2025.03.25. 11:25
A hevesi fotós képes 16 órán át a nádasban lapulni az alkalmas pillanatért
Jakab Tibor számára a természetfotózás életforma. A hevesi természetfotós a közelmúltban filmet is készített saját videófelvételeiből.
Hétfőn nyílt meg Jakab Tibor hevesi természetfotós kiállítása a vámosgyörki közösségi házban. A tárlaton a Hatvantól délre, a Zagyva folyó jobb partján található Kincsem-tavaknál készített alkotásaiból válogatott. Az egykori hatvani Cukorgyári-tavak – mint a nevük is mutatja – a településen működő cukorgyárban keletkező szennyvíz ülepítésére szolgáltak. Ezek az ülepítőtavak nagyszerű madár-élőhelyek, a szervesanyagban gazdag vízben ugyanis kiváló táplálékbázis állt korábban is a vízimadarak rendelkezésére. Fejlesztéseknek köszönhetően nyerte el mai képét itt a Kincsem-tavak, melyeknek mára megoldódott a vízutánpótlása, továbbá nagyszerű élőhelyet nyújt a vízhez kötődő állat- és növényvilág számára. Jakab Tibor most kiállított fotói elsősorban a vízimadarak világának páratlan gazdagságát mutatják be a különböző évszakokban. A kiállítást Szabó Zsolt országgyűlési képviselő, a tárlat fővédnöke nyitotta meg.

Forrás: Czímer Tamás / Heol.hu
– A madárvilágnál, a vizes élőhelyeknél nincs szebb. Sajnos, egyre kevesebb van belőlük. A hétvégén tartott víz világnapjához kapcsolódva is ki kell emelni, hogy meg kell óvnunk ezeket a természeti értékeinket. Húsz évvel ezelőtt fogtak össze civilek ennek a tórendszernek a létrehozására, az Öko-Plan Tájvédelmi és Környezetfejlesztési Egyesület végzi a fenntartását. Szigorúan védett, 45 hektár nagyságú terület, ahol biztosított a madarak háborítatlan költése. Ezek a madarak magára az életre tanítanak bennünket: enni, fiókákat felnevelni, élni szeretnének. Amikor 50-100 kócsag költ egy fészektelepen, az leírhatatlanul szép látvány. Már most, tavasszal 5 ezer madár van a vízen. Jakab Tibort 2019-ben kértük meg, hogy jöjjön el ide, és fotózzon. Azóta közel 100 ezer fotót készített a tavakról, köztük az ízelítőül itt láthatókat is. Reméljük, a csodálatos képek hatására nemcsak a számítógép, a tablet, az okostelefon köti le a gyerekeket, de kimennek a természetbe is ezeket a csodákat megnézni – fogalmazott Szabó Zsolt.

Forrás: Czímer Tamás / Heol.hu
Jakab Tibor a megnyitó zárásaként interaktív, vetítéssel egybekötött kiselőadáson mutatta be a kiállítás fotóin látható madarakat a megjelent iskolásoknak és felnőtteknek. Portálunk érdeklődésére Jakab Tibor elmondta, hogy a természetfotózás számára életforma.
A hevesi természetfotós nem sajnálja az időt az alkotásra
– Vallom, hogy az igazi természetfotó a ritka pillanatok tökéleteshez közelítő megörökítése úgy, hogy közben nem zavarjuk a „modellt” és nem ártunk a környezetünknek. Az igazi természetfotó egyedi, készítésekor a fényképezőgép optikája és a szabad, vadon élő lények közé nem ékelődik semmi. Nem úgy, mint a mostanra nagy divattá vált drónos fényképezés során, ami bár nagyon látványos kompozíciókat és formai világot tár a nézők elé, de nem megismételhetetlen. Ahogy nem születnek valódi természetfotók a detektívüveges bérelhető fotós lesekben sem, amik ugyan a természetben vannak, építettek, biztonságosak, összkomfortosak és „tucatképek” előállítására alkalmasak – magyarázta a fotós.
– Számomra az jelenti az igazi örömöt, hogy ha egy-egy sikeres képem megalkotása során a saját energiáimat mozgósíthatom, a les megépítésétől kezdve egészen a képek nyomtatásra történő előkészítéséig. És ha az általam készített felvétel nem is lesz a legtökéletesebb, akkor is szeretem tudni, érezni, hogy a saját erőmből valósult meg.
Nem fotóztam még olyan lesből, amihez ne járultam volna hozzá a kezem munkájával és anyagok beszerzésével és a „fényre” állításával. Igazi élvezet olyan leseket használni, amiket én magam varrtam. Szeretek olyan viselkedésformákat megörökíteni, amik ritkák, vagy szemmel követhetetlenek, hiszen azok jelentik az igazi kihívást. Ilyenkor sem időt, sem energiát nem sajnálok a fotó megalkotásra, a leghosszabb idő eddig 16 óra volt, amit egy helyben töltöttem egy jó felvételért. Ugyanakkor kifejezetten ellenszenvesnek tartom a sikerorientált természetfotózást. Nem élem meg kudarcnak, ha napokig vagy hetekig nem jön létre az áhított kép, hiszen a természetben töltött idő soha nem volt, és nem is lesz hiábavaló – emelte ki Jakab Tibor.

Forrás: Czímer Tamás / Heol.hu
Jakab Tibor már egy természetfilmet is elkészített a saját felvételeiből
A fotós ezután Az éden határán című, hamarosan Vámosgyörkön is látható természetfilmje készítéséről is beszélt.
– Valamikor 2012-ben vásároltam az első komolyabb fényképezőgépet, ami már rendelkezett videó üzemmóddal is. Így, amikor már megalkottam az általam megálmodott képet, vagy kimerítettem a helyben adódó lehetőségeket, akkor átváltottam videó üzemmódra a gépet, és felvettem néhány snittet. Ha igazán őszinték akarunk lenni, akkor Az éden határán című természetfilmem „melléktermék”.
A szerencsén múlt, hogy időnként olyanokat is megörökítettem, ami számomra is meglepő volt, de alapja lehetett egy filmnek. Ebben a filmben nincs senki más vizuális munkája vagy segítsége. Amikor létrejött a film váza, akkor jöttem rá, hogy úgy kell megszerkesztenem, hogy a zene ritmusa, együtt lüktessen a mozgóképeimmel.
Ha mindent jól csináltam, akkor az a két érzékszerv által generált érzést váltja ki a nézőből. Persze, az 56 perc nem minden pillanata lesz ilyen, de ha néhányszor megdobogtatja a szívünket, már boldog leszek. Az imént leírtak alapján a film műfaja, inkább a „digiporámavideó”. A digitális effektusok kimerülnek az áttűnésekből, több kép egyszerre megjelenéséből, tükrözésekből, vagyis az analóg diaporáma hagyományából áll – részletezte Jakab Tibor.
A természetfotós örömmel mondta el azt is, hogy már a Dunántúl több településére is meghívták a fotói bemutatására. Jakab Tibor vámosgyörki kiállítása április 4-ig tekinthető meg.

Készül a terep az új üzletnek a vasútállomás mellett, van egy tippünk, hogy mi épül