakása ma már börtönnel is büntethető tett.
A szigorú hulladéktörvény ellenére az elmúlt évben is hegyekben állt az illegális hulladék szerte vármegyénkben. Az új esztendő, úgy látszik, nem kecsegtet változással. A karácsondi önkormányzat kedden adta hírül a közösségi oldalán, hogy a Karácsondi Természetvédő Vadásztársaságtól érkezett jelzés hozzájuk, hogy hasznos lenne egy közös külterületi szemle. Hétfőn délelőtt Földi Csaba polgármester és Veréb Zoltán, a vadásztársaság által alkalmazott hivatásos vadőr megkezdte a kritikus területek bejárását.
– Az ott tapasztalt állapotok igen elszomorítóak és felháborítóak. Több helyen találkoztunk nagy mennyiségű, illegálisan lerakott hulladékkal, illetve a mezőgazdasági földutak szabálytalan beszántásával. Az érintettek bevonásával megkezdjük a kritikus problémák kezelését. Egyben azt kérem a lakosságtól, hogy amennyiben hasonló illegális tevékenységet észlelnek, azonnal jelezzék az önkormányzatnak és a hatóságoknak – közölte Földi Csaba.
Portálunkat tavaly is számos esetben keresték meg földtulajdonosok, hogy felhívják a figyelmet, jogszabályi ismeretek hiánya, illetve a nemtörődömség és felelőtlenség miatt szemétben úszik a határ. Augusztusban a Nagyrédén élő Balázsné Kóczián Enikő invitált bennünket a Gyöngyösoroszi határában lévő szőlőbirtokuk környékére szemétnézőbe. A látvány több mint elkeserítő volt: 100-200 méterenként kisebb-nagyobb hulladékhegyek éktelenkedtek – autókból származó holmi: alkatrészek, karosszériaelemek, komplett, kibelezett műszerfal, autógumik, szélvédő, autóülések és még sorolhatnánk. De felbukkan matrac, vécéülőke és köbméterszámra a lakásfelújításhoz szükséges anyagok csomagolóanyagai, tárolóedényei, és sitt. Balázsné Kóczián Enikő csak annyit mond, hogy évek óta ez a helyzet.
– Siralmas ez az egész. Múltkor Visontáról Vécs felé autóztam, és az erdőben négy, szemmel láthatóan elhagyott autót is láttam az erdőben. Vagy például ha Hort felé megyünk a főúton, az autópálya felhajtó felett egy kis köz is dugig szokott lenni szeméttel, igaz, azt most éppen kitakarították – sorolta tavaly augusztusban Balázsné Kóczián Enikő.
A gyöngyösi származású Juhász Gábor 2023-ban hívott el bennünket az egykori abasári katonai lőtéren található birtokára, ami védett gyeplegelő, Natura 2000-es terület. A Budapesten élő tulajdonos ökogazdálkodást szeretne itt folytatni, meghonosítani az ökoturizmust, azonban a birtoka közben szemetelők, rongálók, tolvajok paradicsoma lett.
– Az elmúlt évek során a környékbeli lakosok elkezdték kihordani a szemetet a természetvédelmi területre. A különböző műanyag-, illetve veszélyes hulladéktól, például hullámpalától kezdve a beton-, valamint cseréptörmeléken át az elektronikai lomokig minden az árkok mélyén, a bokrok tövében hever. Csak tavaly 150 ezer forintomba került a szemét elvitetése, ami rendszeresen újratermelődik. Már betongúlákkal is elzártam a bejáratot, de ez sem segít, elmozdítják. Aki erre is rest, leszórja a szemetét előtte, az országút szélén – mutatta az elkeserítő látvány Juhász Gábor.
Két éve a Vécsről Domoszlóra vezető földúton az illegális hulladék nehezen minősíthető lerakói már arra sem vették a fáradságot, hogy az árokba lökjék a szennyüket, eltorlaszolták a utat is. Tavaly a Solymos Hagyományőrző Egyesület a Gyöngyössolymos határában található Bábakő környékét lótrágyában turkálva tudta megszabadítani az illegálisan lerakott szeméttől.
– Senki ne gondolja azt, hogy nekünk ez a hobbink. Mi itt élünk, gyermekeink, unokáink is itt fognak majd élni! De nem mindegy, hogy milyen körülmények között. Bízunk benne, hogy a rendőrség közbenjárásával rövid időn belül el fog tűnni innen is a szemét – közölte Asztalos Miklós akkori polgármester.
Az illegális hulladék lerakásáért adott esetben 3 év börtön is járhat
A 2021. évi II. törvény rendelkezései szerint tilos a hulladékot felhalmozni, a szabályoktól eltérő módon elhagyni, ellenőrizetlen körülmények között elhelyezni. A hulladék tulajdonjogát másra átruházni csak jogszabály szerinti feltételekkel lehet. A feltételeknek nem megfelelő hulladékátadás, átruházás nem eredményez tulajdonváltozást, a hulladék eredeti tulajdonosa és az átvevő birtokos egyetemlegesen felelős a hulladék kezelésért. A hulladék tulajdonjogával felhagyni nem lehet. Aki ezeket a szabályokat megsérti, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, ha engedély nélkül vagy a hatóság által nem engedélyezett helyen végez hulladékgazdálkodási tevékenységet, vagy a hulladékkal más jogellenes tevékenységet végez, és az alkalmas az emberi élet, testi épség, egészség, a föld, a víz, a levegő veszélyeztetésére. A büntetés súlyosabb, azaz egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt veszélyes vagy különösen jelentős mennyiségű, tíz tonnát vagy száz köbmétert elérő hulladékra, illetve különös visszaesőként követik el.
(Főoldali képünk illusztráció, fotó: Makovics Kornél / teol.hu)