Agrár roadshow

2025.02.12. 17:24

Merre tovább, magyar mezőgazdaság? 4 pontban vázolták a fejlődés útjait Gyöngyösön

Tizedik alkalommal rendezi idén az Agrárközösség a gazdálkodók segítésére szolgáló rendezvénysorozatát. A gyöngyösi agrár roadshow rámutatott a magyar agrárium problémáira, valamint a továbblépés lehetőségeire.

A jövő gazdáinak napja címen zajlott szerdán az a gyöngyösi agrár roadshow, amelyet az Agrárközösség, az OTP Agrár és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szervezett a Károly Róbert Campuson. A rendkívül gazdag tematikájú – például a közvetlen támogatásokhoz kapcsolódó új kötelezettségekről, a növényorvoslás új irányairól , a versenyképes gazdálkodásban az agrárdigitalizáció szerepéről, az aszály elleni védekezésről szóló – nap kezdete előtt Török Zoltán, az Agrárközösség Kft. ügyvezetője köszöntötte a megjelenteket.

A gyöngyösi agrár roadshow megnyitóján dr. Gyuricza Csaba beszél a gazdálkodóknak a magyar mezőgazdaság helyzetéről
A gyöngyösi agrár roadshow megnyitóján dr. Gyuricza Csaba beszél a gazdálkodóknak a magyar mezőgazdaság helyzetéről
Forrás:  Czímer Tamás / Heol.hu

– Az Agrárközösség 2009-es megalakításakor célként azt fogalmaztuk meg, hogy a gazdákat minden olyan területen támogatjuk, ami nekik nehézséget okoz. Így alakult ki a szolgáltatási portfóliónk. A céljaink mára sem változtak, bizonyos körülmények viszont nagyon sokat. A 10-20 évvel ezelőtti módszerek nem biztos, hogy a jelen korban elegendők. 2015 óta tartjuk ezt a roadshow-t, ebben a 10 évben nagyon megváltozott az agrárium teljes felépítése, teljesen mások a prioritások, mint akkor. Tíz éve nagyságrendileg 380 ezer gazdálkodó volt regisztrálva Magyarországon, ma ez a szám körülbelül 180 ezer. Mintegy 40-45 ezer gazda az, aki aktív főállású tevékenységként gazdálkodik Nagyon fontos keresni a lehetőségeket a megújulásra, mert akkor lehet jövedelmezően gazdálkodni, versenyképesnek maradni, ha valaki nyitott a változásra, a fejlődésre – emelte ki Török Zoltán.

Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora megnyitó beszédében röviden a mai magyar mezőgazdaság helyzetét is felvázolta az Európai Unióhoz való csatlakozás első 20 éve alatt.

– Az elmúlt két évtizedben a mezőgazdaságban globálisan olyan dinamikus, 70-75 százalékos növekedés figyelhető meg, amire korábban nem volt példa. Ezzel szemben hazánkban, 2004-hez képest, reálértéken nézve, legfeljebb néhány százalékos növekedést látunk. Ha az agrár külkereskedelem egyenlegét nézzük például Lengyelország esetében, ők 30 milliárd dollárnál járnak. 2004-ben 5 milliárdról indultak, s az akkor hozzávetőlegesen a magyarral volt azonos szintű. Mi azóta jobb időkben alulról súroltuk a 10 milliárdot, most megint inkább közelebb vagyunk az 5 milliárd dollárhoz. Ennek 4 fő oka van. Az első, hogy bár kiválóak a mezőgazdasági adottságaink, de a hozzáadott érték itthon még mindig rendkívül alacsony szinten van. A másik, az optimálistól erőteljesen eltérő erőforrás hasznosítás. Ez azt jelenti, hogy a mezőgazdaságunk szerkezete nem igazodott érdemben ahhoz a megváltozó feltételrendszerhez, amely főleg a háború, a járvány, a klímaválság okozta helyzetből adódik. A növénytermesztésünk továbbra is nagyon kitett, hiányzik belőle a diverzifikáció. A mezőgazdaság szerkezetében nem a gazdaságilag racionális méretek alakultak ki. Ezt a szerkezetet a támogatáspolitika tartja életben – mutatott rá a rektor.

A gyöngyösi agrár roadshow a magyar mezőgazdaság előrelépési lehetőségeiről szólt

– A harmadik ok a technológiai és a képzettségbeli lemaradás. A technológia robbanásszerű fejlődése mellett hazánkban mindössze a gazdálkodók 4 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel, és 10 százalék ez a szám, ha a szakirányú középfokú végzettséggel bírókat is ide soroljuk. A többi 90 százalék mindenféle végzettség nélkül, intuíciók alapján gazdálkodik egy olyan ágazatban, ahol ma a csúcstechnológia van jelen. A fejlett mezőgazdasággal rendelkező országokban ennél sokkal jobb a helyzet. Végül, a negyedik ok a magyar mezőgazdaság szereplőinek gyenge integrációs képessége, azaz, az összefogás képessége nagyon gyenge lábakon áll. A fejlődés az e négy területen történő előrelépéssel lehetséges és szükséges, ha ki akarjuk használni az adottságainkat. Tennivalónk bőven van, a lehetőségünk, a tudásunk megvan hozzá, forrás is rendelkezésre áll – összegezte dr. Gyuricza Csaba.

Mezőgazdasági drónok mutatkoztak be - az agrárium ma már a csúcstechnológia terepe
Mezőgazdasági drónok mutatkoztak be - az agrárium ma már a csúcstechnológia terepe
Forrás:  Czímer Tamás / Heol.hu

Az agrár roadshow programját dr. Bujdosó Zoltán, a gyöngyösi campus főigazgatója kezdte a Károly Róbert Campus képzési palettájának bemutatásával. A délutánig tartó előadások sorában sok más mellett szó volt a közvetlen támogatásokhoz kapcsolódó új kötelezettségekről,  a növényorvoslásban új irányáról, az energiafelhasználás optimalizálásáról, vagy éppen az agrárdigitalizáció szerepéről a versenyképes gazdálkodásban. Kerekasztal beszélgetés zajlott arról, hogy a termelésen vagy a támogatás maximalizásán legyen a hangsúly. A campus aulájában álló standoknál bemutatkoztak a résztvevő cégek, gazdálkodók. Az érdeklődők megismerhették a világ első Lidar alapú elkerülő rendszerrel felszerelt drónjait, majd az ABZ Innovation L30 és L10 mezőgazdasági kijuttató drónok egy terepi bemutatón munka közben is láthatók voltak.
 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában