Nyári időszámítás

2025.03.27. 19:52

Sok család megérzi, van, akit hetekre kiüt: az év egyik legnagyobb próbája előtt áll a szervezetünk

Az előttünk álló szombat lesz egy ideig az utolsó, amit ebben az időszámításban még eltölthetünk. Pánikra azonban nincs ok: mindössze újabb óraátállítás lesz esedékes vasárnap hajnalban.

Van egy dolog, amiről azt hiszem, mindannyian könnyedén lemondunk: az, hogy hajnal kettő óra előtt felébresszen minket a telefon azért, hogy a lakásunkban lévő órák mutatóit előretekerjük egy órával későbbi időpontra. Vasárnap ugyanis – az ilyenkor rendre megszokott tanács szerint – hajnal kettőkor kell az óráinkat egyeztetni, és háromra átállítani. Figyelem, óraátállítás következik.

nyári időszámítás, óraátállítás
Figyelem! Óraátállítás következik a hétvégén.
Fotó: Fehér Gábor

Életbe lép a nyári időszámítás.

Ez tulajdonképpen annyit jelent a mindennapi életben, hogy – az óránkon mért idő szerint – később sötétedik, s hamarabb lesz reggel. Az óraátállítás szükségességét már sokan, sokféleképp megmagyarázták. A leginkább elfogadott érv mellette az energiatakarékosság: az átlagos emberi ébrenlét időtartamát igyekeznek minél inkább a világos órák számához igazítani.

Ezt úgy is értelmezhetjük, hogy a nyári időszámítás ideje alatt az órák előreállítása miatt este később sötétedik be, így elég a világítást is később felkapcsolni. Ezzel párhuzamosan később is fog kivilágosodni, ám ez nem jelent számottevő különbséget az energiafogyasztásban – mivel azokban az időpontokban amikor reggel még sötét van, a lakosság kisebb része kezdi meg a napját.

Az egységes időzóna kialakítása

Mint arról korábban hírt adtunk, a Magyar Nemzet beszámolt arról, hogy az Európai Bizottság visszavonta az évi két óraátállítás eltörlésére vonatkozó javaslatot. A döntés hátterében a tagállamok döntésképtelensége áll: hosszú évek alatt sem tudtak megegyezni abban, hogy a téli vagy a nyári időszámítás szerint egységesítsék az időzónát. 

– Mivel így a kérdés lekerült a napirendről, úgy tűnik, az óraátállítás a jövőben is megmarad. A bizottság közleménye szerint még annak menetrendjéről sem született megállapodás, hogy miként lehetne kivezetni a rendszert, így most a jelenlegi marad érvényben – áll korábbi cikkünkben.

A háziorvos szerint több a kár, mint a haszon

Az óraátállítás hatásai nem tesznek különbséget felnőttek és a gyerekek között: mindenkit egyformán viselhet meg. Ráadásul ez nem olyasmi, amit 1-2 éjszaka alatt kipihenünk: nem ritka, hogy a szervezetnek akár 1-2 hétre is szüksége van ahhoz, hogy a "belső óránk" is alkalmazkodjon az új időszámításhoz.

Bár sokan nem is gondolnánk, hogy nem csak az úgynevezett tavaszi fáradtság az, ami miatt gyengének, erőtlennek érezhetjük magunkat: az emberi szervezetet az óraátállítás is jelentősen megterhelheti. Ez a legtöbbször kellemetlen közérzet, fejfájás, a figyelem nehezebb fenntartása és csökkent koncentrálóképesség formájában jelentkezik. Az alvásciklus is felborulhat: nem a már említett belső óránk szerinti időpontban áll át a testünk a nyugalmi állapotra, hanem arra "kényszerítjük", hogy más időpontban tegye meg ugyanazt. Emiatt nehezebben alhatunk el, és kialvatlannak érezhetjük magunkat ébredéskor – mondta el Dr. Sereg Dóra, Novaj háziorvosa.

Az óraátállítás a családok életét is megzavarja

A családok életét egyébként nagyban befolyásolhatja az óraátállítás intézménye. Megkérdeztük erről az egyik Egerben élő, kettő gyermeket nevelő családanyát, hogyan éli meg ezeket a napokat a família apraja s nagyja:

– A családunk jellemzően nem tartja számon az óraátállítás időpontjait. Általánosságban azonban azt tudom elmondani, hogy sokkal inkább okoz számunkra bosszúságot, mint érzékelhető jót. Nem egyszer el is felejtettük már beállítani az óráinkat az új időszámítás szerint, ami jó kis bonyodalmakhoz vezetett a családunkban. Jobb esetben napokkal előtte – kevésbé jó esetben aznap – baráti beszélgetésekből, vagy hírek olvasása közben döbbenünk mindig rá: egyeztetnünk kell majd óráinkat. Ekkor gyorsan kigondoljuk: előre? Hátra? Akkor hány órakor lesz hány óra? A másnap reggeli "elalvásokról" nem is beszélve. Aztán még vagy 2 napig párhuzamos időkben beszélünk és gondolkodunk: ‘régi idő’ és ‘új idő’ szerint – mondta el Szűcsné Krisztina. – Amíg a gyerekek picik voltak, akkor érzékenyebben érintette a családi életet, mert a jól bejáratott napi rutint fel tudta borítani, és kellett 2-3 nap, mire átálltak a kicsik újra a normál kerékvágásba – mármint elalvás és ébredés tekintetében. Plusz ilyenkor ugye az összes órát – faliórák, karórák, háztartási gépek órái – át kell állítani, ami meglehetősen macerás. Szóval összegezve, én nem bánnám, ha megszűnne, de annyira azért nem foglalkoztat, hogy ezen bosszankodjak az év többi részében – tette hozzá.

Főoldali borítóképünk illusztráció, forrás: Berán Dániel

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában