Kincsvadászok

2025.02.19. 17:19

"Hírvivő akartam csak lenni, ezért mentem a Kincsvadászokba"

– A célom az volt, hogy hírét vigyem Levinek az egész országban. Azt mondtam az anyukájának, nincs más lehetőség, csak az, hogy a pénz összegyűlik – fogalmazta meg küldetéssé vált célját Cziglédy Tamás, hevesi vállalkozó.

Az antik műtárgyak kereskedelme nagyot változott az ezredforduló óta, az aranykornak vége lett. Miközben kevés „zöldebb”, fenntarthatóbb megoldás van, mint a bútorok, tárgyak mentése, felújítása – mondja dr. Katona Szandra a Cogito Art galéria társtulajdonosa, igazságügyi szakértő, a TV2 Kincsvadászok című műsorának egyik kereskedője a Világgazdaság kérdésére. – A magyar tárgykultúrát megtépázta a történelem. Van egy szűk értelmiségi réteg, akinek fontos, hogy legyenek antik tárgyai, de egyre kevesebben vannak. Azon túl, hogy a szocializmus idején a polgári kultúrát nem preferálták, az elmúlt évtizedekben is teljesen átalakult a műkereskedelem. A 90-es évek ma már aranykornak számít. Abban az időszakban egy galériába bemenni egy életszínvonalat jelentett. Akkor egy jobb darab másfél millióba is került, miközben a fizetések sokkal alacsonyabbak voltak – tette hozzá.

Kincsvadászok, Lázár Levente, hevesi vállalkozó
A hevesi vállalkozó a Kincsvadászok c. műsorban való szereplésével a tenki kisfiúra, Lázár Leventére akarta felhívni a közönség figyelmét
Forrás:  Beküldött fotó

Ahogy azt a műkincskereskedők sokszor elmondják, az a generáció, amelyiknek a múlt tárgyai még valódi értéket jelentettek, lassan eltűnik, és a fiatalabbak – azaz az eltűnő generáció leszármazottaik – már a modern művészet tárgyait keresik. Éppen ezért jelennek meg nagy mennyiségben az olyan tárgyak, melyeket a jelenlegi tulajdonosai akár évtizedekig őrizgettek, de azt látják, a felnövekvő nemzedék tagjai számára már nem jelentik ugyanazt. Így sokan inkább úgy döntenek, pénzzé teszik a családi kincseket, és inkább az értük kapott pénzből támogatják az ifjú családtagokat. 

Ez a jelenség hívta életre a TV2 népszerű műsorát, amely Kincsvadászok néven ülteti a képernyők elé a nézőket hétköznap esténként. A második évadban is egyre több magánszemély gondolja úgy, pénzzé tenné a nála lévő kincseknek legalább egy részét. 

– A műtárgy-kereskedő showban régi családi ereklyék, értékesnek vagy épp értéktelennek gondolt régiségek keresik új gazdájukat Till Attila műsorvezetésével és a műkereskedő szakma legjobbjaival – áll a Kincsvadászok Facebook oldalán. A televíziós csatornán sugárzott műsorban vármegyénk lakói is megpróbálják eladni a náluk lévő tárgyakat. Ebbe a műsorba vitte be a hevesi, ingatlanok bérbeadásával, illetve kolléganőjével közösen ingatlanok értékesítésével foglalkozó Tamás az örökölt Herendi porcelánkészletét, hogy az érte kapott pénzből a Duchenne-szindrómával küzdő Lázár Leventét és családját támogassa a kisfiú számára szükséges kezelés árának összegyűjtésében. 

A Kincsvadászokba hírvivőként érkezett

– A tévés szereplésem oka nem elsősorban az volt, hogy a készletet értékesítsem. Sokkal inkább az vezérelt, hogy a műsorban felhívhassam a figyelmet a tenki kisfiúra, Lázár Levire, és egy egész ország megismerje a nevét, a küzdelmet, amit az édesanyjával folytatnak azért, hogy az életmentő terápiához szükséges pénzt összegyűjtsék. Az ára csillagászatinak tűnik: több mint 1 milliárd forintba kerül – mesélt Cziglédy Tamás.

Ahogy mondta, tudja, hogy az örökségéért kapott 150 ezer forint kevesebb, mint amennyit ő szeretett volna a készletért, de a küldetése inkább az volt, hogy Levi nevét és történetét széles körben megismertethesse. Ettől azt reméli, az egész országból érkezhet segítség a kezeléshez szükséges pénz összegyűjtéséhez, s több támogatót is szerezhetnek.

– A Levente édesanyjával folytatott egyik beszélgetésem során azt mondtam neki, hogy nem szabad "B terven" gondolkodni. Egyszerűen nincs, nem lehet olyan, hogy a célt nem érjük el, mert Levinek ez az egyetlen esélye: pont ezért vagyok benne biztos, hogy a küldetés egyszer sikerrel jár és még csak nem is gondolok más lehetőségre – magyarázta a hevesi ingatlanokkal foglalkozó szakember.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában