2025.02.18. 09:02
Az űrhajós szablyával a kezében vett részt a díjátadón
Farkas Bertalan adta át az egyik Balassi-kardot a gyöngyösi kötődésű nemzetközi irodalmi elismerés díjkiosztó gáláján. A Balassi Bálint-emlékkard jövőre már 30. alkalommal talál gazdára.
Hagyományosan Bálint-napon, február 14-én adták át az idei Balassi Bálint-emlékkard díjakat a budapesti Központi Papnevelő Intézet dísztermében, tájékoztatta portálunkat a gyöngyösi származású Molnár Pál újságíró, szerkesztő, Balassi Kard Művészeti Alapítvány elnöke, a nemzetközi irodalmi és művészeti díj alapítója. Közlése szerint a 29. kardceremónián a díjjal járó szablyákat idén Tóth Erzsébet költő és Farkas Endre György kanadai költő, író, műfordító vehették át.

Forrás: Molnár Csenge-Hajna
– Tóth Erzsébet az irodalmi nagyszerűsége mellett bátorságával is feltűnik a magyar irodalmi életben. Számára a Balassi-kardot Martos Levente Balázs segédpüspök, a Központi Papnevelő Intézet rektora nyújtotta át. Farkas Endre György a holokausztot túlélő szüleivel 8 éves korában, 1956-ban került ki Kanadába. Gyerekként a hajdúsági tájszólást vitte magával, később az angol nyelv művésze lett. A szablyát Farkas Bertalan űrhajós tábornok nyújtotta át neki. Ez alkalommal mutattuk be a Balassi - versek, poems című kétnyelvű kötetet, ebben a kanadai művész kilenc Balassi-fordítása szerepel. A teltházas rendezvényen a Haydn Barytontrió Budapest muzsikált, a költeményeket az Esztergomi Színjátszókör művészei adták elő – részletezte Molnár Pál.
A Balassi Bálint-emlékkard jövőre már 30. alkalommal talál gazdára
Portálunkon már írtunk róla, hogy a Mátraalján felnőtt Molnár Pál társadalmi szerepvállalása túlmutat a Balassi-emlékkard díj alapításán. Számos más díj – például a Szkíta Aranyszarvas-díj, az Európa-érem, a Tinódi-lant, vagy éppen az M. S. mester-díj – mellett az ő nevéhez fűződik a Balassi-kard borseregszemle életre hívása is, amelynek Eger és Gyöngyös már többször otthont adott. Természetesen Molnár Pál a legbüszkébb a Balassi Bálint-emlékkard díjra, hiszen – ahogy fogalmazni szokott – a Halotti beszéd óta eltelt nyolc évszázadban a magyar irodalmi díjak közül egyedül ez jutott el az összes kontinensre.
Molnár Pál korábban arról is beszélt portálunknak, hogy ezek a díjak a rendszerváltoztatás lendülete révén keletkeztek.
– Akkor még kevés díj volt, ma már díjeső hull a társadalomra. Felismertük, hogy a demokráciában nemcsak hivatalos elismerések léteznek, miként ez a kommunizmusban volt: akkor csak titkos díjakat alapítottak polgárok. A legrangosabb természetesen a Balassi-kard, amely a nemzetközi mezőnyben is bent van a legrangosabb öt között. Ezek a díjak ma is fontos szerepet töltenek be: hatnak a túlzott belterjesség ellen. Érzékeltetik, hogy lehetséges a művészeti életben is a kellő szuverenitás – fogalmazott korábban Molnár Pál.