2025.02.06. 14:15
Összeomlás fenyegeti Egert, ha nem jön változás
Bemutatta a polgármester, hogy milyen bevételekre és kiadásokra számíthat a város. Vágner Ákos azt mondta, ha nem változtatnak Eger működésén, akkor az összeomlás fenyegeti az önkormányzatot.
Vágner Ákos polgármester a csütörtöki rendkívüli ülésen elsőként arról beszélt, hogy kollégáival már hónapok óta azon dolgoznak, hogy felmérjék, milyen helyzetben van Eger.

Forrás: Bakai Edina / Heol.hu
– Szakmaiatlanság, viták hosszú sora azt eredményezte, hogy Eger felélte tartalékait az elmúlt években. Azért vagyunk itt, hogy a város helyzetéről őszintén beszéljünk. Az egriek jogos igénye, hogy a város rendben legyen és előrelépjünk. Tiszta legyen Eger, tudjunk karbantartani. Jogos igény az is, hogy Eger olyan város legyen, ahol biztonságban lehet élni. Az elavult, drága intézményrendszert és céghálót át kell alakítani. Ez létkérdés – mondta. Hozzátette, ha nem változtatnak, akkor az összeomlás veszélye fenyegeti Egert. Hangsúlyozta, Eger az otthona, illetve azt is, hogy párbeszéddel és békével lehet rendbe hozni ezt a helyzetet.
A képviselők egyhangú igennel fogadták el, hogy a költségvetés helyzetét időkorlát nélkül tárgyalják. Más napirendi javaslat nem érkezett.
Eger nincs könnyű helyzetben
Vágner Ákos ismertette, hogy a költségvetés összeállításának alapelve, hogy egyensúlyban legyen a bevétel és a kiadás. A bevételi oldal 32,3 milliárd forint, ám a kiadások 36,4 milliárd forintra rúgnak. Ismertette, hogy kevesebb lesz az adóbevétel, mint az előző évben. Arról is beszélt, hogy hibás adminisztráció miatt kevesebb támogatást kap a város, mint ami járna. Arra is kitért, hogy a korábbi évekhez képest a szabad felhasználású maradvány is csekély összeg: 200 millió forintra számítanak. Összehasonlításként elmondta, 2022. és 2023 években ez 900 millió volt, tavaly 700 millió forint. A kiadások viszont nőnek: az intézmények finanszírozási igénye például milliárdokkal, több mint 12 milliárd forint ez az összeg. Ennek csaknem a felét saját finanszírozásból biztosítják, az állam 6,2 milliárddal járul hozzá a feladatellátáshoz. ez gyakorlatilag teljesen felemészti az adóbevételeket.

Elmondta, hogy az Eatrend KFt. és az önkormányzat között kötött közétkeztetési szerződés és a Volánnak fizetendő összegek kiugró terhelést jelentenek a városnak. Mindez azt eredményezte, hogy az intézmények igényeiből lefaragtak, kérték, tervezzék újra bevételeiket és kiadásaikat. Takarékos gazdálkodást kell elérni minden szervezetnél. Elmondta, a menetrendeket is felülvizsgálhatják, mindemellett viszont a közbiztonság javítását támogatni kell, ahogy a köztisztaságot is. Az előterjesztésben a polgármester 11 határozati javaslatban fogalmazta meg a szükséges intézkedéseket, ezek között például a bevételnövelést térítési és bérleti díjemelésekkel, a közösségi közlekedés díjtételeinek – az egri lakosokat hátrányosan nem érintő - felülvizsgálatát, illetve, hogy fontolják meg a jogszabályok által biztosított körben és mértékben rendkívüli önkormányzati támogatás igénylésének előkészítését. Ezt követően többen is indítványozták, hogy név szerinti szavazással döntsenek majd az ülésen a határozati javaslatokról.
Domán Dániel (MKKP) szerint ez az ülés csak arról szól, hogy alapot adjanak annak, amit szerinte már eldöntött a városvezetés. Elbocsátásoknak, drasztikus lépéseknek ágyaznak meg. Szerinte már most is költöttek olyan cégekre, melyeken lehetett volna spórolni. Ezt követően arról beszélt, hogy szerinte az országos politika is negatívan befolyásolta a város helyzetét, a szolidaritási hozzájárulás miatt is nagy bajban van a város.
Vágner Ákos rámutatott, számos sikeres város van az országban a nehéz gazdasági helyzet ellenére. Azok a városok ezek, melyek alkalmazkodtak a változó körülményekhez. Bódi Zsolt arról beszélt, hogy elkeserítő a helyzet. Csákvári Antal, Fidesz-KDNP frakcióvezető hangsúlyozta, a határozati javaslatok azt szolgálják, hogy ne kerüljön csődbe a város.