Tisztelgő főhajtás

2025.01.11. 14:30

A magyar hadtörténet legnagyobb vereségére emlékeztek Gyöngyösön

Az utókornak tenni kell a békéért, hogy a doni katasztrófa még egyszer ne történhessen meg fiataljainkkal, emelte ki Urbán György. A gyöngyösiek a Don-kanyar áldozatainak emléke előtt koszorúzással is tisztelegtek.

Szombaton hajtottak fejet a gyöngyösiek a Don-kanyar harcaiban áldozatul esett magyar katonák, továbbá a II. világháború gyöngyösi katonai és civil áldozatai emléke előtt. A Szent Bertalan-templom falán elhelyezett II. világháborús emléktáblánál – amely több mint 400 nevet tartalmaz, és utal a város 1835 zsidó áldozatára is – Urbán György nyugállományú ezredes emlékezett. Mint mondta, a Don-kanyarnál megsemmisült 2. magyar hadsereg német követelésre vonult ki a szovjet frontra. A magyar kormány ezt nem tudta, de nem is akarta visszautasítani, mert a már visszakapott egykori országrészek mellett újabb területek visszacsatolását remélte a hadba vonulástól. 

Gyöngyösiek a Don-kanyar áldozataira emlékeznek
Gyöngyösiek a Don-kanyar áldozataira emlékeznek
Forrás:  Czímer Tamás / Heves Megyei Hírlap

– A frontra kivonuló 207 ezer fős 2. magyar hadseregbe a teljes magyar sorállománynak csak a 20 százalékát sorozták be. Magas volt a tartalékosok aránya, 20 százalékot tett ki a nemzetiségek, 10 százalékot a zsidó és baloldali munkaszolgálatosok létszáma. A képzett erőket a kormány a visszakapott területek megvédésére tartalékolta. A 2. magyar hadsereg fegyverzete és felszerelése hiányos, képzettsége szegényes, korszerűtlen volt. A magyar katonai vezetés a fegyverzet és a felszerelés németek által megígért pótlására számított, de ez sosem vált valóra. 1943. január 12-én a többszörös túlerőben lévő szovjet csapatok megsemmisítő támadása mínusz 30-35 fokos fagyban érte a Voronyezs és Pavlovszk közötti 208 kilométer hosszú arcvonalon elhelyezkedő 2. magyar hadsereget. A harcok után életben maradt katonáinkat március 5-én hátravonták a Dnyeper folyó nyugati partjára, hazaszállításuk április 6-tól május 30-ig tartott – részletezte Urbán György.

A doni veszteségekről nem állnak rendelkezésre pontos adatok. A 2. magyar hadsereg anyagi veszteségei mintegy 70 százalékosak voltak, az emberveszteségét 93 500 főre, más források 120 ezerre, illetve 148 ezerre teszik, az elesettek, megsebesültek és fogságba kerültek pontos száma sem ismert.

A gyöngyösiek a Don-kanyar áldozataira koszorúzással is emlékeztek

– A doni katasztrófa a magyar hadtörténet legnagyobb veresége volt, idegen földön, idegen érdekekért. Nekünk, az utókornak, az a kötelességünk, hogy okuljunk a történelemből, és kötelességünk tenni azért, hogy még egyszer ne történjen meg ez a fiataljainkkal. Tennünk kell azért, hogy a béke, egymás tisztelete és segítése, a fejlődés és a haladás érvényesüljön hazánkban, Európában és az egész világon – hangsúlyozta Urbán György.

Ezután a világháborús emléktáblánál koszorút helyezett el a gyöngyösi Mátra Honvéd Kaszinó Kulturális Egyesület, a Magyar Szocialista Párt gyöngyösi szervezete, az abasári Aba Sámuel Honvéd Hagyományőrző Történelmi Daloskör, valamint a gyöngyösi Helyőrségi Nyugállományúak Klubja.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában