2025.03.24. 19:41
Hevesbe is elért a tél utolsó csókja, még nem tudni, mekkora a kár
A kevésbé hidegtűrő fajtáknál, és a fagyzugos helyeken radikális fagyást tapasztalt Székely Zoltán gyöngyösi gazda. A hajnali fagyok okozta kár igazi mértéke csak pár nap múlva derül ki.
E hét közepén kemény hajnali fagyok keserítették meg a gyümölcstermelők életét országszerte. Portálunk Székely Zoltánt, a gyöngyösi Székely Családi Gazdaság társtulajdonosát arról kérdezte, hogy a Gyöngyös és Nagyréde között fekvő birtokukon milyen kárt okozott a komoly hideg a virágzó sárgabarackfákban. A gyöngyösi termelő elmondta, hogy három nagyon hideg, fagyos reggel volt ezen a héten, kedd és csütörtök között vált kritikussá a reggeli hőmérséklet. Kedden mínusz 3 Celsius-fok volt, szerdán mínusz 6, majd csütörtökön ismét mínusz 3 fok, tette hozzá Székely Zoltán.

Forrás: Czímer Tamás / Heol.hu
– Lett fagykárunk, ez egyértelmű. Vannak olyan érzékeny fajták, amik nem bírják annyira a fagyot, például a Ceglédi bíborkajszi. Ennél a fajtánál komoly a fagykárunk. Vannak azonban olyan fajták, amelyek jól tolerálták a hideget, de védekeztünk is a fagy ellen. Mi már évek óta vegyszeres védekezést folytatunk. Ez a vegyület 19 féle gyógynövény kivonata, amit pár nappal a fagy előtt ki kell fújni a fákra, és a virág stressztűrő képességét fokozza. A fagy ugyanis egy stressz a növényeknek, mint ahogy az ember foga is vacog a hidegben. A védekezésben láthatóan sikerrel jártunk, mert a fajták zömében kis mértékű a fagykár. Akadnak persze parcellazugok, ahol érdekes a helyzet. Van egy sarok például, ahol egy nagy kökénybokor miatt megszorulhatott a hideg, és azon a fél hektáron egészen radikális fagyást tapasztaltunk, fajtától szinte függetlenül. Másutt csak a fagyérzékeny fajták károsodtak – sorolta a gyümölcstermelő.

Forrás: Czímer Tamás / Heol.hu
A hajnali fagyok következménye még kérdéses Hevesben
A fagykár mértéke igazán csak pár nap múlva derül ki, fűzte hozzá a gazda.
– Nyilván, már nézegetjük, hogy amit látunk, az mire utal. Mindig nálam van a szike, hogy metszetet csináljunk. Addig egészséges a bibe, amíg áll. Ha viszont megfagyott, akkor az a fagyot követő enyhüléskor összepöttyen, lóg, végül pedig bebarnul. Ha jól sikerül a beporzás, márpedig elég jó időt jósol a meteorológia, egy közepes termés benne van a kertben. Már ki is hozták a méhészek a kaptárjaikat, épp most engedték ki a szorgos mézgyűjtő rovarokat. A jó idő mellett ugyanakkor csapadék is lesz, ami a moníliát hozza elő, de az ellen mégis jobban lehet védekezni, mint a faggyal szemben. Azért nehéz megjósolni a termést, mert vannak virágok, amik most úgy tűnnek, hogy jók. De az a stressz, ami a fagy idején érte őket, lehet, csak később "jön ki" rajtuk, amikor már dió nagyságúak lesznek a barackszemek, csakhogy lehullanak. Az az első természetes hullás a barackfáknál. Akkor is ez történik, amikor túl sok barack van egy fán, s a fában elindul egy védekezési mechanizmus, a fölösleget lelöki magáról. Érdekes módon, ezen esetekben általában nem képződik mag, mert a fa egy nagyon jól működő egyensúlyra törekszik. Hogy a hullás folyamata hol áll majd meg, nem tudni – magyarázta Székely Zoltán.

Forrás: Czímer Tamás / Heol.hu
Heves vármegye még viszonylag olcsón megúszta a fagyokat
A gazda beszélt arról a meteorológiai weboldalról is, ahol az országban működő összes kis meteorológiai állomás mért adatai fenn vannak. Minden hajnalt azzal töltötte, hogy azt figyelte, tette hozzá.
– Ott látszott, hogy nagy hidegek voltak országszerte. Heves vármegye az ország többi részéhez képest viszonylag jól megúszta. Itt a mínusz 5-6 Celsius-fok volt, aminél a védekezés még működőképes lehet. Ennél alacsonyabb hőmérséklet esetén – más megyékben gyakori volt a mínusz 8 fok is – már hiába füstöl az ember, vége a virágnak, nem lesz gyümölcs. A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Gemzsén gazdálkodó barátomtól tudom, hogy náluk például mínusz 11 Celsius-fok volt az egyik reggelen. De a mínusz 6-8 fok az egész országban előfordult a meteorológiai állomások adatai alapján – foglalta össze Székely Zoltán.