2025.02.09. 06:55
Az élete múlhat azon, ha elmarad ez az ellenőrzés
Az utóbbi években egyre nagyobb számban jelennek meg különböző vállalkozások a magyar gazdaságban, melyek megalapításával együtt járnak bizonyos kötelezettségek, kötelességek. Ezek közé tartozik például a kéményseprés is, aminek feltételeivel a legtöbben nincsenek tisztában. Lapunk utánajárt, mely esetekben kötelező, s mely esetekben ajánlott e szolgáltatás megrendelése, illetve ezekben az esetekben milyen lehetőségei vannak a megrendelőnek.
– A kéményseprés a társasházakban és a lakásszövetkezeti lakóépületekben kötelező, ezek ellenőrzését a katasztrófavédelem kéményseprői ingyenesen végzik el a magánszemélyek számára. Kötelező továbbá a családi házakba bejegyzett gazdálkodó szervezetek (Kft, Bt, egyéni vállalkozó, stb.) számára is, azonban ezen ellenőrzését nem a katasztrófavédelem munkatársai, hanem arra jogosult kéményseprőcégek végzik – térítés ellenében – mondta el lapunk kérdésére Nagy Csaba tűzoltó százados, a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Fotó: Berán Dániel
Általános tudnivalók a kéménysepréssel kapcsolatban
A fentiek értelmében a gazdálkodó szervezet (vállalkozás) székhelyeként, telephelyeként, fióktelepeként bejelentett családi házakban az egyébként kötelező kéményseprést a tulajdonosnak külön kell megrendelnie, a jogszabályban meghatározott feltételek szerint.
A kéményseprés gyakorisága attól függ, hogy az adott kéményhez milyen fűtőberendezés csatlakozik. A jogszabály szerint a szilárd tüzelőanyaggal (fa, szén, stb.) működő eszközökhöz tartozó, valamint az úgynevezett tartalék kémények esetében évente, míg gázüzemű és a zárt rendszerű kazánokhoz csatlakoztatott kéményeknél kettő évente szükséges az ellenőrzést elvégeztetni.
Ezen "határidők" betartása a gazdálkodó szervezetekkel érintett ingatlanok esetében kötelező, míg természetes személy tulajdonában lévő, nem vállalkozás székhelyeként, telephelyeként vagy fióktelepeként bejelentett ingatlanok esetében erősen ajánlott.
– Ha valahol 10-20 éve nem használt fűtőeszközt és kéményt szeretnének beüzemelni, ott különösen fontos, hogy használat előtt nézessék meg a használni kívánt berendezést szakemberrel, a kéményt pedig kéményseprővel. Ha a kéményt bármilyen módon átalakították, felújították, vagy új fűtőeszközt kötöttek rá, ott csak akkor szabad használni a kéményt, ha egy kéményseprő a helyszínen egy műszaki vizsgálat során annak megfelelőségét ellenőrizte és erről egy megfelelőségi nyilatkozatot állított ki. Ha ez nem történt meg, a kémény használata nemcsak tilos, hanem életveszélyes is: kéménytűz, vagy szén-monoxid-mérgezés is lehet abból, ha hibás a kémény – magyarázta Nagy Csaba.
Egyebekben elmondható, hogy az egyes ingatlanok tulajdonosának felelőssége az ingatlan biztonságáról gondoskodnia. A kéményseprés elvégzése nem automatikusan ütemezett: az ingyenes kéményseprésre jogosultak az alábbi lehetőségek valamelyikén foglalhatnak időpontot a fekete ruhás szakemberek érkezéséhez:
- interneten: a kemenysepres.katasztrofavedelem.hu weboldal "Ügyfélszolgálat" fülén az "Időpontfoglalás" lehetőségre kattintva
- telefonon: a díjmentesen hívható 1818-as telefonszámon, az 1-1-9-1 menüpontok megnyomását követően
- személyesen: Heves Vármegyei Ellátási Csoport munkatársainál (Eger, Klapka György u. 11.)
Gazdálkodó szervezetek teendői
Fontos megjegyezni, hogy azon ingatlanok tulajdonosai, melyeknél a jogszabályi megfelelőség alapján nem a katasztrófavédelem munkatársai végzik el a kéményseprést, szabadon dönthetik el, mely kéménysepréssel foglalkozó vállalkozást bízzák meg a rendszeres időközönként kötelező feladat elvégzésével.
A https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu weboldalon a "Ki az Ön kéményseprője" fülön az irányítószám és a szükséges adatok megadását követően az oldal automatikusan azokat a kéményseprőcégeket mutatja, amelyek az adott településen szolgáltatást vállalnak.
– A Heves vármegyében engedéllyel rendelkező kéményseprőipari tevékenységet ellátó szolgáltatók listája a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság weboldalán is megtekinthető a Lakosság/Kéményseprés útvonalon a Kéményseprőipari tevékenységet ellátók vármegyei nyilvántartása menüpontjában – mondta el Nagy Csaba.
A vármegye több településén is előfordult, hogy önmagukat a katasztrófavédelem alvállalkozóiként bemutató kéményseprőipari vállalkozások a gazdálkodó szervezetek székhelyeire becsöngetve bírsággal, vagy egyéb valótlan állításokkal fenyegetőzve ajánlják fel szolgáltatásaikat. Ezek nem ritkán rámenős megkeresések, melyek során a székhelyen épp tartózkodó, egyébként e tekintetben felszínesen tájékozott személyt meggyőzve végzik el a feladatot.
Ezeket a vállalkozásokat nem kell beengedni az udvarra sem
– A gazdálkodó szervezetek attól a kéményseprőcégtől rendelik meg a kötelező kéményellenőrzést, amelyik számukra a leginkább megfelelő. Ne dőljenek be az erőszakos csalóknak – figyelmeztet a szóvivő.
Ha elmulasztjuk a kötelező kéményseprést
– Társasházaknál két egymást követő alkalommal keresi fel az ingatlantulajdonost a kéményseprő. Ha a második időpontban sem sikerül leellenőrizni a kéményt, akkor az ingatlan tulajdonosának kell új időpontot egyeztetnie a kéményseprőkkel. Ekkor a kiszállási díjat ki kell fizetni. Ha ez sem valósul meg, az ingatlan tulajdonosa felszólítást kap. Ha az abban megjelölt időintervallumon belül sem valósul meg a kémény ellenőrzése, a tűzvédelmi hatósághoz kerül az ügy. A hatóság felszólító levelet küld, ha ezt követően sem kerül sor a kémény ellenőrzésére, akkor bírság is lehet belőle. Ugyanez érvényes a gazdálkodási szervezetekkel érintett ingatlanokra is – összegezte Nagy Csaba.