Látogatók

2025.02.09. 07:21

Egyetemisták viszik a mátraderecskei Mofetta hírét a világban

A szén-dioxid-kezelés a gyógyulni vágyók mellett a tudomány embereit is vonzza Mátraderecskére. A Mofetta ezúttal az ELTE külföldi hallgatóinak adott előadást és gyakorlati bemutatót a kezelésről.

A méltán híres mátraderecskai mofetta nem csak a gyógyulni vágyókat vonzza, hanem mindazokat, akik a szén-dioxid gyógyító hatásairól tanulni szeretnének. Nemrég az ELTE külföldi hallgatói látogatták meg az intézményt.

Az ELTE külföldi hallgatói is érdeklődtek a Mofetta iránt
Az ELTE külföldi hallgatói is érdeklődtek a Mofetta iránt
Forrás:  Berán Dániel/Heol.hu

- Szerdán ismét köszönthettük intézetünkben az ELTE Természettudományi Kara Környezettudományi Szakáról érkezett hallgatókat. Az angol nyelven tartott előadás után a csoport kipróbálta a szén-dioxid-kezelést. A sok-sok országból érkezett tanuló nagyon érdeklődő és lelkes volt ezen a kihelyezett tanórán. Köszönjük, hogy évről érve megtisztelnek látogatásukkal és viszik jó hírünket a nagyvilágba! - írja Facebook-oldalán a Mofetta - Mátraderecske.

A Mofetta közelmúltbeli fejlesztéseiről korábbi cikkünkben írtunk:

A Mofetta sokféle betegségre nyújt gyógyírt

Az intézmény honlapján írják, hogy a természetes széndioxid szárazfürdőt Európában (Románia, Lengyelország, Olaszország, Ausztria) évszázadok óta alkalmazzák. A gáz összetételétől függően az indikációs kör változik, a magas kéntartalmú erdélyi mofettákat elsősorban reumatológiai, mozgásszervi betegségekben alkalmazzák, a döntően széndioxidot tartalmazó szárazfürdő az angiológiai betegségekre is kiváló hatású. A Mátraderecske térségében felszínre érkező gáz nagy mennyiségű, erősen töredezett triász kori karsztvíztároló rétegekből származik. A mélységi eocén vulkáni andeziten keresztül a gáz a felszín közelébe szivárog, ott a gázrekesztő fiatal üledék takarója alól 1000 m mélységből átlagosan 400 l/ óra intenzitással a felszínre tör. Az elvégzett vizsgálatok alapján az Egészségügyi Minisztérium Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatósága a természetes módon feláramló és gyógyászati célra foglalt széndioxid gázforrás gázát 1999-ben gyógygázzá, a gyógyászati központot 2006-ban gyógygázfürdő intézménnyé minősítette.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában